bugün

marcus antonius

Romali general...
Shakespear'in "julius caesar" adlı eserindeki bas karakter(zira j.caesar kitabın henüz basında katledilir.)
Kendisi sezara olan sadakatiyle de bilinir , brutus ve takımı sezarı senatoda katlettikten sonra , ondan halk onunde sezarin katline dahil oldugunu ve bunun roma icin yapildigini soylemesını ıster, bu vesileyle halkın destegını arkasına alacaktır bu soysuz hainler
Marcus Antoniusda oldurulmemek ıcın konusmayı kabul eder, ama ne konusma ! cumleye soyle baslar ;

'Ben buraya sezar'ı gömmeye geldim ,övmeye degil
insanın ettiği kötülük yaşar ardından,
iyilikleriyse toprağa girer kemikleriyle
bırakın, öyle olsun caesar için de !! '

ve söyle bitirir ;

'hep sevdiniz onu bir zamanlar,
boşuna da değildi, elbet sevginiz;
sonra ne oldu da yanmıyorsunuz ölümüne?
bağışlayın beni;
yüreğim şurada şimdi, caesar'ın tabutunda:
konuşamam dönünceye kadar bana.'

marcus antonius'un bu konusması bitmeden halk aska gelmis, Brutus ve takımını kacmak zorunda bırakmıstır bile, antonius'a da ordusunu toplamak icin zaman kazandirmistir.

Hayran oldugu, Bir cok seyi ögrendigi sezar gibi kleopatranın buyusune kapılmıs, askını yasayabilmek icin defalarca cagrılmasına ragmen romaya donmemıs ve bunun yuzunden gene romanin cocuklari ile savasmak zorunda kalmistir, kendisinin misirda zevk-ü sefa icinde yasamasi kayincosu bir diger triumvir olan augustus'u ziyadesiyle rahatsiz etmis,yapilan harb ( (bkz: actium deniz savasi)) sonucunda yenilmistir,olumu ise gene romali bi askere yakisir bir sekilde olmustur,kendisinin teslim olmasını onerdigi yardimcisina kendi kilicini tutmasini soyleyerek ; 'Beni yenebilirler belki, ama öldüremezler ' der ve kendi kilicinin üzerine atlayarak öldürür kendini.
iyi bir general, katıksız bir roma ve caesar düskünü , ve mutlak bir asiktir.

saygiyla aniyorum