soru mantıklı gözükse de cevabı olmayan soru dizileridir. işte bir kaç örnek:

+bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir? bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran
boru görmüsler midir?

+dolmuslardaki fiyat tarifesinde "en kisa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? önce inilip sonra mi binilir? bir terslik yok mudur?

+neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?
mesela;

üst kattan gürültü geldiğinde neden tavana bakılır?
bir mekanda içeriye giren birisine neden "aa sen mi geldin?" diye sorulur?
(bkz: Kaldı geriye cevapsız sorular)
(bkz: parodi sorular)
Üniversite son sınıf öğrencisi yazılı sınavından kalınca doğru hocasına gider:
- Siz sınıfta bırakarak hayata atılmamı önlüyor ve beni cezalandırıyorsunuz. işin bu yanını hiç düşündünüz mü?
- Tabii düşündüm. Hocanın görevi bilgiyi ölçmek, yeterli olmayanı sınıfta bırakmak değil mi?
- iyi. O zaman size bir teklifim var. Bir soru da ben size soracağım. Doğru cevabı verirseniz, ben kötü notumu kabul edip sınıfta kalacağım. Bilemezseniz, notumu düzeltecek ve sınıfı geçirteceksiniz.
Hocanın keyfi yerinde. Teklifi kabul eder ve öğrenci sorar:
- Yasal olup, mantıklı olmayan nedir? Mantıklı olup, yasal olmayan nedir? Ve de ne mantıklı ne de yasal olmayan nedir?
Hoca uzun uzun düşünür ama cevabı bulamaz. iddia gereği öğrencisine iyi not vererek sınıfı geçirir. Ama aklı da soruda kalır. Sonunda sınıfın en iyi öğrencisini çağırır, olayı anlatır ve sorunun yanıtını bilip bilmediğini sorar.
Öğrenci hemen cevap verir:
- Siz 65 yaşındasınız ve 23 yaşında bir kadınla evlisiniz. Bu yasal ama mantıklı değil. Karınızın 25 yaşında bir sevgilisi var. Bu mantıklı ama yasal değil. Siz karınızın sevgilisini, zayıf alıp sınıfta kalması gerekirken iyi not verip mezun ediyorsunuz. Bu ise ne mantıklı, ne de yasal.

birden çağrışım yaptı ama alakasız da değil hani.
kapıyı çalarsın, kapıyı açan anne: "geldin mi oğlum?"
* neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiginda onlara mültecilermis gibi bakariz?

* neden her gördügümüz haritada hemen türkiye'yi bulmaya çalisiriz? millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir?

* neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?

* neden ögrenciler ilkögretimin besinci sinifina kadar ögretmene "ögretmenim" diye seslenirken altıncı sinifta bir anda "hocam" diye seslenmeye baslarlar?

* neden sinavlarda "4 yanlis bir dogruyu götürür" seklinde bir uygulama ile ögrenciler cezalandirilirlarda; "4 dogru bil, bir dogru da bizden" seklinde bir kampanya baslatilip zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir?

* neden dükkanini kapatip giden esnaf, kapiya "10 dakika sonra dönücem" yazar, ne zaman gittigini nasil anlarız

* televizyona çikan insanlar neden kendilerini türkiye'deki bütün insanlarin izledigini sanirlar? örn: su anda 70 milyon kisi bizi izliyor...

* dügünlerde neden "dom dom kursunu" ile göbek atilmaktadir. "bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi" gibi sözler esliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

* neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?

* cumartesi ve pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

* dolmuslardaki fiyat tarifesinde "en kisa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? önce inilip sonra mi binilir? bir terslik yok mudur?

* bir programi kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardir? o kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra"kabul etmiyorum" seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?

* bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep "ti"dir? bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç "ti" diye ses çikaran
boru görmüsler midir?

* ipana 7 reklamindaki kiza "ne zamandan beri ipana 7 kullaniyorsun?" diye soran doktor, ipana 7'nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çiktigini bilmemekte midir?

* neden futbol takimi olan ajax"ayaks" diye okunur da temizlik ürünü ajax "ajaks" diye okunur?

* neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazilir? hipokrat yemininde"arabami temiz kullanacagim" seklinde bir madde mi vardir?
(alıntıdır.)
asal sayıların sıklığının formulasyonu nedir?
neden bütün sabunlar renk renktir ama hepsi de beyaz köpük yapar?
futbol karın doyurur mu ?

peki ruha dokunur mu ?
kahverengi bir renkse , kahve ne renk ?
6 milyar insanın boku nereye gidiyor?
2 milyon insan kac saatte sayilir?
Neden 6 milyar? Neden 5 degil 7 degil? Neden altı hocam hic dusundunuz mu? Neden ulan?!

Galatasarayliyim...
doğuştan sağır ve dilsiz olanlar zihinlerinde bir şey canlandıracakları veya düşünecekleri zaman hangi dilde düşünüyorlar?
nasil dusunuyoruz?
kül kedisinin her şeyi eski haline dönerken ayakkabı nasıl aynı kaldı?
dünyanın en zengin 1000 kişisi bir anda ölse ne olur?
* neden her gördüğümüz haritada hemen türkiye'yi bulmaya çalışırız? millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

* neden öğrenciler ilköğretimin besinci sınıfına kadar öğretmene "öğretmenim" diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar?

* neden sınavlarda "4 yanlış bir doğruyu götürür" seklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da; "4 doğru bil, bir doğru da bizden" seklinde bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? yağmura duyulan saygıdan midir yoksa ondan tırstığımız için midir?

* neden dükkanını kapatıp giden esnaf, kapıya "10 dakika sonra dönecem" yazar, ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

* televizyona çıkan insanlar neden kendilerini türkiye'deki bütün insanların izlediğini sanırlar? örn: şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor...

* neden bazı kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde "inanmıyorum!" derler, inanılmayacak olan nedir?

* cumartesi ve pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

* dolmuşlardaki fiyat tarifesinde "en kısa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? önce inilip sonra mi binilir? bir terslik yok mudur?

* bir programı kurarken neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardır? o kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programı satın aldıktan sonra "kabul etmiyorum" seçeneğini işaretleyen bir takim saf kişiler mevcut mudur?

* bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep "ti"dir? bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç "ti" diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

* ıpana 7 reklamındaki kıza "ne zamandan beri ıpana 7 kullanıyorsun?" diye soran doktor, ıpana 7'nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çıktığını bilmemekte midir?

* neden ilanlarda "doktordan temiz araba" diye yazılır? hipokrat yemininde "arabamı temiz kullanacağım" şeklinde bir madde mi vardır?
kahverengi'nin neden özel adı yoktur?