bugün

italya'daki iki havaalanından büyük olanıdır. buna ragmen atatürk havaalanıyla kıyaslanamayacak kadar küçüktür. kaybolmanız cok kolaydır cünkü levhalar ve her katta aynı isimli cıkıslar mevcuttur.
misal, terminal 2 yazan okları takip edip dısarı cıkarsınız ve cıktığınız kapının üstünde terminal 1 yazıyordur. b kapısında bekleyen arkadasınızla bir türlü karsılasamazsınız cünkü her terminalin bir b kapısı vardır. özetle, italyanların aptal oldugu izlenimini verir.

bkz: malpensa
italya'nin kuzeyinde bulunana milano kentinin buyuk hava alanidir.
(bkz: ataturk hava alani)
Yonlendirmeler cok salakcadir, yada sizi salaga dondurur. * * Bavullariniz cok kolay kaybolur, ancak bu malpensa hava alanina degil, butun italyanlara mahsus birseydir.. *
transit bolumunde 5 saat gecirdigim hava alani. Danisma burosuna sigara nerde icebilirim diye sordugumda herif beni cikis kapisina yonlendirdi, yorgunluktan sanirim kapiya kadar gittim ve anladim ki kapidan sonrasi italya ve vize lazim. Polise dedim sigara icmek istiyorum, disari cik ic o zaman dedi. Vize olmadigini belirtince o zaman wc lere git orda icersin dedi. Yasak degil mi? diye sorunca git gorursun diyerekten beni yolladi. Gercekten wc bolgesinde herkes siraya girmis sigara icmek icin wc ye girmeyi bekliyordu. sANIRIM yarim paket sigarayi bitirmisimdir. Anlattigim olay 2008 yilinda gecmistir, o gunden bu gune degismis olabilir.
türk hava yolları'nın milano uçuşlarını gerçekleştirdiği havalimanıdır. iki tane terminalden oluşur ve bu iki terminal arasında ulaşımı sağlayan ücretsiz shuttlelar bulunur. milano'nun merkez tren istasyonu olan milano centrale'den kalkan malpensa express trenleri ile ulaşım sağlanır. havalimanından şehre gitmek için de terminal 1'in hemen çıkışında yer alan malpensa express trenleri kullanılır, ücreti de yaklaşık olarak 10 euro civarındadır ve yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer.

Duty free fiyatları şehirde bulunan herhangi bir markete göre daha pahalıdır. Şansınıza indirimde olan ürünleri yakalayabilirseniz avantajlı olabilir tabii ki. burada sabahlamanız gerekecekse, geceleri biraz soğuk olduğunu belirtmek lazım. Aynı zamanda saat 22:00 itibariyle tüm restoranlar kapanır, ücretsiz internet hizmeti vardır.