tam adı "mahidevran gülbahar" sultan kanuninin ilk eşi ve ilk oğlunun* annesidir. daha sonra hürrem sultanın entrikalarına kurban giderek gözdelikten düşmüştür.ardından hürrem'in kanuni'ye "mustafa babasını tahttan indirmek istiyor" der ve buna inandırarak öldürülmesine neden olur. bundan sonra mahidevran kalan hayatını fakir bir biçimde bursa'da tamamlamıştır. *
kanuni diye şişirilen şahsın ne kadar hanımköylü olduğunun ispatıdır . kadıncağızın evladı ölmüş işin tuhafı kanuni 1 gram olsun kadına sahiplenmemiştir.

işte muhteşem süleyman dedikleri şahıs budur. kadın fakirlikle yoklukla bursada yaşamıştır.

ta ki rus dönmesi yahudi hürrem nalları dikince hürremin oğlu sultan selim mahidevrana sahip çıkmış maaş bağlamıştır.
Kanuni Sultan Süleyman tahta çıkmadan önce onunla evlenmiş bir hatundur. bir oğlu olmuştur. Hürrem'in gelmesiyle gözden düşmüştür. kısacası bir nevi hürrem'in entrikalarına kurban gitmiştir. oğlu Şehzade Mustafa kanuni sultan süleyman tarafından hürrem'in kışkırtmaları sonucu öldürülmüştür. Şehzade Mustafa'nın kaybı gerçekten büyük bir olaydır çünkü denilenlere göre eğer öldürülmeseydi ve hürrem'in oğlu tahta geçmeseydi osmanlıyı çok daha farklı bir son bekleyebilirdi. kanuni'den sonra çöküş dönemi başlamazdı. kanuni'nin başarısını sürdürebilirdi çünkü gayet zeki bir şehzadeydi.**
oğlunun ölümünden sonra mahidevran sultan gayet fakir bir hayat sürdü bursa'da. oğlunun mezarının bulunduğu yerde. hürrem'in entrikaları yüzünden mi yoksa kanuninin kişiliğinden mi bilinmez ama kanuni sultan süleyman hiçbir şekilde mahidevran 'a yardım etmemiştir. mahidevran hayatının büyük bir kısmını sefil bir şekilde bursa'da sürdürmüştür.
ta ki hürrem ölünceye kadar. hürrem de ölünce hürrem'in oğlu sultan selim ona maaş bağlamıştır. bursa'da ölmüştür. oğlunun mezarının yanına gömülmüştür.
kaderin cilvesi işte, hürrem'in gölgesinde kalmıştır. tarih adını hafızalardan silmiştir yavaş yavaş.
yedinci nesil yazar.

kimse farketmemiş, ben yazayım dedim.*
hoş bir can atilla parçası.
çok asortik bi isim efenim bu.

biri bana lan drei. mahidevran seni çağırıo lan dese bir daha söyle!! derim o derece.
Muhteşem yüzyıl dizi akışına göre yaptıkları ile kendi kuyusunu kendi kazan hatun kişidir.
ay zamanı demekmiş,ne kadar hoş,asil.
çok güzel bir kız ismi olduğunu düşünüyorum ama diziden sonra verilmez hiç kimselere bu isim. bir diğeri için
(bkz: mihrimah)
32 yaşındaki mahidevran, 37 yaşındaki mehmet Günsür'ü, 5 yaşında doğurarak dünyanın en genç annesi oldu.
oğluyla taht kavgası yaşamasın ve o tek varis olsun diye gebeliklerini bilerek sonlandırdığı söylenen sultan.
Cok guzel isim. Ve sultan suleymanin hasekilerinden biri. Gecen gun Bursa'da turbesine gittim. Yazik kadina Hurrem'in kotulluklerinin kurbani olmus. Arnavutluk'da bir resmi var gercekten guzel kadinmis.
Özledik, mahdi devranı özledik.