bugün

Ak parti doneminde gerceklesmistir.
tek adam rejiminin getirdiği bir sorundur.
zam değil zamcık.
Zerre umrumda olmayan fiyat arttırımıdır.Varmı (bkz: açık dondurma) gibisi.
Ortadaki cubugu da gittikce kalinlasiyor. Butun bunlar magnumu daha da urkutucu yapiyor.
(bkz: magnum enflasyon endeksi)
Umrumda olmayandır. Hayatımda en nefret ettiğim dondurma ıy amk dondurma mı yiyoruz şeker küpü mü. Ne serinletiyor ne de insanı mutlu ediyor anca şeker komasına sokuyor.
o kadar güzel hatunu, vahşi hayvanı reklamında oynat sonra parasını bizden al.

almıyorum amk. meybuz a devam.
okşasak, değişir mi?
umrumda olmayan zamdır. mahalledeki dondurmacılardan alıyorum. gerçi oralar da pahalılaştı
ekmeğin gramajının azalıp fiyatının sabit kaldığı ülkelerde normaldir.
muhtevasına göre fiyatı değiştiği için bu şekilde algılanıyor.

fındıklı, fıstıklı olanı en pahalı olanıdır, sade/sütlü olanları daha ucuza alınabilir.
firmanın fiyat politikası gereği ürünün fiyatını sabit tutup gramajını düşürdükleri için böyle oluyor. görünen o ki gramajı düşürüp fiyatı sabit tutmak yetmemiş fiyatı da yükseltmişler. bundan bir 7-8 yıl önce dinlenme tesislerinde 4 tl'ye satılırdı. şimdi marketlerde 4 olmuş dinlenme tesislerindeki fiyatını öğrenmek bile istemiyorum.
magnum almak yetişkin olduğunun ve giderek yaşlandığının kanıtıdır. ilkokul ve orta okul bütçesiyle nasıl alacaksın zengin bi arkadaşın olmadığı sürece...
ilk magnum u üçüncü sınıftayken yemiştim. sınıfa yeni bir öğrenci gelmişti ve kaynaşmak için evine gitmiştik. bize magnum ısmarlamıştı . o günü unutamam gözümden yaş gelmişti.
şimdi canım ne zaman isterse fiyatı önemli değil
Çikolata görünümlü yağ kaplı krem şantiye para verip yiyenler düşünsün.
Şark kurnazlığıdır, aymazlıktır, şerefsizliktir ve de namussuzluktur. Çekirdeğin gramajı düşer, eyvallah. Ekmeğin gramajı düşer, ulan allah kahretsin ona da eyvallah. Magnum ulan magnum! Zaten severek yediğimiz kaç tane dondurma var ki?
Herşeye zam gelmesiyle normal olan şey, sadece o değil içecekler çikolata kaplama ürünler bisküviler krakerler kuruyemişler ve temel ihtiyaç malzemelerine de ya zam geldi yada ürünlerin gramajını azalttılar çünkü halkın alım gücü yükseldi çünkü ekonomimiz dünyayı kıskandırıyor.
(bkz: ironi içerir)
Kısaca bu "Kapitalizimin" örneğidir. Örneklendirmek gerekirse piyasadaki pirçok ürün bu yolu izler, insan piskolojini çok büyük oranda kullanırlar mesela gramajını küçültükleri ürünün belirli bir zaman sonra %80 daha fazla gibi değerlerlerle piyasaya sürdükleri zaman, daha cezbedici olur. Büyük firmaların kendi ürün pazarlarını ellerinde tutukları sürece fiyat etiketlerini aşağıya çekerek, yeni gelen rakiplerinin önünü keserler kısaca bu böyle sürüp gider, soran olursada buna "Ticaret" derler ama bu düpedüz "Dolandırıcılıktır".
güncel Önemli Başlıklar