bugün

1972 tarihli (bkz: deep purple) live albümü. (bkz: child in time) çalarken duyulan silah sesi seyircilerden birinin intihar teşebbüsü olarak bilinir. (bkz: sehir efsaneleri)
(bkz: big in japan) *
(bkz: baris manco live in japan)
ozellikle elektronik urunlerinde, kalitenin sembolu olarak bir donem herkesin önem verdiği ibareydi.

eğer bir ürün japonyada yapılmışsa, kalite konusunda endişeler ortadan kalkardı.

ancak , zamanla uretim maliyetlerinin dusurulmesi amaciyla uluslararasi sirketler, uretim tesislerini isgucunun daha ucuz oldugu ulkelere kaydirdilar ve made in japan efsanesi de zamanla ozelligini kaybetti.

bu konuda aklıma gelen şu anektodu ifade etmeden geçemeyeceğim.

back to the future serisinin 3. filminde 1955 e geri dönen marty, dr emmett brown in 1955 deki haliye birlikte delorean i tamir ederler. amaç, 1855 e gitmek ve orada kalan gelecekteki dr emmett brown i kurtarmaktır. tamir esnasında doktor, "bu kadar küçük bir parçanın bu kadar büyük bir arızaya sebep olmasına inanamıyorum" der. Devamında da, japonları aşağılar bir tavırla , "problemin ne oldugunu simdi anladım, burada made in japan yaziyor der" . marty bunun uzerine, "ne demek istiyorsun doktor, bütün en iyi şeyler japonyada yapılır" şeklinde bir cevap verir. herhalde bu espri zaten olayı gayet iyi açıklamakta.

edit: dr emmett brown
deep purple ın 1972 de tokyo ve osaka da verdiği konserlerin kayıtlarından oluşan live albümü.gelmiş geçmiş en iyi konser kaydıdır gözümde.
konserle ilişkili tek görüntü albüm kapağıdır
görsel

kadro :

Ian Gillan
Ritchie Blackmore
Roger Glover
Jon Lord
Ian Paice

tracklist :

Highway Star
Child in Time
Smoke On The Water
The Mule
Strange Kind of Women
Lazy
Space Truckin'
üzerinde yazan malın kaliteli olduğu düşüncesini veren cümle.
Çekik gözlü abilerin ablaların yaptığı üründür. Tavsiye edilir ve senelerce kullanacağınızın garantisini verebilirim.
Yazıyorsa gözü kapalı alacaksın.
Alırken güven verir.garanti misalî yani.
Bi de made in germany yazanlar da aynı şekilde.