bugün

monkey island, grim fandango, broken sword oyunlarını hatmeden birisi olarak şahsıma göre son yıllarda çıkmış en başarılı puzzle adventure. alın oynayın oynatın efem.
kısıtlı imkanlarla hazırlanmış, içinde müthiş puzzle lar bulunduran, oynayanı başından kaldırmayan müthiş bir oyun. macera severler kesinlikle alıp oynamalı, bir solukta bitirmelidir. lâkin mümkünse tam çözüm kullanmadan bitirin.
mühendis bünyelerin mutlaka bir göz atması gereken oyun. harika bulmacaları var. doğru yolu bulabilmeniz için yanlış cevap vermeniz gereken sorular var. kız arkadaşının intikamını almak isteyen robotumuz ile maceradan maceraya koşturuyoruz. bulmaca sever iseniz kesinlikle ve kesinlikle bu oyunu oynayın. 500 mb civarı kurulumu var. flash tabanlı.
ben zekiyim, yaratıcılığım üst seviyede diyen herkesin kendini ispatlayabileceği bir oyundur. herkes bitiremez.
çizimleri, özellikle oyunun gidişatıyla alakası olmasa da çok özenilmiş olan arkaplan çizimleri birer sanat eseri kıvamında olan, güzeller güzeli oyun.

hatta bir de robot band'i vardır şöyle:

http://www.youtube.com/watch?v=JWb92LknUaQ

robot barının önündeki sokakta, cazcı robotlar...

içimizdeki robot sevgisini güçlendirdi bu oyun resmen.
independent games festival*'nden görsel sanat ödülünü almış bir action advanture oyunu. yukarda da belirtildiği gibi 90'lı yılların day of the tentacle gibi action adventure oyunlarını andırır ve gerçekten insanın zekasını çalıştıran bir oyundur.

bu festivalde ödül kazanan bir başka oyun için (bkz: cortex command)
içindeki zeka bulmacaları insan aklını zorlayan enfes point and click tarzı puzzle oyunudur. Flash tabanlı oluşu hoş bir olaydır. Ama oyunu bir fenomen haline gelmesini engelleyen durumlar vardır. Bunların başında robotun bir adının olmaması ve robotun sempatik olmayan çizimi gelir. Biraz daha sempatik bir robot çizselerdi bu tarz oyunların efendisi olabilirmiş.
çok hayvani bulmacalar vardır içinde. flash tabanlı olduğu için kendi sitesinde demo olarak ilk 3 bölümü oynayabilirsiniz. iki kere bitirdim umarım devamı gelir.
robot karakterimizle, bi çok badire atlattığımız oyun machinarium flash tabanlı bi oyun bi bölümden diğerine anında geçiyoruz. Oyun görsel anlamda tam bir şaheser, müziklerde bi o kadar iyi, oyunda robotumuzun çöplükte başlayan macerasına şehirde devam ediyoruz ve birbirinden ilginç bulmacalar bizi bekliyor. Oyundaki bulmacalar gerçekten kafa yorucu ve çok iyi düşünülmüşler. Eğer geçemediğiniz bi yer olursa sağ üstte bulunan çözüm defterimiz imdadımıza yetişiyor ama onu okumak için bile küçük bi oyun bizi bekliyor.
Kısıtlı bütçeyle yapılmış bu harika emek harcanmış oyunu yapan elemanlar oyunun orjinal satmadığı için oyunun fiyatını 5$ a yanı 7 liraya indirmişler. Bende bu oyunu yapanlara saygı duyorum diyorsanız ayrıca harika soundtrack larıyla beraber almak istiyorsanız buyrun ;

http://sites.fastspring.com/amanitadesign/instant/machinarium
çok güzel bir oyun, görselleri mütiş. Bir oturdunuz mu bitirmeden kalkamıyorsunuz.
wall-e den sonra karşımıza çıkan en tatlı robot bu pc oyununda.Hayatımda oynadığım hem komik,hem zeki tek oyundur.Düşük pc gereksinimleri ise oyunun en büyük artısı.
Tadı damağımda kaldı. devamının yapılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.
çok ama çok zor ve bir o kadar da eğlencili oyun. makinaları seven insanlar güzel zaman geçirler.ayrıca sanırım 2009 un en iyi flash oyunu seçilmişti.
sokak çalgıcıları bölümü ile yardıran süper puzzle adventure. kovayı mavi boyaya batırıp polis kılığına girme çabası ve balkondan bağıran mahalle teyzesine kurban olduğum. he bir de çok zor amk.
üçüncü kez oynandığında bile saran oyun.
taklitçi baykuşun mına koyduğum oyun. zıplata zıplata kopartırım telleri.
çok eğlenceli olmasının yanında inanılmaz zor bir oyun. robotumuzun bulunduğu mekanda hangi objeler aktif, hangi objeler pasif yani sadece dekor olarak orda, en çok bu konuda sıkıntı çekiyorum. hiç ummadığınız bir parça hayat kurtarabiliyor. "aa çok zevkli lan" diye başladığım oyun ömrümden 10 yıl götürdü şu ana kadar. cidden zor ya. her pes etme noktasına getirdiğinde "yok abi benim kafa çalışmıyor demek ki, kapasite bu kadar zorlamaya gerek yok" diyip oyundan çıkıyorum, bi kaç saat sonra "ulan machinarium sen mi büyük müsün ben mi büyüğüm ? mına koyucam senin" diye yine giriyorum.

düşünmeyi sevenler için çok zevkli kesinlikle herkesin denmesi lazım.
'save'leme problemi yaşadığım için bir seferde bitirmeye mahkum olduğum oyun.
''bir bilgisayar oyunu nasıl sanata dönüşür?'' sorusunun cevabı olan oyun.
oyunun bulunduğu dizindeki 11 isimli klasörün içinde bulunan .001 ve .000 uzantılı dosyaların uzantılarını .mp3 olarak değiştirirseniz; oyunun soundtrack'lerini elde ediyorsunuz.
her puzzle'ın mantıkla çözülemediği oyundur ayrıca.
--spoiler--
askerin bebeğine takacağı pilleri iki kalem pili birleştirerek elde etmek gerekiyor ki 9 voltluk kare piller iki kalem pille ne boyut olarak ne de vereceği akım açısından uyuşmaz.
--spoiler--
ayrıca bazen cidden çok zorlayan kısımları vardır. bardaki robotla 5in a row oynamak hayatımın en stresli anlarıydı. internetten çözümünü araştırarak uyguladım. pişman değilim. serisi çıksa da oynasak.
x.o.x masasında karşıdaki yaratığa küfür ettiğim oyundur.
puzzle sevenlerin kaçırmaması gereken yapım. bulmacalar zor, çözmek için biraz kafa patlatmak gerekiyor.
app store de 3 yıldır fiyatı düşmeyen tek boyun. 8.99tl.

3 yıldır da liste başı.