bugün

kullanmasını bilirsen AK47 candır.
Bir tüfeği güçlü yapan unsurlar bellidir.

Eğer tam otomatik tüfeklerden yani tetige basılı tuttuğunuz sürece son fişeği atana kadar ateş etmeye devam eden tüfeklerden bahsediyorsak ,

bu tufeklerde barut gazının gücünün bir kısmı mekanizmayı kurmaya ve yeni fişeği namluya sürmeye gittiği için elle her seferinde kurulan , aynı namlu boyunda aynı yiv ve set düzenine sahip aynı kalibrede aynı ozellikte baruta sahip fişek kullanan tufekten daha gucsuzdur.
5-6 tane 5.56 mermi ile kafasında kask olan adamı öldürüyorum ben. 2 şarjör mermi yiyip ölmeyen adam hack açmıştır.
M16 kullanmayı seviyorum. Ak47 ile adam vuramıyorum.

Counter strike'dan bahsediyorum tabi yoksa daha askerlik bile yapmadım ben.
hk 417 diyorum.
Ulan gören de sanacak göbeğinizi m16’yla kestiler amk. Askerliğinizi Batıda yapmamışsanız keleşi bile anca korucuda görürsünüz. 67 yapımı g3’tü benim tüfeğim. Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz kardeş.

Yalan yok ben m16’yı hayatımda ilk kez özel harekatçı bi dayıda gördüm. Nasıl dedim iyi mi tüfek?

Ya segtiret amuğağom. Vuruyuh vuruyuh ölmüyü iki şarcur mermi boşaltdım hala yerde sürünüyü yavuşağ dedi.

Bakınız dikkatinizi çekerim bu mermiyi yiyen adam öyle babayiğit iriyarı birşey değil zaten. Kavruk, vitaminsiz, max 60kg, arazide yaşamaktan kronik sağlık sorunları olan hayat kalitesi düşük adamlar. iki şarjör mermiyle anca ölmüş piç. Gerisini sen hesapla lan.
Ak47, M16'dan hem daha güçlü hem daha dayanıklıdır. Steyr Aug da ikisinden daha iyidir.
Bir şey pahalı olduğunda iyi olmak zorunda diye bir kaide yok. Bir tüfek aslî görevini yapıyorsa ucuz olması daha iyidir çünkü aynı bütçeyle daha çok tüfek üretimi yapar ve daha çok askeri silahlandirma imkanınız olur.

Kalasnikof bu anlamda ucuz ve etkili bir tufektir. Orta menzilde m serisi belki daha isabetli olabilir ama ortalama bir piyade 300 metreden daha uzak bir menzilde zaten bir şey vuramaz.
Vs’i seciyorum.
Neymiş AK47 çamura sok çıkar çalışırmış. Ak 47 nin tutulmasının sebebi ucuz ve sök tak yapmanın kolay olmasıdır. Vida felan yoktur. Öyle tutukluk yapmaz diye bir şey yok.
M16 ulaşılmazdir. Herkes bir M16 ile savaşa katılmak ister ama katılamaz.

M16 ile 1000 mermi gönderirsin hiç birine bir şey olmaz.

AK47 ile 1000 mermi gönderirken namluda fırlar gider. Veya kovan deliğinden yanmaya başlar.

Bilmeden sallamayalim. 50 dolara ak 47 alabilirsin ama 50 dolara M16 nin sarjorunu alamazsın.
m16 yaralar
Ak-47 öldürür hatta parçalar.
(bkz: vietnam savaşı). Sonucu söylemeye gerek yok sanırım.
kim ne derse desin. ak 47 alır bakın ak 47 kullanışlıdır tutukluk yapmaz kurşunu delicidir. m 16 nın çok eksigi var. şuan kullanan ülkeler bile var şaşıyorum onlara.
4-3 ile 4-1'in karşılaştırması. ak47 daha fazla teptigi için m16 daha rahattir. 9 yaşında bi abiniz olduğum icin csye göre yorum yapıyorum tabii ki.
ak47 baslıbasına bir fragsiyon doktrini gibidir. sadece örgüt bayragına bu silahı koymanız, size manifesto gibi ifade şansı tanır.
gebermek istemiyorsan tabiki m 16. mukayese dahi edilmez.
dağda m16 pek kullanışlı değilken ak47 sanki her ortam hiç hazırlanmıştır çok uyumludur.
counter strike'ın en önemli iki silahıdır.
counter strike'ın büyük çekişmesidir. bir üst modeli m4a1'dir
ak 47' de kısa mesafede bölge atışında başarılıdır tek tek atışta sıkıntı yaratır seride üstüne tanımam m16' ya göre ucuzudur. m16 ise tsk' da sayılıdır genelde üst düzey askeri birliklerde yada korumalarda olur. atış özelliklerine gelince m16, ak47' den kat be kat daha iyidir lakin ordu sisteminde her askerin eline ak47 vermek maliyet gerektirir.

m16' da üstten kabzelidir bu sayede taşıma kolaylığı getirir. ak 47' de ise son zamanlarda seyyar dipçik eklenerek atış ve taşıma kolaylığı getirilmiştir. m16' nın namlusu ak47' ye göre daha uzundur bu nedenle menzil farkı vardır.

ak47' i m16' ya göre daha basit silahtır takması sökmesi çok basittir. m16, ak47' e göre daha komplekstir.

sonuç olarak m16, ak47' ye göre pahalı bir silahtır bu yüzden düzenli orduda kullanmak maliyet gerektirir. ak47 ise ucuzdur elde etmesi kolaydır bu yüzden terörist birliklerinde kullanılır.

http://www.youtube.com/watch?v=g6bpi3xd6h0
ak47 rus yapımı bir silah olup çevre şartlarına dayanıklılığı ile bilinmektedir, özellikle açık alan çatışmalarında avantaj sağlayan bir silahtır, çatışmada amaç etkisizleştirmek olduğundan kullanım alanı zaafı vardır ve engebeli arazi, orman, vesaire koşullarda çok kullanışlı değildir. lakin yukarıda çevre şartları uyumundan bahsettik örneğin: suda çalışabilir olması avantaj sağlar.

m16 ise ergonomik tasarımı ile sıkıntılı arazide çok kullanışlıdır, krom metal ve sert trmoplastik dipçiği sayesinde ısınma, namlu şişmesi ve mermi buğusu yapmaz, nişangahı ise tek kurşunluk ayarlanabilir kolaylığı sayesinde rahat nışan alıp isabet oranını artırır.

en temel farklılıklarını değerlendirecek olursak: m16 ak47ye göre daha sabittir, seri atışlarda tepme daha az olduğundan bir şarjörü hedefe boşaltabilirsiniz ve kesin sonuç alırsınız.

ak47 ise daha hafif ve daha düz bir silah olduğundan seri atışlarda namlu sürekli yukarıya çeker ve kurşunlarınız hedeften sapar.

son olarak ikisi de ehlinin elinde azrailin fermanı gibidir. profösyönel bir asker m16 tercih eder genellikle...
Ak47 ucuzdur, M16 stabildir. Neymiş efendim çamura girip çıkınca çalışıyormuş falan filan geçin bu işleri, hiçbir silah temiz tutulmazsa adam gibi çalışmaz. Bununla beraber AK 47 atışlarda namlusu dansöz gibi oynar, m16 ise bütünlüklü bir silahtır. kalibrelerinin farklı olması da birbirine üstünlük sağlamasını sağlamaz.

Bununla beraber gerizekalı gibi vietnam savaşı M16larıyla AK47leri karşılaştırmak tamamen cahilliktir. vietnam savaşı m16ları ilk çıkan m16 serileridir ve onun üzerine m16lar bin kere geliştirilmiştir. yıllardan beri kullanımda olan ak47lerin tecrübe fazlalığı o dönem için aşikardır. En basiti vietnam savaşı zamanı m16lar tam otomatik değil yarı otomatiktir. haliyle ikinci dünya savaşına bir benzetme yapmak gerekirse M16 ikinci dünya savaşının m1 garantı ise Ak47 stg 44üdür. Garantla da stg 44ü karşılaştırmak mallıktan öteye gitmez.
aslında çok farklı silahlar. birinin amacı adam öldürmek, diğerinin adam yaralamaktır. ama m16 daha karizmadır.
Ak47 Nam-ı diğer keleş.
kısa mesafeli çatışmalarda AK-47 tercih sebebi olsa da bir M-16 yı taşımak bile ayrı bir özgüven kazandırır kişiye. yapısı moronların bile rahatça anlayacağı kadar basit ve bir şişe votkaya bile değişecebileceğiniz kadar ucuz olduğu için AK-47 bugün dünyada tüm terörist grupların elinde bulunmaktadır. pkk gibi bir örgütünde adeta resmi silahı olsa da örgütün komutanları ve ileri gelenleri her zaman M-16 taşırlar. tüfeğini iyi tanıyan bir asker elinde AK-47 si ile yaklaşan bir teröristi M-16 ile kolayca 300 metreden vurabilir. AK-47 ile hareketli hedefi vurabilmeniz için bir şarjörü boşaltmanız gerekecektir. o da en fazla 150 metreden.
AK-47 nin gücünü ve M-16 nın isabet kalitesini bir arada görmek istiyorsanız temiz ve bakımı yapılmış alman yapısı bir G-3 işinizi fazlasıyla görecektir. şayet bu tüfeğe 24x40 yada 24x50 lik bir dürbün de uydurabilirseniz artık siz bir snipersınız.
güncel Önemli Başlıklar