bugün

Tek, ayrı, kendi başına olan. *
Kişileri ilgilendiren. Kişisel.
planlı ve bilinçli yapılan hareketleri gizlemekte kulalnılan söz. Politik jargon.
kemik dergisinden bir alpay erdem karakteri.
"fert" kökünden türeyen kelime.
olay sözcüğüyle kullanılan sözcük.
kişisel olay anlamına gelir.
Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda ödül alan ve tiyatro kökenli sanatçı Dersu Yavuz Altun'un ilk yönetmenlik denemesi olan film.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=687496
müziklerini tolga burkay yapmıştır.
istanbul valisi muammer güler'in sıkça söylediği laftır. bir olay olur ve vali abimiz hemen basının karşısında "bunlar münferit olaylardır. topluluk olsa haberimiz olurdu zaten" deyip kendisini hemen olaydan sıyırır.
bir olayın bir kişi tarafından gerçekleştirildiğini ya da sonuçlarının bir kişiyi ilgilendirdiğini ifade eden kelime.

bireysel.
genele mal edilmemesi gereken, genel görüş ve tutum dışındaki bireysel - ferdi tutum ya da eylemleri izah etmek için kullanılan kelime olması ile birlikte aynı zamanda genel görüşe, tutuma aykırı ve tezat eylemler içinde, genel duruma göre oluşan tezatlığı, marjinalliği vurgulamak için kullanılır.
kullanacak kişilere, kullanım esnasında ilgili sözcüğün başına mutlaka "gerek" kelimesinin iliştirilmesinin kati suretle faide getireceği için şiddetle tavsiye edilmektedir.
örneklendirmek gerekirse;
"gerek münferit gerek ........" şeklinde noktalarla belirtilmiş yerlere her hangi bir kelimeyi yerleştirebilirsiniz, fark etmez. maksat bir bok bildiğinizin ispatı niteliğinde olan münferit ve gerek kelimesini aynı cümle içinde kullanmış olmaktır.
konuyla ilgili olarak ;
(bkz: biz öyle değiliz)
kişiye özel, bireysel.
inci'de dolaşan şu swf üzerine izledim;

http://inciswf.com/0o0k9kj87yt6y8kjhdc.swf

vasat bir gerilim filmi. Ali Erkazan'ı hep iyi adam rollerinde görmeye alıştığım için biraz tuhaf geldi. lakin kötü adamı çok iyi oynamış.. yemin ederim nefret ettirdi kendisinden.
TEK BAŞINA, AYRI AYRI, BAŞKA BiR ŞEYLE BAĞLANTILI OLMADAN MÜSTAKiL VE BAĞIMSIZ ŞEKiLDE.

münferid diye de yazılır. arapça kökenlidir.
(bkz: Munferit)
Arapça bir kelimedir, tek ayrı başına buyruk gibi anlamlara gelir.
bireysel.
var olan sorumluk ya da sorumsuzluğun tek kişide bütünleşmesi.