bugün

inkilap tarihi dersinin olmazsa olmazı, kesin sınav sorularından biridir..

* Lozan barışıyla, ilk türk devleti, çökmüş osmanlı devleti yıkıntısı üzerinde, uluslararası düzende eşit haklara sahip, tam bağımsız ve özgür olma isteğini gururla kazanmıştır..
* birinci Dünya Savaşı'nı bitiren antlaşmaların hepsi yeniliklere dikte ettirildiği halde, lozan barışı, bütün umutlarını yitiren savaşı en ağır koşullarda bitirmiş ulusumuzun, dört yıl gibi kısa sürede nasıl onurlu bir antlaşma yaparak varlığını kabul ettirdiğinin, tarihteki tek örneğidir.
* Dört yıl içinde yenik iken yenen olmak ve bütün büyük devletlerin karşısında eşit koşullarla konuşarak, tam bağımsızlığın kazanıldığını kanıtlamak, akıllara durgunluk veren bir başarıdır.
dört yıllık yenilgimizin üstüne bal kaymak olan antlaşmadır.tarih dersimizin vazgeçilmezidir.önemli bir antlaşmadır.fekât efenim bu sınav sorumuz bizi bizden alıp götürmüştür.iyidir hoştur amma velakîn tarih dersimizin kırmızı biberidir.bundan sonraki sınavlarımızda da görmek isteriz kendisini.tek bir şartla; sorunun doğru cevabının 45 puan olması. (bkz: 45 alsak yeter hacı ya)
diplomatik olarak bir başarısızlığın simgesini eğitim sisteminde iyi gösterme çabasıdır.
(bkz: on iki ada)
(bkz: Türkiye Cumhuriyeti'ne savaş tazminatı olarak Karaağaç'ın verilmesi)
Çok eleştirilir, çok savunulur.
Ben daha çok savunsam da, eleştirimi de bırakırım buraya.

Lozan sevr denen ucube yıkımdan sonra kusurları olsa da bir başarıdır.

Tahmin edilenin aksine ege adaları değil benim eleştirim.
1- boğazlar sorununun ancak montrö'de çözülebilmesi, 2- izmir'den Polatlı'ya kadar sayısız köy yakan Yunanistan'ın tazminat olarak verdiği tek yerin sadece karaağaç denen köy olması.

Yunanistan bu kadar geniş bir hattı yakıp yıkmış, neden karaağaç ile yetiniyorsun?
iste dedeağaç ve Gümülcine'yi.

ipsala'dan dedeağaç 54 km, Gümülcine 104 km.
Öyle aşırıya kaçan bir durum da sözkonusu değil.

Eleştirim bu karaağaç ve tazminat meselesi ile ilgili hiç pazarlık yaşanmamış olması.
Karşı taraf karaağaç'ı öneriyor ve hemen kabul ediyoruz. Hatta ingilizlerin bizim bu konuda pazarlık etmemiş olmamıza şaşırdığı rivayet edilir.
iki milyon lira ile kumar masasına oturup 780 bin lirayla kalkıp kazandım diye sevinenleri anlamak zor.
Lozan'a giderken 2 milyon kilometrekare toprağımız vardı,dönüşte 780 bin kilometre kareye düştük. Ve bunu zafer olarak bize yutturmaya çalışıyorlar.
Lozan'a sevr'den gittik.
225 bin km2'den, 780 bin km2'ye tüm Anadolu'ya hakim olarak çıktık.

Eleştirirken gerçekçiliğinizi kaybediyorsunuz.
Ben sadece daha fazla tazminat alabileceğimizi düşünüyorum.
Karaağaç haricinde dedeağaç ve Gümülcine için de yüklenebilirdik.
güncel Önemli Başlıklar