bugün

4x5 itibarıyla din inancı olan insanların bile aslında en çok korktukları ve bilinmez tanrı olan zaman konusu diziye dahil edilmiştir. böylece en sıkılan müşterinin bile film bitmeden salondan çıkmaması garanti altına alınmıştır.

farklı filmlerden izler taşıması ama aslında kendi başına bir zaman memak tecrübesi vaadetmesi, seyirciye yeni bir doz verilirken lojistik destek sağlama amaçlıdır. evet, zaman hikayeleri insanın en sevdiği uyuşturucudur. hayalet, süper kahraman, doğaüstü hikayelerden daha ilginçtir, özellikle biraz kafa yordurup içinde bulunduğu tuhaf ortamı biraz daha anlıyormuş hissi verirse en büyük fantezidir.

öyle ya, zaman ve mekan problemini çözüp bu dünyadan korkmamayı öğrenen insan evladı artık bu dünyanın sonrası için de kafa yormayacaktır, çünkü gitmek istemeyecektir.
düşünceme göre 4x05 ile gelmiş geçmiş en iyi bölümüne imza atmış dizi. bazı soruların bu kadar mükemmel bir kurguyla cevaplanması da cabası.

battlestar galactica 3x09 gibi lost 4x05'de altın klasikler arasında yerini almıştır. desmond rocks!
5. bölümünde , ki tekrar tekrar izledim , butterfly effect tarzına öykünmüş çok hoş olmuş..burun kanamalar , aynı anda 2 yerde olmalar vs..belki heisenberg'in kemikleri sızlıyo , fantaziler şelale olmuş ama olsun..her dakika ellerinde ateşle hışır hışır ormana dalan jake kate sawyer ve mahkeme duvar suratlı locke'dan sonra iyi geldi bu bölüm..
şimdiye kadar izlediğim en iyi lost bölümüydü (s04e05) diyebilirim. zaman içinde geri gitmeler, sonra hemen geleceğe gitmeler...
senarist artık izleyicilerin bütün tezlerini teker teker çürütüyor. çünkü bir önceki bölümün sonunda ürettiğimiz tezlerin hepsi bir sonraki ya da bir kaç bölüm sonraki açıklamalarla çürütülüyor.
kanaatimce adadan kurtulan kişiler jack, kate, hurley, sayid (ki bunlar bildiklerimiz), jin ve sun olacaklar. sawyer adada kalacak, claire 'in de oğlunu kate'e verdiğine göre ölmüş olacağını varsayıyorum.
şu penelope hikayesi ve de kara duman olayı nereye nasıl bağlanacak hala merak içerisindeyim.bir de şu son bölümün son dakikasında öğrendiğimiz desmond' un faraday'ın constantı olması durumu var ki... kitliyor, ooofff dedirtiyor insana artık.
4x05

--spoiler--
lost'un en maynak ve harika bölümüdür.

Devamını bekliyoruz.

bölümün kendisi dizinin kendisini çözmeye yönelik olduğu için desmond ve faraday'ın geçmişlerini kısmen çözümlemiştir. Kısacası bu bölüm karakterlerin değil dizinin bölümü olmuştur.
--spoiler--
dinlenmek için izlenebilecek bir dizi asla değildir hele 4 sezona geldiyseniz kaç tane aaron var kimden sayid e noldu claire öldümü jin ve sun nerede gibi şeyleri düşünmekten değişik teoriler üretmekten müthiş yoruluyorsunuz.
-----spoiler/s04e05-----

senaristlerin fareye koydukları "heloise" ismi sevdiği kadının babası tarafından istenmeyen desmond'ın hikayesi için hoş bir sürpriz. zira "abelard" heloise'ye aşıktı fakat onun amcası tarafından istenmemiş ve hadım edilmişti. o da bir manastıra kapanıp 20 yıl boyunca aşkıyla mektuplaştı. (bkz: abelard ve heloise)

kapıyı açan şahıs sanırım ben'in casusuydu. fakat niye açsın ki? ben'den talimat almış olması gerçeğe aykırı olur. akla yatkın tek bir sebep var. o şahıs sayid'i ve desmond'ı yakından tanıyor. kapıyı michael açmış olabilir mi acaba?

-----spoiler/s04e05-----
--spoiler--
bu dizi, desmond'sız olmaz. bir bölümün içinde olmalı bu adam, bi de yanında penny ablamız oldu mu süper olur. yoksa atlamışım bilimine de kurgusuna da. desmond-penny yeter bize. (bkz: desmond jack i öldürsün kampanyası)
--spoiler--
--spoiler--
herkes güzel güzel teoriler anlatıyor da bu desmond brotherla sayid kardeşimin bulunduğu geminin kaptanını göstermemişlerdir. hatta göstermemekte ısrar etmişlerdir bu bölümde. kaptanda da birşey çıkacağı kesindir. ayrıca ilk defa soru sormak yerine cevap veren bir dizidir. daha 2,5 sezon olduğu düşünülürse bze inanılmaz anlar yaşatacaktır. ayrıca son birşey de bütün dizi boyunca orgazm oldum.
--spoiler--
--spoiler--
radyasyonda etkilenen desmond kafayı sıyırdı ama kendine faraday'ın yardımıyla bir constant bularak kurtuldu. kendisine bir constant bulamayan minkovski ise fare eloise gibi öldü.

yine bildiğimize göre rousseau'nun adaya ilk geldiğinde arkadaşları kendi tabiriyle "sickness" tan ölmüştü.

acaba diyorum rousseau'nun arkadaşları aynen fare ve minkovski gibi bir constatnt bulamadıkları için mi öldü? veya bi constant bulmaları gerektiğini bilmiyorlardı.
--spoiler--
teoriler falan güzel şeyler tabi ama bu dizinin kurgusu (ki özellikle kurgusu), oyunculukları, tekniği, renkleri boku püsürü hepsi de tam olması gerektiği gibi. senaryo da böyle merak gibi güçlü bir itki üzerine oturtulunca başarılı bir iş çıkıyor ortaya. beğendim yani. aferin.
3. sezon sonunda "bu dizi, 4.sezon ile biter" dediğim; 4. sezonun ilk bölümüyle "yok yok, sittin sene bitmez bu macera" dediğimdir...
--spoiler--
the economistteki elsa'nin patronu olan ekonomist bir ihtimal penelope'un babasi charles widmore olabilir.ayrica ayni zamanda bu naomi ve ekibinin secilmesini saglayan ki$ide bu charles widmore olabilir.

yani ada di$inda dharmanin yonetiminde onemli bir $ahsiyet olma imkani var bu charles widmore'un.
--spoiler--
kesinlikle tüm lost bölümlerinden en iyi birkaçı olarak gösterilebilir. yapımcılar yeni sezonda romantizm de olacak derken boşuna dememişler demek ki.

--spoiler--
diziye gelince, desmond hume hariç jack shephard da dahil olmak üzere diğer hiçbir karakter ne rol olarak ne de karakteri gereği kaldıramazdı herhalde olanları. ayrıca pen, seni seviyorum.
--spoiler--

ayrıca (bkz: baskasinin sevgilisine sulanan hoduk)
s4e5 ile senaristlerin "çok soru sorduk birazda cevaplayalım" moduna girmiş olduğunu gösteren, bu zamana kadarki en iyi lost bölümünü sunan dizi.
--fena halde romantik spoiler--

desmond lafım sana; resmen beni ekran karşısında gözüne soğan kaçmış insan moduna soktun ya ne diyeyim. bu dizi zaten ne zaman desmond odaklı olmuşsa hep sağlam bölümler sunulmuştur. en azından bu tespit bir kez daha temellenmiş oldu. peki bu bölüm bize ne öğretti;
leyla ile mecnun, kerem ile aslı... bunların hepsi yalanmış onu öğrendik.
kim ne derse desin. yok efendim dark smoke'muş yok efendim kulübedeki jacob amcammış. bunları geçelim;
"her şey bahane desmond şahane"
budur efendim. ayrıca buradan desmond'a sesleniyorum;
desmond;
ben gönüllü olarak senin constant'ın olurum, bir diğer ifadeyle sabit'in. * ben burdayım canısı, öperim gözlerinden. şimdi söyleyeceklerimi not et;*
adım roark, yıl 2008. telefonumda şudur: 4657465868
bekliyorum canısı, kal sağlıcakla.*

--fena halde romantik spoiler--
4x6 ile yeniden $ok olacagimiz dizi.

--spoiler--
promo ve sneak peaklerden gorunen o ki tempest denen adanin enerjisinin yonetildigi veya uretildigi bir yer var.*
muhtemelen yeni bir hatch ile kar$ila$acaz.
--spoiler--
sozlukteki yeni ozelligin en cok i$e yarayacagi dizidir.
--spoiler--
4x6 promo

http://youtube.com/watch?v=NeQCo6Wq4nE
--spoiler--
--spoiler--
flashforwardları yüzünden kendinden soğutan dizidir. yahu ben adamların kurtulup kurtulamayacağını merak ediyordum. ama anlıyoruz ki kurtuluyolar hem de hepsi değil 6 tanesi. onların da kim olduğu flashforwardlar sayesinde anlaşılıyor. e şimdi bana deseler ki yüzerek kurtular hiç iplemem. nasıl kurtuldularsa kurtuldular asıl önemli olan kurtulup kurtulmayacaklarıydı. kızdım sana lost!
--spoiler--
insanların neden bu kadar sevdiklerini asla anlayamayacağım dizi. macera desen yok, oyunculuk desen yok, olaylar arasında bağlama zaten yok, yani çok kasıntı bir dizi. millet ona buna onun bunun götüne hasta oldu izledi diziyi. 1-2 kere baktım, yok yani yok. ya alayının zevki harika bende ondan eser yok, ya da biz böyle izlemeyenler olarak çok deli sanatsal bakış açısına sahibiz de haberimiz yok.

farkettim de geçen haftanın en beğenilmeyen 6. entry'si olmuş. 1. si olsun, yine de silmeyeceğim, karma -30 da olabilir, e gerçekleri yazmak önemli elbet.
s04e05'i bitirdikten sonra agiz dolusu bir haassskktiiirrr dedigim ve ne sawyer ne de jack sonuna kadar des bro dedigim lost 'un en iyi bölümüdür.

spoiler

eger michael ve walt o gemidelerse ben'in gemideki casusu bu ikisi olabilir ya da zaman bükülmesinden mutevellit desmond bile olabilir ben'in gemideki casusu.

spoiler
Desmond'un see you in anther life brotha lafi daha bir anlam kazanmistir s04e05te
tamam herşey iyi Lost 4cü sezon 5ci bölüm bazı cevaplar verdide şunların cevapları ne olacak.
--spoiler--
1.3cü sezonun bitimiyle lost severleri yiyip bitiren tabuttaki kim olabilir düşüncesi
2.Hugo Charlie'nin hayalini niye görüyor ve korkuyor?
3.Sayid niye Ben'den emir alıyor?
4.Aaron a niye kate annelik yapıyor annesi Claire ne oldu dayısı Jack, yavrucağı niye görmek istemiyor?
5.Desmond a yardım eden gerçekten Micheal mı(onun kafası o kadar çalışmaz çalıssa da cesaret edemez o kapıyı açan olsa olsa oğlu Walttır).
--spoiler--
bu soruların bir çoğunun cevabını bu sezon bile alamayacağımızı düşünüyorum herşeye rağmen eşi gelmeyecek dizi.
4. sezonun 5. bölümüyle beni düşüncelere gark etmiş dizi.

--spoiler--
bu bölümün "the constant" diye adlandırılması bir diğer güzellik.hatırlarsanız geçen sezonlarda claire de kaçırılıp bırakıldıktan sonra hafızasını kaybetmişti.* kaçırıldıktan sonra bir şekilde radyasyona maruz kaldığını tahmin ediyorum.*buna bağlı olarak geçmişinde bazı şeyleri hatırlayabilmişti.şimdi sıra desmond'da.bildiğiniz gibi desmond radyasyonun allahına maruz kalmıştı.ve etkisi de bu yüzden çok etkili.eğer desmond "the constant" yani sabitini bulamazsa minkowksi ve fare eloise gibi ölecek.
--spoiler--
dördüncü sezonun da desmondın I love you penny, I love you lafı ile duygulandıgım, kurgusuyla, herseyiyle kendisine baglayan dizidir.
Devlet bütçesi dersine çalışırken,lost'u düşünmekten konuya hakim olamayıp internetten araştırma yapmama sebep olan ve uludağsözlüğe üye olup bu diziye en son bakan ben miyim acaba dememe neden olan ve aynı zamanda sezon1 bölüm 17'deyim demekten ezik duruma düşen,hayattan koparan dizi.