bugün

shaq ve kobe nin gelmis gecmis en iyi ikili unvanını bir zamanlar zorlamıs takım.
2007-2008 senesinde kobe bryant'ın mükemmel performasnı , pau gasol'un kadroya katılması ve bench'den gelen destek ile bu sene kendini aşmış takım.
L.A. deyince akla gelen kuskusuz o'neal ve kobe ile kazanılan sampiyonluklar gelir.

ama tabi birde o'neal ve kobenin arası bozuk oldugu halde onları bir arada oynatmayı basaran aynı zamanda psikolog olan NBA'in onde gelen coach'u Phil Jackson akla gelir.
şayet boston ile eşleşir ise o nispeten dar zaman aralıklarındaki maçlara deplasman olarak nasıl gideceğini merak ettiğim takımdır, düşününce koskoca ülkeyi çaprazlama uçmak her iki takımı da zorlar gibi geliyor. diğeri için (bkz: boston celtics)
4 yıl sonra nba finaline çıkmış takım. herkes onların karşısında boston celticsi görmek istyor fakat onların detroit pistonsla kapatmaları gereken bir hesap var ****. sıkıcı bir final olmaması için ben de boston celticsi şstşyırum o ayrı... hem bakalım bi larry bird- magic johnson düellosu gibi paul pierce- kobe byrant da yaşayabiliriz...
edit: yazmayı unutmuşum 2003-04ten de rövanş almaları lazım. teşekkürler shaqmarion
san antonio'nun yaşlı kadrosunu devirmiş olan takımdır. FiNALDEKi Rakibini merakla bekliyoruz, Detroit'mi Boston'mı; Bu gece 03:30 @NTV
bu yılın şampiyonu olmasına kesin gözüyle baktığım yıldızlar topluluğu.
(bkz: kesin gözüyle bakmak)
yeniden yeniden ve yeniden finale çıkarak sevenlerini bi kez daha mutlu eden süper takım. ben boston'ı destekliyorum o ayrı ama bu sezonun en güzel ve etkileyici oyununu oynayan lakers'a alkışları göndermek de ayrı bir borç sanırım. umarım boston da finale çıkar ve bu iki basketbol efsanesini izleyebiliriz.
an itibariyle kadrosu şu şekilde olan takım:

3 Trevor Ariza
24 Kobe Bryant - C
17 Andrew Bynum C
5 Jordan Farmar G
2 Derek Fisher G
16 Pau Gasol F-C
28 Didier Ilunga-Mbenga
11 Coby Karl G
31 Chris Mihm C
14 Ira Newble G-F
7 Lamar Odom F
10 Vladimir Radmanovic F
21 Ronny Turiaf F-C
18 Sasha Vujacic G
4 Luke Walton G
29. kez finale çıkmış nba'in en büyük takımı.
boston celtics'i yine yeni yeniden süpürecek olan gözbebeğimiz.

(bkz: ko be or not ko be)
bynum'ın dönüp, 1 numaraya doğru düzgün bir adam alırlarsa seneye rahat şampiyon olacak takım.
boston celtics'in bu seneki finalde ayar verdiği takımdır.
sezona müthiş bir hızla başlamış ve muhtemelen şampiyon olacak nba'deki takımım.
nba kulislerinde her sene sezona iyi başlayan takım için atfedilen chicago bulls'un 72-10 rekorunu kırabilme ihtimalinin bu yılki muhatabı olan takımdır. şu anki durumları 13-1 olup, aralık ayı içinde sadece 10'undaki phoenix ve 25'indeki Boston maçlarının zorlu olduğu düşünülürse, işlerin iyi gitmesi halinde nba severlere bu heyecanı bir ihtimal yaşatabilirler. özellikle batının bu sene eski gücünde olmaması da avantajları gibi görünüyor fakat bu rekorun kırılması gerçekten çok zor, özellikle kilit oyuncularda sakatlık olmaması ve odom'un performansını yükseltmesi yada eş değer bir oyuncu ile takas edilmesi gerekli. şahsi fikrim ise zorlayabilecekleri fakat kıramayacakları yönünde.
yeni sezona 14-1 (şimdilik) gibi müthiş bir başlangıç yapan nba takımı. k.bryant'ın bu sene takım oyununu çok iyi uyguladığını görebiliriz. p.gasol ve bynum'un pota altı üstünlüğü, farmar ve ariza'nın savunmadaki başarısının bu başarının sonuçları olarak göze çarpmaktadır.
bati'nin bas takimlarindandir. dogu'nun bas takimlarinin bati'nin bas takimlarindan daha iyi oldugunu dusundurten takimdir dunku orlando maglubiyetiyle.

tamam bati konferansi zor, herkes birbirini yenebilir ama bu sene dogu'nun orlando, cleveland, celtics (lakers'a yenilmelerine ragmen) gibi bas takimlari cok guclu. hatta miami gibi basalti takim da yendi lakers'i. fakat sunu da kabul etmek lazim ki lakers gecen seneden daha iyi.

bu sene sampiyon buyuk ihtimal dogu'dan diyor plase lakers diyorum.
ben bu takımla ilgili bir şey farkettim sözlük, paylaşasım var.

nba fikstürü çok garip oluyor bu takımın her sene. ligin ilk yarısındaki fikstürleri inanılmaz kolay, haliyle ikinci yarıdaki fikstürü de bir o kadar zor, dengesiz yani.

ilk 41 maçını oynadı lakers, 33ünü kazandı, 8ini kaybetti.

ve hazır olun, bu 41 maçın tam 24(yazıyla yirmi dört) tanesini kendi sahasında oynadı bu takım! bu kadar rahat bir fikstür düşünebiliyor musunuz?

ikinci yarıda bir ocak sonu-şubat başı fikstürleri var ki aklınız durur. 9 günde 6 maç oynayacaklar, hepsi deplasmanda ve rakipleri arasında boston ve cleveland da var.

dört günde üç maç yapacakları bir portland-houston-san antonio turnesi ve (yine hepsi deplasmanda) 12 günde 7 maç yapacakları bir mart sonu-nisan başı doğu turnesi de cabası.

lakers'ın oynadığı son 9 deplasman maçının(clippers maçını deplasmandan saymıyorum kusuruma bakmayın) 4ünü kaybetmesi(ki kaybettiği takımlar arasında sacramento gibi rezalet bir takım da mevcut) de bu fikstürün altından kalkıp kalkamayacakları ile ilgili soru işaretleri oluşturuyor kafamda.

iyi takım oldukları kesin, ama şampiyonluk için ev sahibi avantajını kazanmanın normalden çok daha önemli olduğu kesin olan bir sezon yaşıyoruz. batı konferansını lider bitirecekleri kesin gibi, ama doğunun birincisini geçebilecekler mi? ilk 41 maça bakarsak bu fikstür kolaylığı nedeniyle çok aldanmış oluruz diyorum ben.

dipnot: fikstür bilgileri için: http://www.nba.com/lakers/schedule/index.html
vladimir radmanovic'i, adam morrison ve shannon brown karşılığında takas etmiş olan takım. bakalım bu değişiklik takımda nasıl bir değişim yaratacak.
2008-2009 sezonunda sampiyonluk yolundaki en onemli rakiplerini siradan gecirerek bu sene sampiyonlugun en buyuk adayi oldugunu kanitlamis nba takimi.

celtics ve cavs'i her iki macta da yendiler. her mac ayri bir yildiz cikardilar. gun geldi gasol oldu gun geldi odom, kobe'yi soylemeye gerek bile yok. fiziksel yetersizlikleri var dendi ama cavs ve celtics maclarinda gosterdiler fiziklerini de; lebron ve garnett'i cok iyi durdurdular. uzunlari alisilagelenden farkli olarak isabetli 3 sayilik sutlar salliyor.

o degil umursamaz ve kendi basina buyruk olan kobe resmen abilik yapiyor, takimdaki genclere mentorluk yapiyor, heycanlaniyor, bagirip cagiriyor artik. iste bu cok onemli bir etken takim olma ve takim kalma yolunda. nitekim odom da cavs maci sonrasi "bynum sakatlandi yoklugunu hissettirmemeye calistik" felan dedi.

finallerde isler belli olmaz ama saha avantajiyla lakers isi goturur gibime geliyor.

edit: eksilemissin ama ben celticsliyim, yukarda yazilanda yalan mi var denyo?
2008-2009 kadrosu soyledir ki;

trevor ariza - 3 - guard
kobe bryant - 24 - guard
andrew bynum - 17 - center
jordan farmar - 5 - guard
derek fisher - 2 - guard
pau gasol - 16 - forward
dj mbenga - 28 - center
chris mihm - 31 - center
lamar odom - 7 - forward
josh powell - 21 - forward
sun yue - 9 - guard
sasha vujacic - 18 - guard
luke walton - 4 - forward
west'in en sağlam takımı. bana sorarsanız NBA nın en sağlam takımı. kobe var ne de olsa...
kobe bryant gibi gelmiş geçmiş bir efsaneyi kadrosunda barındıran nba takımı.bir diğer açıdan nba tarihinin bir diğer efsanesi olan elinin parmakları sayısı kadar şampiyonluk yüzüğü bulunan yaşlı kurt,çakal olarak nitelendirilen koçları phil jacksondır.ve bu senenin şampiyonluk favorisidir.kobe olmadan şampiyon olmak bir rastlantıdır nba de.
2008-2009 sezonunda da * batı konferansı şampiyonu olan ve nba finalinde rakibini bekleyen aşkımız. nba tarihindeki 61 yılda 30'uncu kez final oynayarak yine yeni yeniden geleneği bozmamıştır. ve elbette son söz..

(bkz: ko be or not ko be) *

http://www.nba.com/multim...gets.game6/content.6.html
10 dk sonra büyük olasılık kupayı kaldıracak takımdır.