bugün

Bunun yeri başka be.
şu an kanald de yayınlanıyor. sinemaya gidip izlemiştim, hayatımda izlediğim en duygusal süper kahraman filmiydi ,içimden ağlama isteği gelmedi desem yalan olur . keşke wolverine i avengers ta görme fırsatımız olaydı.
hugh jackman ve patrick stewart'ın canlandırdıkları karakterlere elveda dediği marvel ve x men filmi. galiba tümüyle sorunsuz olan tek süper kahraman filmi serisi wolverine serisidir. her birini zevkle izledim, bu ise bam başka bir şey olmuş, en iyisi olmuş. duygusallık var, değişen dünya var ve şiddet hat safhada.
karakterlere "hayır hayır hayır yaşlanmadın. güçten düşmedin. ne alakası var? ayağın kaydı ondan düştün az önce. her şeyi hatırlamak zorunda da değilsin. güven bana." derken sarılıp teselli etmek istediğim film.
normalde filmleri tekrar tekrar izlerim ama logan'ı izlemek için kendimi yeterince cesur hissetmiyorum.
çok ağladım, çok.
Kurt kocadı köpeklerin maskarası oldu.

Sinemada izleyemediğim için tek üzüldüğüm film.
X-men evreninin en dram dolu ancak en sağlam filmi olabilir. Hugh jackman abimizi bir daha wolverine olarak görmemek üzecek.
izlediğim en güzel süper kahraman filmlerinden biridir.
görsel

filmin sonu duygulandırır. rip.
çizgi roman ve eski çizgi film serisinden bir wolverine hayranıyımdır. bu film de wolverine old man logan serisinden.
normalde süper kahramanların hayatlarının dramatize edilmiş hallerini sevmem. ama bu film olmuş.
clint eastwood'un unforgiven filmini çağrıştırdı.
uzun bir eleştiri yazmak isterdim de hiç canım istemedi şimdi.

--spoiler--
ama marvel evrenine captain marvel dahil oldu. çizgi romanda da x23 yani loganın klon kızı ile captain marvelin yolu kesişiyor. yani logan komple öldü. yola yeni wolverine devam edecek. en azından şimdilik
--spoiler--
Western filmlerinden sonra gelen post-western filmlerinden sonra superhero tarz filmleri dekonstrükte eden post-superhero filmlerindem biridir logan. Ve bu işi çok iyi yapmıştır.
watchmen den sonra dramı yaşatan tek süper kahraman filmi oldu.

-teorili spoiler-
2 repliği var;
Charles Xavier: Fuck off, Logan.

Logan: Oh. So, you remember who I am now.

Charles Xavier: I always know who you are. It's just sometimes I don't recognize you.

xavier daha sonra belki alakasız bi şekilde gönderme yapıyor bu kısma. hatırlarsanız x24 xavier i öldürmeye geldiğinde xavier logan diyor. öldüreni logan sanıyor. hatta kız uyanık olmasına rağmen anlamıyor. yukardaki replikte de bazen seni tanıyamıyorum diyor.
sadece rastlantıda olabilir. ama olmayabilirde.

burada da ölüm sahnesi. müzik patrick steward ın ses tonu çok dokunaklı bi sahne haline getiriyor.

https://youtu.be/wY0EoQudqxc
-teorili spoiler-
bu film marvel' ın ilk dram türünde filmi mi bilmiyorum ama oldukça başarılı buldum. charles' ı o halde görmek beni perişan etse de sonuna kadar izleyebildim. dikkat spoiler geliyor; logan ve charles' ın ölümünü izliyoruz ve sanki yeni bir marvel kahramanlar kuşağına geçmeye yelken açıyoruz. şimdilik yapılcağını sanmam ama yine de kenarda dursun diyorlar.
infinity war filmine kadar en yüksek imdb puanına sahip marvel filmi idi. tek fark marvel stüdyoları tarafından çekilmemişti logan.

edit : deadpool 2 filmi tüm x-men serilerini tekrar sıfırladığı için logan filmi aslında hiç yaşanmamış oldu. yani gelecekte wolverine bu şekilde ölmeyecek.
-spoilerımsı-
şimdi bildiğiniz üzere x men güzel güzel bir kaç filmle ilerlerken geçmişe gidip geçmişi değiştirdiler. e bu yüzden o 3-4 film aslında hiç yaşanmamış oldu. sonra yeni bir x men evrenine geçtiler ve logan da yeni evrenin geleceğini anlatıyordu. e şimdi deadpool 2 de aynı evrende geçiyor. deadpool 2 de yine geleceği değiştirdi, bu durumda logan filmi de hiç yaşanmamış mı oluyor?

kafam bi milyon şu an.
"Asla istedikleri kişi olma."

görsel
"Hayatın özü budur, birbirini seven insanlar, sıcak bir yuva."
imdb'den aldığı 8,4 puan'ın 8,2'ye düştüğü, ancak hala en yüksek imdb puanlı marvel filmi olma özelliğini elinde tutan film.

puan kesimi kesinlikle mantık hataları yüzünden yapıldı. birçok kişi yeşil serumu kendisine erken enjekte ettiği görüşünde.
kara şovalye serisinden sonra izledim en iyi superhero filmi. Yıllardır yapılması gereken wolwerine filmi buydu işte arkadaş. Film ne çok büyük olaylar anlatıyor, ne de x-men evrenine dair detaylar. Olması gerektiği gibi sade, hafif, kendi halinde efsane bir film. izleyin, izletin.
Efsane kahramanın efsane fılmmının adıdır.
wolverine gibi ağırlığı olan bir karaktere oldukça hafif kalan senaryo.. Bence yeterince olmamıştı. Yani daha spesifik, daha trajik bir sonla bitebilirdi. Neyse canları sağ olsun hamısını.

Ve bir ayrıntı olarak; Hugh jackman'ın profesör x'in mezarını kazdıktan sonra burası en azından suya yakın repliğini duyunca içimden aha da tam türk kafası, anadolu insanı ya demedim değil. Bu film bu kadar tutulduysa wolverine ve hugh jackman'dan dolayıdır. Net. Ottoman empire karizması amk.
Sonunda nalları diken abimiz.

kendine yakışan bir şekilde hayata veda edişinin son sahnelerini izlerken duygulandıran karakter.

Kız laura ise babasından daha Yaman bir çocuk olacağına benzemekte.
izlediğim az sayıda güzel süper kahraman filmlerinden biri. Gerçi filmin “süper kahraman” yönü değildi asıl beğendiğim. Beklediğimden çok farklı bir şey çıktı. Marvel’ın en iyi filmi bana kalırsa. Keşke sinemada izleseymişim.
Her türlü yarası iyileşen mutantın yediği içtiği şeye karıştırılan şeyle başa çıkamadığı film

Karikatürde de öldü bu eleman ayıp amk.
görsel
Tabiri caizse sonu çok boktan biten film.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar