bugün

https://www.youtube.com/watch?v=AHNa0xoZrCM
göçmen nüfusu 147 bin 781 olan ülke.
erasmus programıyla gitmeyi düşündüğüm 2 ülkeden biri.
2015 gayrisafi milli hasılası (nominal) 43 milyar 24 milyon dolar olan ülke.
kişi başına düşen milli gelir'in (nominal değer) 14 bin 210 dolar olan ülke. (2015 verisi)
gayri safi milli hasılasatın alma gücü paritesine göre 82 milyar 355 milyon dolar olan ülke.
kişi başına düşen milli gelirin (nominal) türkiye'den 1.5 kat yüksek olduğu ülke.
5000 evsizin olduğu ülke.
domuz sayısı 807 bin 500 olan ülke.
savunma bütçesi 430 milyon dolar olan ülke.
asgari ücretin 380 avro (1396 tl) olduğu ülke.
ikinci dünya savaşında insan kayıpları 350.000 olan ülke.
' iki ' isminde alisveris marketleri zincirini barindiran ulkedir. Guneybati sinirindan polonya uzerinden ulkeye giris- cikis yaparsaniz sizi ilk karsilayacak bir kac dukkandan bir tanesidir. Gece vakti vaha falan mi goruyorum diye gozlerimi sivazlamama sebebiyet vermistir.
Universalis 4 te gördüğüm kadarıynan rusya kiev yada muskovy gelene kadar gayet geniş torpaklara sahip polonyayı öttüren ama ruslar gelince uvunan bir ülke.
Bazı beyinsizlerin hayal aleminde hikayeler uydurduğu ülke.

Rusya litvanya ya göz dikmiş... Eheehehe. allah bilir rusya 'nın avrupanın kuzeyinde ve ana parçasından uzak hatta litvanya dan büyük toprağının olduğundan habersizdir.

Ulan belarus bile rusya federasyonuna katılmak istedi daha 5-6 yıl önce ve rusya hassiktir oradan dedi. Litvanya yı ne etsin.

Coğrafya bilmez tarih bilmez ama çok konuşur bu yarı cahiller.
bir paket sigaranın marlboro 3.76 dolar (13.56 tl) olduğu ülke.
donup kutup havası istiyorsanız gitmeniz gereken bir yer kesinlikle.
Basketbol ekolü olan ve sempati duyduğum ülke. Sarunas jasikevicius gibi bir yıldız çıkarmış ülkedir ayrıca.
burada yaşayan her 5 kişiden 6'sı basketbol manyağıdır. biliyorum çünkü ülkenin nüfusu 2 milyon ama redditte nba subreddit'inde abdli kadar litvanyalı var. nba 2k18 mypark oynuyorum herkesin üstünde litvanya bayrağı parkın yarısı litvanyalı.
ilginç bir zevki olan ülke. bir ülke şöyle bir bayrağı varken neden o üç şeritli kusmuk renklerinden oluşan bayrağı kullanır la?

görsel
300 mbps internetin türk parasıyla güncel döviz kurundan 94 lira olduğu ülke.
litvanya masalların içinde yaşayan ülke. nasıl minik nasıl minnoş ama çok güzel bir yer tavsiye edilir efendim.
Ufacık bir havaalanı var neresi gibi desem mudanya ido iskelesi.
ben klaipeda'ya geçtim litvanyanın tek liman şehri. zaten otel limna sıfırdı. bir tarafta baltik denizi ve o tatlı huzurlu manzarası.
rus ve iskandinav kültür sentezi. insanlar iyi niyetli. bunu söylemek çok zor ama türk insanı gerçekten uyanık bunu iyi anlamda kötü anlamdada anlayabilirizsiniz. biz de şark kurnazlığı var.
pek pahalı da değil ama medeni, insancıl. tabi bir de benim müşterim vardı 25 mağaza ve alçakgönüllük kitabını yazmış bir kadın. eyvallah bacım.

litvanya hep iyi hatırlanacaksın..
bütçesi 14 milyar 680 milyon dolar olan ülke.
(2016 yılı verisi.)
yoksulluk sınırının altındaki nüfusun % 22.2 olduğu ülke.
devlet başkanının 86,136 dolar/yıllık, başbakanın 50,100 dolar/yıllık maaş aldığı ülke.