bugün

(bkz: o saç kesilecek)
yasak tanımayan arkadaşlar da mevcut, yok değil. "banane abi ben kestirmem saç maç" diyen asi liseli gençlerin, ibne okul müdürü veya yardımcısı tarafından herkesin ortasında saçlarının kesilmesiyle durdurulmasına bu bünye şahit olmuştur. acıların en büyüğüdür.
(bkz: liseliler rahatsız)
bazı okullarda saç uzatmanın serbest olması (bu okullarda devlet okulu belirtiyeyim) yasak hakkında kişiyi sorgulama ihtiyacı hissettirir. bizden geçti ama gençler huzursuz.

(bkz: benim başım kel mi)

demek ki bu söz bunun için söylenmiş.
artık pek cok kolejde olmayan yasaktır.****
sabri sarığolu için geçerli değildir.

genç sabri okul yıllarında iken... (ekranda bir takım bulanıklaşmalar)

--spoiler--
genç sabri okulun ilk gününde müdürle karşılaşır ve olaylar gelişir.

+ oğlum bu saçın haline böyle! çabuk uzat şunları!
- ya hocam ya...
--spoiler--

(bkz: genç sabri saçı)
kız öğrenciler için geçerli değildir. *
sinir bozucu bir durumdur. yasağı delmek için sabah törenlerinden kaçmalar, hocaları gördüğünüz yerde yolunuzu değiştirmek gibi yollar denenir ama sonuç her zaman hazin olacaktır. bir de bunun sakal yasağı versiyonu vardır en az bunun kadar sinir bozar.
yasağın tek mantıklı açıklaması vardır. o da sistemin parçalarını daha gençlerkene standartlaştırıp kolay hazmedilecek lokmalar haline getirmek istemesidir.
bu yasakla birlikte, eline ilk defa makas alan türk eğitmenleri tarafından eşek traşı icat edildi.
Artık olamayacak durumdur.
tamamen yalandır.
+bak evladım saçını şöyle bir avuçla parmağının üstüne saç çıkıyorsa uzundur, kestireceksin.
-ama hocam her zaman çıkar öyle ya. çıkmazsa kelsindir.

vb. diyaloglara sebep olabilir.
artık doğru değilmiş..
(bkz: Lisede erkek öğrencilerin saç uzatmasının yasak olması)
müdür yardımcısın kelliğini kabullenemeyeşi.
Müdür yardımcısının makasla sınıfa girip güzel saçlarımın bir perçemini kesmesi sonucu içimden türlü küfür saydırdığım yasak.. (Kızlarda beline kadar bize bir karış yasak) Hani arkadaş eşitlik? Onlarınkini de keseydin..
genelde çoğu okul yöneticilerinin saçı olmadığı için öğrencileri kıskanmaları sonucu ortaya çıkan kural.