bugün

tanım: liseye yeni gelmiş, tam adıyla çömez olan çocuğun lise sondaki havalı, yaşı 3 4 yaş daha büyük olan kızla çıkması durumudur. iki ihtimali vardır. ya çocuk çok tatlıdır, ya kız çok aşıktır.
çocuk çift dikiştir, liseye beraber başlamışlardır ya da ortaokula.
lise 1'e giden çocuk için hüsranla sonuçlanacak, 2 hafta önceki durumum olması hasebiyle rahatlıkla açıklayabileceğim iğrenç olay.

olayın yaşla alakası yoktur, lise sondaki kız aslında gayet rahattır. "ulan bunun arkadaşları beni ezer şimdi, skerim o zaman ben onları" tedirginliğini yaşayan, ilk aşkına deliler gibi bağlanan lise 1 çocuğu çok daha fazla üzülür, kasar. ve muhtemelen, lise sondaki kızın umarsız tavırlarıyla ilişki biter, çocuk perişan olur; kızın zikinde olmaz.

sen o musun?

ps: aha şöyle de bir olayı vardır bu ilişkinin,

(bkz: zar zor bulunan parayla yanina gidilen sevgili)
çıkması normal de sözlükte yazması enteresan.
iki gönül bir olunca kantin seyran olur durumudur.
üniversitede cok görülen ama lisede oldugunu sanmadigim olay..
pek de gerçekleşmeyen olaydır. ilişkilerde, özellikte lisede erkek büyük olur. kız, kendinden küçük bir çocukla çıkarsa - ezik veya sübyancı damgası yer. *
bir üst sınıftaki berkecanlardan, batuhanlardan hoşlanmayan kızdır.
orta son öğrencisinin lise 2'ye giden kızlarla çıkması gibi bir şeydir.*.*
kimi zaman garipliklere yol açan, lise 1 öğrencisinin hayatı daha kolay öğrenmesini sağlayan durumdur.

lise 1 ortamını herkes bilir. lise sonlara bakıp bakıp otuzbir çeken çokça ergen mevcuttur. siz bunların arasında "benim sevgilim lise son" diyebilmektesinizdir. tepkileri en başta "siktir lan pezevenk" olacaktır. bu durumda, sevgilinizi arkadaşlarınıza göstermemenizde fayda vardır. garipler, hiç lise son görmemiş gibi bakabilirler. gerçi beni bu konuda yanıltıp efendiliklerini gösteren arkadaşlarıma da buradan teşekkürü borç bilirim, yapmadılar öyle bir şey. hatta ilginç bir şekilde kıza yenge de demediler, ahah. her neyse. ilk zamanlarda tepki budur. olayı idrak ettikten sonra arkadaşlarınız size süper çocuk, kuul adam gözüyle bakmaya başlar. adınız bütün şehirde duyulur. "lan bu çocuk lise sona giden kızla çıkıyomuş aborey" sesleri cihanın dört bir yanında yankılanır.

arkadaşlarınız, sizin de onlardan farksız normal bir birey olduğunuzu fark ettiklerinde; kız arkadaşınıza da yaşınıtızmış gibi davranmaya başlarlar. olay gayet doğaldır onların gözünde. ne sevgilinizi küçümserler, ne sizin hakkınızda kötü düşünürler. her şey güzeldir. hatta bir gün farklı bir ortamda sizi garipseyen birisi olursa "ne var ki?" diye şaşırabilirler. doğaldır çünkü, alışkın değillerdir başta; ama alışırlar, sonrası sorun değil.

fakat sevgiliniz gelip size "bizim okulda lise 1'ler sonlara abi abla diyorlar, ben onlara nasıl anlatayım ki?" demesi yarar, geçirir. evet, lise son kızlarına bakıp da gözleri kararan bir nesil, ilişkinizi gayet normal karşılayabilmekte. fakat kendisini yönetecek olanları seçebilecek, istediği haltı yiyebilecek, 18 yaşını pek yakında dolduracak; artık adam-kadın olacak kişiler, arkadaşlarının sevgilisinin kendilerinden küçük olmasını, arkadaşlarına "sübyancı" diyerek değerlendirecekler.

sizin gibi büyüğe sıçayım. ayrıca gerçekten merak ediyorum, hangi okulda lise birler sonlara abla abi diyor. bende mi sorun var abi? niye benimle muhabbet eden hiçbir 11.-12. sınıf öğrencisine sübyancı denilmiyor?
daha cok kızın lise 1 e, erkeğin sona gittiği görülür bu durumda ki oda aslında sakattır yani adam akıllı yaşıtınızla cıkın kardesim, cocuk bir sene sonra üniversiteye gidecek kalacaksın sap gibi, kendin gibi bul bir dokuzuncu sınıf dört sene keyfini sür, niye ugraşıyosun?.. dedirtir.
gayet normaldir.
Lise son erkeklerinin bizim dönem kızı diyerek sahiplenip daha sonrasındada lise birli gençi pata küte dövmesine sebep olabilecek vakai hayriye diyemeyeceğimiz olay türüdür.
Kızın zihinsel problemleri olabilir, veya deli ?
dalga geçiliyor olabilir. ah yazık.
lise 1 deki çocuğun yaşının lise sondaki kızdan büyük olmasıdır mesele. iki sevgili açıköğretim lisesinde de okuyor olabilirler.
aralarına 3 yaş olacaktır. bu normaldir. lakin o yaşta kız hayvan gibi, erkekde bıyıkları yeni çıkmış küçük bir .ocuk gibi görüneceğinden fiziki olarak kötü bir görünüm teşkil ederler.
ayıp olan durumdur.
ablan olur o senin.
Veled epey hızlı çıkmıştır.
olgun seviyorsa çocuk, kızda genç seviyorsa demek? gayet uyumlu bir çift olabilirler bence.