bugün

Finalden çok yaşamın acımasız ve duygulu olduğunun göstergesidir. Bu duygu yüklü finalin bu şekilde yayınlanması da hayatın farklı bir acımasız boyutudur.
Yazacak, söyleyecek bir şey bulamadığım finaldir.

Ağlatmıştır, hüzünlendirmiştir ve içimde derin bi acı bırakmıştır. Sanırım artık Mecnun denildiği zaman aklıma sadece Mecnun'un yatarken fanustaki balığa(ismail ağbi) bakarken hali gözümün önüne gelicek. http://galeri.uludagsozlu.../leyla-ile-mecnun-finali/

Not: Burak Aksak'ın önünde saygı ile eğiliyorum.
Burak Aksak'ın bu piyasanın kat be kat üzerinde bir adam olduğunun ispatıdır. Adamın dibisin.
Fantastik bir final olmuştur. Tıpkı bizim de ondan beklediğimiz gibi.
ismail abi erdal yavuz neyse de aksakallı dede - doktor, asa - şırınga, karabasanlarla vucudundaki mikroplarla savaşması falan olağanüstü bi kurgu.
ulan insan finalı cekerdi son bölüm diye yayınlardı televizyonda veya sinemada.
yapmacık ve zorlama gelen final. dizi devam etse böyle bitmezdi bence. madem önce finali düşündün sonra diziyi yazdın ki böyle bir final bunu gösteriyor, leylalar da tvdeki artistler peki ilk leylanın babası olan metin neden ana karakterlerdendi? neden leyla ile silinip gitmedi mecnunun hafızasından? neden ikinci sezondaki leylanın yanına bir de şirin geldi oysa hasta mecnun çocukluğundan beri leylaya aşıktı şirinin ninesi de mi kediymiş az sakallı hacı kedi olduğuna göre? ya da mecnunun ilkokul arkadaşı kağan mecnunun hayalinde neden erdal bakkalın çırağı eve sıparişleri erdal kendisi getiriyordu da gerçekte?
kıaca bu final bana zorlama bir duygusallık tadı verdi asıl finalin böyle olacağına pek inanmıyorum.
alışılmadık bir tarz değil ama türk dizileri içinde kendini fark ettiren bir finaldir.

ağladım, vahladım diyenleri samimi bulmuyorum.
Yutkunmama sebep finaldir. Hani biliyorsun dizi olduğunu ama niye etkiliyor böyle şeyler beni? Mal miyim ben? Üzüldüm lan bildiğin. Gözlerim doldu amk.
Dizinin finaline sallayanların normal hayatında önsöz dahi yazamayacağı gerçeğini bizlere gösteren final. Respect ulan.
sikkodur abi, çok net.
burak aksak'ın çakallık yaptığı yedek finaldir bence. yani trt'de bitseydi bu şekilde bitmezdi büyük ihtimalle ama olsun. ağlatmıştır. gözüm patlayacaktı o kadar insanın içinde ağlamayayım diye fakat dayanamayıp ağladığım, aileye rezil olduğum finaldir.
ortalığın amına koymuş finaldir. mecnun karakterini o kadar benimsemişiz ki, onu o halde görünce içimize at oturdu resmen. ismail abi' nin balık, erdal bakkal' ın tuzluk, yavuz' un ağaç gölgesi olması çok etkileyici ve üzücüydü. yıllardır gülmemize neden olan bu karakterlerin aslında mecnun' un hayal ürünü olması, mecnun' un hayatının o oda kadar olması yakmıştır. bir komedi dizisinin bu kadar etkileyici bir sonla bağlanıp insanları ağlatması, dizinin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir. yıllarca güldüğümüz dizinin aslında baştan aşağıya hüzün olduğu gerçeği... içim sıkıldı lan. velhasıl kelam, burak aksak' ın ne kadar zeki bi insan olduğunun bir kere daha kanıtlanmasına neden olmuştur bu final ve bu adamda bu zeka varken ben de özledim işi de tutar.
leyla ile mecnunun yayınlanmayan finalinin star tvde yayınlanmasıdır. http://www.youtube.com/watch?v=HguO0SFZEd4
3 dakikalık final ile diziye saçmalık diyenlerin zeka sınırlarının ötesinde ki final. yakışmış.
ergenleri hüğğğğğ ağuuuu diye inleten final olmuştur. saçmalık.
burak aksak farki.
bu diziyi saçma bulanlara aslında piyasadaki tüm dizilerden çok çok daha kaliteli bir dizi olduğunu kanıtlamış finaldir.
ilginçtir. dahası çok şaşırtmıştır.

--spoiler--
hani ne bileyim leyla'ya kavuşacak sanıyorduk hep mecnun'u, ya da işte o gemi gelecekti, ya da işte yavuz abi öyle bir insan mıydı ya da erdal tüzluk bi bakkaldı cidden derken birden hepiciği bambaşka bi boyuttaymış meğer. ama güzelmiş, güzel bağladılar yine de.
--spoiler--
(bkz: leyla ile mecnun ben bu oyunu bozarım) mutlu son isteyenler için.
çekilmesine ve yayınlanmasına engel olan herkesin amına koyayım.
Cok klasik bir son olmustur. Ama yine de aglatti azicik ucundan.
ters köşe mi, duvardan duvara vurmak mı, tüm aklınızda kalanların hepsini silen atan adlandırmaya gerek kalmayan çekilmemiş bölüm...
burak aksak farkı. adam işini layıkıyla yapıyor gerçekten zeki ve bunu işe dökebilen birisi. final gerçekten güzel olacakmış eğer dizi devam etseymiş.
olmamış olandır. altta vereceğim film örneği daha önce verildi mi okumadım açıkçası. ( birol güvene geçirdikleri sahneleri muhteşemdi)

detaylı vede agresifen belirtmek gerekirse,

bir kere dizinin bölümlerini kaçırmayan özellikle duygusal sahnelerinde vodka vişnenin dibine düşerek izlediğim 1.sezonu ve 2. sezonun yarısını mükemmel bir zevkle izlemiş olmamla birlikte bir çok detay noktasını daha izlerken kafamda oluşturmuşluğumda vardır.

zira, burak aksak büyük bir senarist değil ama o potansiyeli bir çok bölümde defalarca gösterdi bize ama sonuçları hem badireseldir burağın. yani geniş yazdıkları mükemmele yakınken kısıtlı zamanda yazdıkları genelde çok basit ajitasyon içeren tekstlerden ibaret.

mesela bunu ilk leylanın diziden çıkış zamanında olayı trafik kazasına ve bunun sonucunda da organlarının bağışlanmasına ondan mütevellitte mecnunu saçma sapan bir noktaya sokmasını da örnek gösterebiliriz. yani leylayı kovalamak için illa leylanın yüzünü görmesi gerekmiyordu.

dizi içinde bir çok filmin önemli sahnelerine gönderme yapması da güzel enstantenelerdendi ama finali böyle bağlaması tam arakçılık ve komedi olmuştur.

şimdi gelelim final analizide ki finali bana göre mükemmel bir sonla bitmesi gerekirken dünyada ki en iyi plot twist i çalıp kendi finaline uygulayan burak aksak artık gözümde arakçıdan başka bir şey değildir.

ki zaten flu sahne yazmaktan daha kötü seyirciye haksızlık edilemezdi.

olay mecnunun kafasının içinde geçmektedir.

1- mecnun küçükken trafik kazası geçirmiş ve sadece görebilecek kadar kalan fonksiyonlarıyla bir oda içinde hayatını sürdürmektedir.

2- mecnun etrafındaki herşeye birer hikaye ve anlam katarak ( ki en büyük çalıntı mantığı budur altta yazacağım dumur olacaksınız) bize bir hayat sunmaktadır.

3- yavşak senaristimiz her şeyin ucuzuna kaçtığı final aşamasında ehli keyif davranarak gözlüklü çocuğun önlüğünü çıkaramadığını sürekli büyüdüğünü ama hep çocuk kaldığını söyler zira mecnunun en yakın arkadaşıdır hatta yenerli 11 muhabbetine de atıfta bulunurlar ama bu demek değildir ki doğru zira gözlüklü çocuk kaan genelde erdal bakkalın çırağı olarak göze gelmektedir dizide ve genel replikleri de buna göre yazılmaktadır son sezonu zaten hiç saymıyor burdan da leylara geçiyorum zira gözlüklü çocuk hiç büyümüyor ama mecnun sevdiği kız leyla dana gibi sürekli değişip büyüyor. buda büyük bir çelişki.

4- zira aksakallı dede sürekli mecnunun hayatında ve zaten olay ak sakallı dede ile başladı * ama mecnun sonuçta sadece felçli ve sürekli bir iğne olması gereken durum yok ama ak sakallı dede direk konunun içinde buda sıvama noktası * .

5- ismail abi olayını bu kadar kötü bitirme durumu zaten rezalet. bir sahne vardı ismail abi küçükken evden annesi daha renkli bir hayatımız olsaydı annem bizi terketmez di repliğiyle bizim gözyaşlarını doldururken sen finalde 2 flu yu üst üste vurup adamı japon balığı yapıp bizle taşak geçersen ben senin ta amk burak aksak. ki zaten gemi olayını hiç söylemiyorum zira eminim bir çok kişi ismail abinin gemisinin limana gelip gelmeyeceğini merak ederek izledi bu diziyi ama senarist ucuz yola kaçtı.

6- erdal bakkal neredeyse senaryo ağırlığı 2. sene %30 yakınlaştı ki söyledikleri de oydu daha fazla erdal bakkal. ama sen kalk koca bakkal ı sipariş getiren adam yap ki siparişleri bakkal mı getirir sorarlar adama ? sonrada 2. sezondaki tuzluk muhabbetine bağla ve çık mahaşallah kalemi çok kuvvetli.

7- mecnunun annesinin gidişini zaten dizi içinde de çözümleyememesi finale de yansıdı annesi bıktı gitti dedi sanki küçük emrah senaryosu yazıyor kevaşe.

daha da bir çok madde yazarım ama yazdıkça sinirleniyor insan böyle bir proje harbi boka sarcakmış iyi ki kaldırılmış yayından.

şimdi gelelim işin arak kısmına. yazının bundan sonraki bölümü çok ağır spoiler içermektedir. okuyup sonra küfretmeyin özellikle the usual suspects izlemeyenler sakın okumasın. zira bir çok kişi ya izlemedi bu filmi yada unuttu ki aa mükemmel final yaptı falan filan hede hüde.

--spoiler--

filmin plot twist sahnesinde eleman sorgulama odası içinde gördüğü isimlerden ve olaylardan mükemmel bir yalan hikaye çıkararak kendini ordaki dedektiflere inandırmış ki kendisi de engelli rolü yaparak üzerinden bütün şüpheleri atmıştır.

ama aradaki net fark filmde adam yalan söylediği için çok sırıtan bir durum yoktur ama dizi de alenen çalınmış sahneyle birlikte mecnunun kafasında kurduklarındaki alakasızlıkla dizi serüveni aynı olmamıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=XYXXhn9fMYs
--spoiler--