bugün

etik olmayan bir davranıştır.
Teoman Demir'in geçen yıl hayatını kaybeden kuzeni Yavuz Demir'in eşi Anna Demir'le evlenecek olması.
eşi ölen kadının eşinin kardeşi ile evlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan evlilik türüdür.
hıristiyan inancına göre, lanetli olan bir evlilik türü.
miras bölünmesinin engellenmesi amacı ile de uygulanan evlilik modeli. işin içine miras girince nikah masasına da namlu gölgesinde gidilebiliyor.
üniversite sınavlarına hazırlanan gençler, bu kavramı; kaynım bana kaydı şeklindeki manidar sözümüz ile çağrışım yaptırarak akıllarında tutmaktadırlar.
dedemin babasının erkek kardeşi ölünce yengesiyle evlendirilmesi sonucu doğan dedem, dedemden sonra babam babamdan sonra benim dünyaya gelmeme vesile olan bir evlilik türü. pek hoş değil tabi. keşke olmasaydı. bende bu entryi girmek zorunda kalmazdım.
yenge denen insana sonradan nasıl kocalık yapılır, olmaz böyle şey.
birde sorarat vardır (baldızla evlenme).

anadolu'da yaygındır hak, helal tartışmasına yer bırakmayacak şekilde iğrençliktir.
anadolu çomarlarının seks manyaklıklarından bir diğeri.
(bkz: sororat)
Sanılanın aksine kürtler değil türkler çok yapmıştır bu olayı. Özellikle islam öncesinde. Türklerde olay yengeyle sınırlı değildir. Ölen babanın eşi(üvey anne) de buna dahildir. hatta göktürk kağanı taspar ölünce sui prensesi olan eşi, yeni kağan olan işbara ile evlenir. Asıl Maksadın çadırında yalnız kalan kadının korunması olduğu söylenir.
Dedemin yaptığıdır. Şöyle ki abisi birinci dünya savaşı sırasında şehit olunca karısı kız çocuğuyla ortada kalmasın diye abisinin çocuklu karısıyla evlenmiş. O kadın dedeme banyo yaptırırmış dedem çocukken. O kadından çocuk yapmış kadın ölünce babaannemle evlenmiş.