Saint Petersburg veya kısaca St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. ismi eskiden Leningrad (1924–1991) ve ondan önce de Petrograd (1914–1924) idi.

Bir doğu şehri sayılan Moskova'nın aksine, 5 milyonluk nüfüsuyla Saint Petersburg daha Avrupaidir ve bu yüzden de "Batıya açılan bir pencere" olarak kabul edilmiştir. 1703'te Rus Çarı Petro tarafından kurulmuş ve 200 yıl Çarlık Rusyası'nın başkenti olarak kalmıştır.

iç savaş sırasında Petrograd, Sovyetler döneminde Leningrad olarak bilinen şehir, Almanlar tarafından 30 Ağustos 1941 tarihinde kuşatılmış ve 900 gün kuşatma altında kalmıştır. 1991'de genel istek üzerine tekrar asıl ismine dönmüştür.

Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzeyin Venediği olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki ünlü Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov'un evleri de müze olarak kullanılmaktadır

kaynak : tr.wikipedia.org
(bkz: saint petersburg)
rus pop-rock muzik grubu.

www adli sarkilari cok eglencelidir.
(bkz: stalingrad)
şarkıları için yabancılar için klasik balkan rus ezigileri taşıdığı için eğlencilidir. Ama Rusça'ya hakim olanlar tarafından bilinirki genellikle ana avrat dümdüz küfr ederler çoğu şarkılarında. Gariptir, özellikle Rusya'ya tursitik amaçla gelen teyzelere amcalara bu grubun şarkıları eşliğinde şehir turu yaptırılır bazen. Az "sikime doğru gelen koyunlar" eşliğinde el çırpan uzak doğulu teyze görmedik moskova caddelerinde.
1991'de kapitalizm'e geçi$ten sonra adı st. petersburg olarak deği$tirilen $ehir.
(bkz: good bye lenin)
bir Osip MANDELSTAM şiiridir..

Gözyaşlarım kadar tanıdığım şehrime döndüm,
Çocukluğumun şişmiş bezeleri kadar tanıdığım.
Döndüm buraya işte - durma, iç artık
Irmak boylarındaki fenerlerin balıkyağını.

Katranla karıştığı güne yumurta sarısının,
Bu aralık gününe alışmaya bak.
Petersburg! Hayır, ölmek istemiyorum daha!
Defterinden silinmedi telefonumun numarası.

Petersburg! Saklıyorum yazdığım adresleri,
Onlar duyuracak bana ölülerin sesini.
Karanlık bir eşikte oturuyorum; zil,
Etinden sıyrılmış zil şakaklarıma vuruyor.

Kapı zincirlerinin paslı demirine dokunarak
Sevgili konukları bekliyorum bütün gece.
rus pop-rock muzik grubu olmalarıyla birlikte everything is illuminated adlı filmmin soundtrack'lerinde de parmakları var. yapınca on numaraya yapıyorlar dedirten türden bu adamlar.
(bkz: zvezda rok n rolla)
(bkz: Malenkiy Malchik)
(bkz: Dikiy Muzhchina)

(bkz: everything is illuminated soundtrack)
şu ana kadar dinlediğim* şarkılarının içinden hiçbir kötü şarkısı olmayan, en kötü şarkısının vasat olarak nitelendirilebileceği süp-per grup.
* Sergei Shnurov "Shnur" - vocals, arrangement, lyrics
* Vyacheslav Antonov "Sevych" - backing vocals, maracas
* Aleksandr Popov "Puzo"- big drum (a marching bass drum), percussion, vocals
* Andrey Antonenko "Antonenych" - tuba, arrangement
* Denis Mozhin - sound director
* Grigoriy Zontov "Zontik" - tenor saxophone
* Roman Parygin "Shukher" - trumpet
* Denis Kuptsov "Kashchey" - drums
* Andrey Kurayev "Ded" - bass
* Ilya Rogachevskiy "Pianist" - keyboard
* Konstantin Limonov "Limon" - guitar
* Vladislav Aleksandrov "Valdik" - trombone
* Aleksey Kanev "Lekha" - baritone saxophone, alto saxophone

şeklinde bir line up a sahip, oldukça kalabalık grup.

solistleri*nin sesine tapılasıdır.
rusya'nın kuzeybatı bölümünde bulunan ve st. petersburg'un merkezi olduğu ilin adıdır. 1703'te isveç'ten alınan baltık kıyıları bölümünde 1708'de ingermenland (ingria) valiliği adıyla kurulmuş ve 1710-1914 arasında Sankt Peterburg, 1914-1924 arasında petrograd ili adını taşımıştır. ilin ilçelerinden ivangorod eskiden Jaanilinn adıyla estonya'nın, vyborg ve priozersk sırasıyla viipuri ve kakisalmi adlarıyla finlandiya'nın parçasıydı. ayrıca 1931'den bu yana il merkezi sankt petersburg yönetimsel olarak ilden ayrılmıştır ve 1947'de finlandiya'dan alınan komarovo (kellomaki), Molodyozhnoye (metsakyla), Pesochny (inoniemi), repino (kuokkala), serovo (Vammelsuu), Smolyachkovo (luutahanta), Solnechnoye (ollila), ushkovo (tyriseva), zelenogorsk (terijoki) kasabalarını kapsayan Kurortny ilçesini kapsar.
http://izismile.com/2009/...then_and_now_15_pics.html
call of duty 2 multiplayer'da bir bölümdür.
grubun eğlenceli bir şarkısı olan 007 hayran bırakmıştır; http://www.youtube.com/watch?v=c2dmLc1q2nY
çıkış tarihi henüz belli olmayan giuseppe tornatore filmi. büyük usta sergio leone çekmeyi planlarken 1989 yılında vefat etmiş, film de ortada kalmıştı. yıllar sonra giuseppe tornatore hayata geçirmeye karar vermiş. dedikodu mu gerçek mi bilmiyorum ama filmin imdb sayfasında başrolde al pacino görünüyor. inşallah doğrudur demekten başka yapacak birşey yok.

adından da anlaşılacağı gibi film, 2.dünya savaşı sırasında meydana gelen leningrad kuşatmasını anlatacak.
eski adı petrograd, yeni adı st petersburg olan rus kenti.

7 kasım 1917 tarihindeki(eski rus takvimine göre 25 ekim) sosyalist devrim sonrası, şehre, devrimin fikir ve eylem komutanı vladimir ilyiç ulyanov(namı diğer lenin)'un ismi verilmiştir. direkt karşılığı 'leninin şehri'dir.
tam 3 sene nazi almanyası kuşatması altında kalmış şehir.
Hulk tansferi ile sansasyon yaratan Zenit takımına sahip olan,Rusya'nın kuzeyinde yer alan şehir.
petrograd, st. petersburg, leningrad ve yine st. petersburg şeklinde isim evrimine uğrayan rusya şehri.
piter der ruslar. kuzey baskentidir. ayrica rusyanin kriminal baskenti de denir. halki moskvicleri sevmez. bir dizi vardi banditskiy peterburg , iyi anlatir.
lenin'in ölümünden 3 gün sonra Petrograd'a verilmiş yeni isimdir. 91'de sovyetler'in yıkılması ile isim değişmiş St. Petersburg olmuştur.
nam-ı diğer petersburg.
almanların kuşatıp stalingrad dan gol haberi gelince yenildiği.
bu şehiri göreceğim bir gün. sözüm var kendime.