bugün

Citrus renklisi şahane olan araba.
hiçbirşey yemeyip, içmeyip, giymeyip, kapı dışarı adım atmayıp para biriktirirsem 3516 yıl sonra standart modelini alabileceğim araba.gerçi teknolojisinin temeli 100 yıl öncesine dayanan bir metal yığını niye o kadar paraya satılır anlam veremem ama olsun.

not : bu arada bu arabayı tak diye sipariş edip birkaç ay sonra şak diye kapısına çeken zengin abilerimizden rica ediyorum banadfa anlatın şu zenginliğin yolunu.
2005 model 20.000 km'de olanı 200.000 liraya alınabilecek olan araba.

http://www.carsforsale.co...llardo-doral-fl-236417911

Amerika'da tabi, ne sandınız olum siz burasını? 1 milyon dolardan başlar burada, akıllı olun.
Üretimdeki yerini lamborghibi huracan'a devreden, lamborghini firmasının gelmiş geçmiş en çok üretilen, yollarda en sık görülen, dolayısıyla en az saygı gören, buna rağmen yine de lamborghini dizayn çizgisinden şaşmayan güzelliğe sahip, özellikle sarısı çok makbul olan modeli.
150 km hızla giderken sürücüsünün ıslak yolda hakimiyetini kaybetmesiyle paramparça olan lüks araç.

görsel
görsel

haberin linki için:http://www.milliyet.com.t...el-galeri-1902891/?PAGE=2
favori arabamdır. onunla az mı polisten kaçıp yarışlar kazandım. tabi bütün bunlar nerde oluyor? nfs most wanted'da. bu oyunda en sevdiğim arabadır. zaten biz ancak oyunda kullanabiliriz.
ici mezar gibi olan arabadir. bacaklari uzun insanlar kullanamaz.
çok değil, 2010 yılının en son günü sırf zevk olsun diye istanbul'dan ankara'ya sürmüştüm bu aracı. bu sürüş, bir yeni yıl hediyesiydi, böyle de garip arkadaşlarım vardır.
aracın çekiş gücü, torku, aerodinamisi, sesi... anlatılamaz, yaşanır. sabaha karşı bomboş yollarda ibreyi 325'e dayadığınızda bile zorlanmadan, titremeden ilerleyebiliyor. dünya ayağınızın altından o kadar hızlı akıyor ki, bu tecrübeyi ilk defa yaşıyorsanız eğer kafanızın karışacağı kesin. gerçi ben benzer bir tecrübeyi corvette z06 ile yaşamıştım ama bu kadar güzel değildi açıkçası.
her neyse, aracın iç tasarımı o kadar sade ve öylesine temiz ki, dışardan baktığınızla aynı şeyi görmüyorsunuz açıkçası. bir audi'nin içindeymiş gibi hissetmeniz olası. bu hissi sevmemiştim ancak bir süre sonra alışıyorsunuz. benzini su gibi içtiğini tahmin edebiliyorsunuzdur? 5bin cc ve 10 silindirli bir motordan ekonomi bekleyemezsiniz tabi. o gece ne kadar benzin parası verdiğimizi hatırlamıyorum, hatırlamak da istemiyorum.
kullandığım gallardo'nun versiyonu lp560-4 idi. ilk jenerasyon gallardo'ya göre çok daha agresif ve güzel bir dizayna sahip olması bir yana, ilk versiyon motorun güncellenmesiyle ortaya çıkan yeni güç dengeleri inanılmaz boyutta.
ben kendimi bir formula-1 aracının içindeymiş gibi hissettim açıkçası. hızlanması, yavaşlaması, virajları alışı... vites geçişlerinin hızı, sürüş modunun sizi olabildiğince serbest bırakması... her şeyiyle kendinizi bir pilot zannetmeniz olası. lakin bu aynı zamanda tehlikeli bir şey.

özetle; dünya üzerinde kullanması en zevkli şey bu bence. "anlatılmaz yaşanır" lafını haklı çıkarıyor.
kasa değişiminden önce makyaj yemiş araç.
need for speed hot pirsuit te pabucu dama atılmış uçak.

(bkz: lamborghini reventon)
çoğu kişinin hayalini süsleyen araba. bir yılbaşı ikramiyesi falan tutsa anca alınır. bizim gibi memur ruhlu insanlara rüyadan öteye gitmez.
sesi bir uçağı andıran hızlı araba.

dün gece tem'de 120 ile giderken sol şeritte bir anda yanımızda beliren ve kaybolan siyah renkli yeni kasa modelini gördükten sonra bir kez daha hayranlık duydum kendisine.
http://galeri.uludagsozlu...m/g/lamborghini-gallardo/
bir lamborghini ankonian değildir.

görsel

görsel

görsel

görsel
görsel

ara sıra küçük aksaklıklar yaşayabilen tasarım harikası.
audi'nin asf (alüminyum uzay kafes sistemi) teknolojisine sahip şasisi, audi a8'in de üretildiği almanya'daki neckarsulm fabrikasında imal edilir. gövdesindeki tüm paneller alüminyumdur, yalnızca tamponlarında plastik kullanılmıştır (murcielago'nun karbon fiber tamponlarına göre çok daha ucuz bir çözüm).

tasarımı italdesign kökenlidir (lakin meşhur giorgetto giugiaro değil, oğlu fabrizio giugiaro tarafından kaleme alınmıştır) ancak audi bu tasarımı direkt olarak kullanmamıştır. çizimler, murcielago'nun da tasarımcısı luc donckerwolcke tarafından elden geçirildikten sonra son halini almıştır. bu durum lamborghini diablo'nun yaratılışıyla paralellik gösterir; onu da aslen marcello gandini çizmiş fakat chrysler tasarımı rafine etmiştir. lamborghini'nin ifadesine göre, italdesign'ın orijinal tasarımı seri üretim gallardo'nun %30-40'ını oluşurmaktadır.

motoru temel olarak şirketin kendi bünyesinde geliştirilmiştir. ancak her ne kadar lamborghini itiraz etmiş olsa da, audi'nin bir diğer alt kuruluşu olan cosworth de v10'un üretimine katkıda bulunmuştur. blok audi'nin v8'inden türetilmiştir ve silindir açısı da onunki gibi 90 derecedir. v10'larda akıcılık için 72 derecelik yerleşim daha idealdir fakat eski formula 1 motorlarında da görüleceği üzere, 90 derecelik yerleşim daha düşük ağırlık merkezi sağlar.

önceki lamborghini'lerin aksine şanzımanı motorun önüne değil arkasına yerleştirilmiştir. bu yerleşim 42/58'lik ağırlık dağılımına yardımcı olmaz ancak şanzıman tünelinin küçülerek iç mekan genişliğinin artmasını sağlar. yarı otomatik şanzımanı, ferrari'nin f1 şanzımanını da üreten magneti-marelli imzalıdır.

viskoz kavramalı merkezi diferansiyele sahip dört çeker sistemi, 30/70 ön/arka tork dağılımına sahiptir. patinaj halinde torkun %50'ye kadarı ön tekerleklere gönderilebilir.

satışa sunulduğunda senede 1000-1200 adet üretiliyordu, bu rakam lamborghini murcielago için 400-500 arasıydı. her birinin üretimi de abisinin ihtiyaç duyduğu 500 saate karşın yalnızca 150 saat sürüyordu. dolayısıyla lamborghini'ye güzel para kazandırmıştır.
ismini yillar once boga gureslerinde arenada 22 bicak darbesi almasina ragmen kanlar icinde halen matadorun pesinde kosturan meshur bir bogadan almistir. ispanyada her boga guresi sever bu ismi iyi bilir.

lombargini fabrikasinin sahibide bir baga guresi hayrani oldugundan bogaya benzeyen bir araba yapilmasini istemis ve muhendis arkadaslarda basarili yapmislar .

arac karanlikta ozellikte farlari yanarken onden tipki kizgin bir boga gibidir.
boyunuz 190cm uzerindeyse ve bu boyun buyuk kismi bacak ise kesinlikle kullanamiyacaginiz arabadir.
hayvani araba nedir sorusunun cevabı. ayrıyetten, 'gallardo' ismini matador karşısında bir türlü pes etmeyen bir boğadan aldığı hakkında bir şey duymuştum. bilmiyorum ne kadar doğru.
2003'ten günümüze değin üretilen Lamborghini Jalpa'nin halefi konumunda V10 motora sahip, 5.2 ve 5.0 litre hacim varyantları bulunan aşmış Lamborghini modeli.

coupé ve roadstar kasa tipleri vardır, italya, bologna'da bulunan Sant Agata Bolognese kentinde üretilmektedir, tasarımı Luc Donckerwolke'a ait olup, ağırlığı 1600 kg'e yakındır.

2003'ten beri 10.000'den fazla satılmıştır,
2003 - 933
2004 - 1294
2005 - 972
2006 - 1651
2007 - 1951
2008 - 1787
2009 - 922
2010 - 523

Dünyaca ünlü BBC yapımı Top Gear programında, 2006 ve 2009 yılında Dream Car Of Year statüsünde, rüya araba ödülünü almıştır.
http://goo.gl/lqyiZ linkine tıklandığı takdirde kullanılabileceğiniz yer uçağı
(bkz: lamborghini gallardo valentino balboni)
'gayardo' olarak okunur.
sarı rengin yakıştığı yegane arabadır.ayrıca bugün yanımdan geçince de içim bi hoş oldu lan.
bugün ankara 7. caddede gördüğüm harbiden boğa gibi duran araba.canlı canlı görmek daha bir başkaymış.gavurlar yapıyor hacı.