bugün

cenazelerin ve düğünlerin vazgeçilmez sipesiyali.Et sadece aroma düzeyinde kaldığı için ucuza çok kişi doyurulur.
iskenderin en sıkı takipçisidir.
bir standardı olmayan yiyecek. bazısı kendine hayran bırakırken, bazısı bu yiyecekten nefret etmenizi sağlar. güzeli çok güzel kötüsü çok kötüdür. maliyeti azdır. mecidiyeköy meydandan gülbağa inerken hemen solda bulunan buket lahmacun lahmacun severlere şiddetle tavsiye edilir.
Kadıköy'de Halil'de oldukca lezzetli yapılan hamur işi.
içersinde genellikle soğan ve domatesin birleşmesinden oluşan türk yemeği. tabi genelde yapan yerlerde göre değişiktir.
acılı olmamaktan kaydıyla tadından yenmez.
sarımsaklı antep usulü olanı makbuldür. bir de acılı olursa off ki ne off.
evde fırın varsa yapması çok kolaydır.
soğan ve maydanozu göz kararınıza göre küçük küçük doğrayın. üzerine salça, baharat, biber(isot), sarımsak, ve tuz ekleyin. iyice karıştırın. sonra kıyma eti ekleyip karıştırmaya devam edin. koklayın. oh mis! ama yağ eksik. yağını da koyun. sonra ekmeğinizi alıp dilimleyin. her dilimin kalınlığı 4-5cm olsun. dilimlerin üzerine tereyağı sürer gibi lahmacunu sürün. sonra bunları fırın tepsisine dizin ve tepsiyi fırına sürün. 10-12dk sonra ziyafetiniz hazır olacak.
en lezzetlisi istanbul rumeli caddesi zafer sokak ta hizmet veren Kahramanmaraş Lahmacun & içli Köfte de yenir.
tadına doyum olmayan cennet yiyeceği.

üstelik dünya gezegeninde de yiyebiliyoruz..

(bkz: tanrıya şükürler olsun)
antep mutfağıyla özdeşleşmiş olmasına rağmen, en kralının antakya da, özellikle de sultan sofrası nda yapıldığı yemek çeşidi, bildiğimiz lahm ü macin.
kuzey kıbrıs'ta bir türlü lezzetli bir şekilde yapılamayan geleneksel türk yiyeceğidir.
aylar sonra 5 tane özlem giderdiğim en sevdiğim karın doyurgaçlarımdan birisi.
fakat gelen bu zamlar karnımıza oturdu şöyle ki;

2008-2009 yıllarında 1 ve ya 1.5 liraya lahmacun yemiş genç olarak 2010 yılında ilk defa lahmacun alıyorum.

evet sene 2010.
--spoiler--
02.03.2010
--spoiler--

okuldan aç bilaç gelip buz dolabına koştum. hmm neredeydi bu kardeşim kebabın kartı.
heh burada...
telefon: dööööt dööööt... döööt dööööt...
+ iyi günler, kardeşim kebap.
- iyi günler, ben lahmacun sipariş edecektim.
+ evet.
- fiyat öğrenebilir miyim?
+ bir lahmacun 2.5 lira efendim.
- hmmm, peki...
- iyi günler...
+ iyi...*
(bkz: epic fail)

bir de yakındalar da dürümcü bey vardır ki oranın lahmacunu 10 numaradır. fakat orasıda 2.5 lira olmuş.

dediğim gibi benim gibi hayvan alışmış geçen sene 1.5 liraya en sağlam ve dopdolu lahmacunu 5 er 5 er sipariş etmeye. geriye bir tek çözüm kalıyordu. eyvah.

yıl önce caddenin yakınında yeni bir lahmacuncu açılmıştı. lahmacununu denemiştim. aklıma kötü fikirler gelmiş. acaba fare eti mi bu nakata?
midem bulantı tabii ki sonra.

evet orası kalmıştı. çıktım dışarıya, gittim dükkana.
- abi lahmacun ne kadar?
+ 1.75
- hmmm, peki...
+ evet?
- bana 5 tane lahmacun.

şimdi çevrende en iyi lahmacunlar 2.5 lirayken 1.75 e ne bekliyordum ki sevindim. uzun bir zaman içinde lahmacunlar hazırlanmıştı. yağmur başlamıştı koşa koşa eve gittim sıcacık. masayı hazırladım ve açtım lahmacunları. bir düşündüm. aramaya inandım. kıyma bulamadım ama. salatalığa baktım bol boldu. iyi bari ot yerim bende hamur eşliğinde dedim. havuç turşu tadındaydı ve maydanoz ise öksürük şurubuna benziyordu.

yinede giderdim özlemimi lahmacun statüsünde...

buradan ne çıkarttık.

lahmacunlarda zamlanmış amına koyduklarım.
kiymali pidenin yuvarlak hali. ya da kiymali pide lahmacunun degisik bir geometrik sunumu.
philip lahm ile acun ılıcalı'nın ortaklaşa kurma olasılığı olan kuruluş.
eğer doymak istiyorsanız, yanında gelen tüm ekstraları (ezme, salata, çiğ köfte) içine doldurarak yemeniz gereken şukela yiyecektir.
bunu en iyi türkiyede, edremit ve çevresinde konuşlu olan narin pidelerde yersin evladım.
(bkz: halil lahmacun)
gevrek, çıtır çıtır etli ekmeğin yanına bile yaklaşamayacak olan bir zamanların efsanesi. 2 tanesi tıkar adamı ama etli ekmek çerez gibi gider. 2 porsiyon yersiniz.
4 mevsim 3 öğün yenebilecek bir yiyecek. güzeldir. candır kandır.

(#10431589)
önce kokusuyla sonra lezzetiyle mest eden, bol acılı ve iyice kızarmış olanına taptığım güzel yiyecek.
dondurulmuş olarak da satılmaktadır.
kıro yiyeceği imiş, o zaman en büyük kıro benim.
leyla ve mecnun'un isimlerini karıştırarak buldukları yiyecek.
(bkz: olsa da yesek)