bugün

Bünyesinde bir çok Hollywood süperstarını barındırması bir yana, gerçekten güzel kurgulanmış ve çekilmiş bir film. ' Aaa bu Hollywood filmi izlemesem de olur ' diyenlere şamar niteliğinde
(bkz: confidentiality)
(bkz: james ellroy)
(bkz: james ellroy)
russell crowe, kim basinger, guy pearce, kevin spacey, danny de vito' yu oyuncu kadrosunda barındıran, yeni yetme bir polisin yükselme çabasını, altında büyük gizem saklayan bir cinayet eşliğinde anlatan polisiye film. kim basinger' in gizemli ve karmaşık bir karakteri başarıyla sahneye koyduğu, güzelliğiyle göz kamaştırdığı yapımdır. james ellroy' un çok satan romanından beyaz perdeye uyarlanmış, yönetmenliğini curtis hanson yapmıştır.
film, her ne kadar los angeles şehrinin entrikalarını ve suça açık yapısını anlatsa da, karakterleri dikkatle izlendiğinde, karakterlerin karanlığı terkedip anlam bulma mücadelesinden de bahsetmektedir. peşinde ya da alakalı oldukları cinayet, gerçekle yüzleşmelerinin simgesidir.
--spoiler--
izledikten sonra "oehh noluyor lan" tepkileri verdiren film. eyvallah kadrosu mükemmel; russel crowe kendine hakim olamayan polis, guy pearce akıllı, pısırık ve çıkarcı rolünde, kevin spacey abim de popülerliği seven açık yürekli rolünde.

filmde büyük bir kumpas var, oldukça karışık gözüken ve sonunda çözülen. lakin dudley nin şerefsiz olduğunu baştan tahmin etmiştik ya neyse. konu güzel işleniyor, kim basinger gözleri şenlendirmek için bulunuyor, o da güzel. oyunculuklar zaten üst düzey, kevin spacey bambaşka tabii -garibim ilk o öldü-, danny de vito da var filmde ne hoş.

tamam olay çözülüyor da, sonda exley nin yaptığı şerefsizlik tarafımdan oldukça anıldı belirtmeden geçmemek gerek. lakin adam canını kurtardı diyelim, yoksa öldüreceklerdi.

sonuç olarak, güzel, leziz, sıkmayan, düşündüren, harikulade bir film. kevin spacey var zaten o yeter.
--spoiler--
temponun hiç düşmediği, oyuncu kalitesiyle göz dolduran bir film.
başrollerinde kevin spacey, russell crowe, guy pearce, kim basinger, james cromwell, danny devito'nun oynadığı, james ellroy'un romanından brian helgeland ve curtis hanson'ın uyarladığı ve curtis hanson'ın yönettiği 1997 yapımı film. en iyi kadın oyuncu(kim basinger) ve en iyi uyarlama senaryo dalında oscar almıştır. "film noir" türünün başarılı bir örneğidir. izlenmelidir.

--spoiler--
jack vincennes: rollo tomasi... eheuhehuehe...
--spoiler--
sağlam bi kitaptan uyarlanmış sağlam oyuncuları olan bir filmdir onun dışında fazla abartılmış filmlerden diye düşünüyorum.
(bkz: sokaktan cd almayın demedim mi ben size)
ilk yarım saatinde sıkılabileceğiz ama filmin tamamını seyrettikten sonra tekrar seyredecek kadar beğenebileceğiniz bir polisiye-macera filmi. *
los angeles polis teşkilatının ibneliklerini anlatan film. biraz uzundur.
kurgusu, sağlam oyunculukları ve akıcılığıyla yaklaşık iki saat boyunca gözünüz kırpmadan izleyebileceğiniz harika bir film. russell crowe'un sert adam tripleri takdire şayandır. hele guy pearce'ın hödüklükte sınır tanımadığı bir lana turner sahnesi vardır ki gülmekten kırıp geçirir. kevin spacey yine ifadesiz ve muzur suratıyla, çok şeyler ima eden gülümsemeleriyle hepimizin gönlünü kazanmıştır. kısacası usta oyuncuların mükemmel bir şekilde sırtladığı suç-polisiye türü filmlerde başa oynamaya aday bir filmdir.
hoş bir polisiye olan bu filmin sonu da oldukça şaşırtıcıdır. oyunculuklar da oldukça başarılıdır. izlenmeye kesinlikle değer.
kevin spacey adını görüp izlemeye karar verdiğim. kevin baba ile russell crowe'un da eşsiz performans gösterdiği polisiye film.
--spoiler--
filmin ilk yarısında exley'e ettiğiniz bütün küfürleri geri alacaksınız.
--spoiler--
kevin spacey için oturup, russel crowe ile kalktığım film. arada guy pearce'da tadı tuzu oldu tabi ama russel crowe'un oyunculuğuna hayran kaldım bunu belirtmeden edemem. lakin 40 küsürlük kim basinger'ın muhteşem güzelliği ve oyunculuğu geriye kalan bütün aktörleri silip atmış. keza ablamız bu film sayesinde oscar ödülüne layık görülmüşmüş.*
filme gelecek olursak bu tarz polisiye filmlerini bendeniz pek bir sevmekle birlikte sevmeyen insanında rahatlıkla kendini bırakıp iki saat boyunca aralıksız izleyeceği bir film. kurgusu sayesinde filmi sürekli takip etmek zorunda kalıyorsunuz. kafanızda soru işaretleri, parçalar ve bunları birleştirme isteği, arada kim basinger, olayın bir anda çözümlenmesiyle duyulan heyecan ve filme daha bi odaklanma, arada gene kim basinger ve güzel bi son. tabi gene kim basinger.

izleyin izlettirin ve gene kim besinger...
benim gibi "kevin spacey nerede oynarsa izlerim abi" diyenlerdenseniz bu filmi kaçırmamak gerekir. senaryo ve oyunculuklar şahane. tabi ki kevin abimiz yine döktürmüş.
(bkz: rolla tomasi)
izlediğim en iyi polisiye filmlerinden biri. Alışılagelmişin dışında bir konusu var. Zaten ilk olarak bu yönüyle dikkatimi çekti. Ondan sonra bir de Kevin Spacey avantajı var ki sormayın gitsin. Filmde üç polis geniş olarak işleniyor, üç farklı karakter filmde ki senaryoyu oluşturuyor. Bir tanesi fazla sinirli, bir diğeri hayli kararlı ve kuralcı, diğer bir polis ise popüler olmayı seven biri. Aslında tam da isteyeceğimiz üç tane birbiriyle hiç alakası olmayan karakter. Bunun üzerine gidiyor film.. Hem kişilik analizleri bakımından hem de senaryoya olan olağanüstü etkinlikleri bakımından çok hoş gözüktü. Aslında bu zıt karakterler kaderin onları birbirlerine çektiği yere doğru sürükleniyor.

Filmde öncelikle en başarılı nokta son ana kadar merak uyandırması. Senaryosunda herhangi bir açık yok, seyirci son ana kadar filmin meraklısı durumunda. O an da düşünülen şeylerin tam zıttı oluyor ve klişe sırıtmıyor yapılanlar. Filmin sonucunda da hayli güzel bağlantılar var. Ancak kesinlikle söyleyebilirim ki basit bir şekilde kurgulanmış. Ben daha esrarengiz, sıradışı bir son bekliyordum. Çünkü en azından senaryosu ve kurgusu bana bunu hissettirdi. Almak istediğimle değil, filmin verdiği şeyle yetinmek zorunda kaldım kısaca.

Kevin Spacey ve Russell Crowe yine harikaydı. Özellikle Spacey hayranlığım daha baskın olduğu için her sahnede Jack'i bekledim. Ama maalesef o kadar etkin bir karakter olarak gözükmedi bana. Bu da beni hayli üzdü.. Kim Basinger ise çok ayrı bir kimyaya sahipti. Ulaşılması güç ve istenilen bir kız rolündeydi. Bu da onu harika kılan etkenlerden bir tanesi. Film boyunca farklı bir havası olduğunu ve kesinlikle birşeylerle bağlantılı olduğu hissini uyandırıyor seyircide..

Film, izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi. Kesinlikle mutlu ayrılacağınız ve zamanınıza değecek bir crime ürünü.. Tavsiye ederim, izleyin.

--spoiler--

Jack vurulduğunda baya küfür ettim, en erken o gitti yahu..

--spoiler--
daha önce nasıl kaçırmışım ve izlememişim şaşıyorum doğrusu. tam bir polisiye filmi.
kevin spacey in oyunculuğu için "yönetmen ağladı be" diyebiliriz.
russell crowe da döktürüyor.
arşivlerin arasında yerini alacak türden film.
filmin içinden sahnelerden bahsetmek isterdim ama mobilden giriyorum spoiler yok lan.
kevin spacey ya da guy pearce hayranı olunması dışında çok fazla izlenme sebebi barındırmayan filmdir. sıradan bir lanet polislerin iç hesaplaşması filmidir kimin eli kimin götünde belli değildir.
los angeles tarihi hakkında kurguladığı romanlarıyla dikkat çeken james ellroy' un eserinden sinemaya uyarlanmış, kevin spacey, kim basinger, guy pearce gibi kaliteli oyuncuların rol aldığı film.
l.a noire oyununu oynadıktan sonra izledim. ikisi bir arada güzel oluyor. bence gizem türünün hakkını veren en iyi film.
kendime niye bu filmi daha önceden izlemedim diye kızmama vesile olmuş çok iyi film. kadro efsane ,imdb top 250 de olup da bu kadar az popüler olması hayret verici.
Böyle bir filmin bu kadar gözden uzak olması şaşırtıcı. Genelde ön plana çıkan polisiye filmlerde FBi gibi kurumlar yüceltilir. Bu filmde bu yok. Yoksa bana göre film daha iyi yerlerde olabilirdi. Filme sürekli bir kargaşa hakim. Karakterler psikolojik olarak iyi yansıtılmış. Oyuncular birbirinden iyi. Bu film izlenir.