bugün

yolları kapanan köylerden hasta taşımaya yarayan araç
tripod'un olmassa olmazı. tek bir kamera boyutuna bağımlı kalmadan çalışmanızı sağlar.
kayilasi bir alet.
kar veya buz üzerinde kayarak yol alan tekerleksiz taşıt.
kayma aleti. tabi çocukken nerede bulacağız kızağı? yeri gelince bir leğen, yeri gelince bir naylon parçası kızak görevi görmektedir.
imalatı tamamlanan gemilerin denize indirildikleri ya da tamir edilmek istenen gemilerin çekildikleri eğimli yapıdır.
Zamanında Angel ve Buffy'nin vampirlerle savaşırken kullandıkları alettir.
kimi primitif coğrafyalarda; ulaşım taşıtı olarak ta, kullanılabilen; tek mevsimlik eğlence aracı.
çocukluğun kış eğlencelerinin baş materyalidir. ikili ayaklı olanları ve tek ayaklı olanları vardır. mesela tek ayaklılarda genelde tahta altına metal yerleştirilip daha hızlı gitmesi sağlanır. çiftlilerde ise ben şahsen fazla görmedim o işi. çivi çakmayı bilen her baba tarafından yapılsada bunun da bir ustalığı vardır. mesela iyi hatırlıyorum babam tüm tahtalarını rendeletip akşam soba kenarına koyardı. yer yer siyahlanırdı tahta. bundan sonra altına metal şerit takmaya gerek kalmazdı çünkü tahta zaten kayganlaşmış olurdu. hele yaşadığınız yerde 100 metreye yakın bir yokuş varsa, üstüne küçük kardeşinizin kızağınıda ipinden sizinkine bağlayıp 2 kızağa 4-5 kişi binmişseniz zannımca kışlarınız eğlenceli geçmiştir.

benim kızak çatı arasında halen daha duruyor valla. ilk gün ki gibi.
aklıma aksiyon, hız ve jack london ve hikayelerini getiren araç. insanın kuzey kutbu'na gidesi geliyor.
edit:imla
Bu yaşımda ilk kez denediğim tat. Biraz tırstım bir yerleri sakatlarım diye, ama karda yokuş aşağı hızla inmek çok keyifliydi.