bugün

Çok doğru bir tespittir. Böyle örf adet olacağına hiç olmasın daha iyi. Kadın kimsenin malı değildir. Sevdiği erkekle evlenmek için birisinden istenmeye ihtiyacı yoktur ve olmayacaktır. "Kız isteme" gerici zihniyetin bir yansımasıdır. Umarım hatırlanmamak üzere kaybolur gider.
Mal değilim haliyle istenilecek bir şey de değilim. Kırmızı kuşaktan da hoşlanmıyorum ne öyle hediye paketi gibi.
Gereksiz takıntı.
Taa yüzlerce yıl öncesinin dünya görüşünden çıkma adetler, fazla takılmamak gerek.
görsel
Kadınlar hassas gül gibi nazik nazenindir. Onunpa kendisiyle anlaşarak evlenmek pazarda kurbanlık alırken pazarlık el cirpmasi gibi kaba olarak düşünülür. O yüzden o nazik varlığa talip olurken ailesinin kontrolünden geçmek onlardan onay almak kendileri gibi kızlarına hassasiyet ile yaklasacaginin belirtisini gösterip rızasını almak zorunda olma durumundan kaynakli bir tutumdur. Gayet yerindedir. Ailece karar verebilme olanağı sunar bencilliği yok eder bu yaklaşım. Öbür türlü böyle her şeyi ben bilirim benim bedenim benim kararım düşüncesine mensup bir feminist gelir böyle başlıklar açar.
bu feminizm ayakları eşitlikten ziyade kadının üstünlüğü gibi mantalite barındırıyor gibi sadece bana mı geliyor?

bizim insanımız vur diyince öldürüp üzerinde tepiniyor. kız mal değildir alınsın verilsin ama kız istemedeki amaç senin götünden bezi kursağından ekmeği eksik etmeyen ailenin de onayının alınması. sonuçta onların buna hakkı var.

ayrıca işinize gelince feministsiniz eşitlik dersiniz ama erkeğin dezavantajlı kadının avantajlı olduğu konulara hiç değinmezsiniz. ben hiç eşyaları yarı yarıya alalım, düğünün masraflarını kırışalım, 2.5 bin TL maaş alması sorun değil fakir biriyle evlenebilirim her gün Starbucksa gitmesem, Pelinsu olmasam da olur diyen kadın görmedim.
Ömür boyu bana köle olacak birini istemektir.

Bir kadın bundan rahatsız olmaz.
Abicim sen kız istemeye kurban bayramı öncesi koç almaya gider gibi gittiysen, paranı cebinde hazır edip üstüne pazarlığa oturduysan. Özür dilerim o senin davarlığın.

Evlenmek istediğinizi ailelere bildirmenin, aile büyüklerinden icazet almanın ve bu vesileyle ailelerin tanışmasını sağlamanın aşağılamayla zerre alakası yok çünkü.
Daha da komiği 40 yaşında dul bir adam bile yanına bir büyüğünü alıp kız istemeye gidiyor.kiriliyor kibarliktan filan.

Aile tanışması en iyisi. Ilk defa gördüğün bir aileye de kız vermek verdim gitti demek de ne bileyim.
akabinde düğün vs gibi şeylerde istenmeyecek ise ve "beraber çalışırız hayatı tamamen müşterek yaşarız" mottosu da gelecekse son derece mantıklı ve makuldür. yoksa sadece isteme olmasın ama geri kalan her şey aynı olsun ise hani nerede kaldı öz güvenli ve sağlam kadın profili.
aşağılanmasın diye istenmezse kaç kızın eve kalacağı hesabı yapılmışdır diye merak edilir.
Başlık parası mı istiyorlar sanki? Aşağılamak ne akaka. Sadece büyüklerin rızası isteniyor. El atıp bozmadığınız örf kalmayacak bu gidişle.
bacım bizzat gelip bizi sen istedin de biz mi vermedik?
Doğrudur. Mal ister gibi kız isteme, fiyatı düşürür gibi vermeme ısrarı, şakaları. Çeyiz süsleme, kurbanlık gibi kurdele bağlama, saflığı temsil eden beyaz gelinlik parçası, kınada ayin töreni-kutsalı satma muhabbeti, gün sonu ağlama. Malsınız kızlar nasıl bunlara tabi olursunuz.
elinin körü gerçeğidir.

evlilik olayında ailelerin ve çiftlerin adeta uymak zorunda olduğu çoğu garip prosedürler, gelenekler, adetler vardır kabul ediyorum. he gel gelelim hiçbiri bu kadar uç noktalara da taşınmamalı. bu doğru değildir. algıdır. çünkü evlilik hadisesi başlı başına değişik bir olay. buradan boş boş konuşup atıp tutanlar, bol keseden sallayanlar yarın öbür gün evlendikleri zaman görürüm bak tıkır tıkır burada sövdükleri yok kız mal mıdır, alınır satılır muhabbetlerini çift olarak nasılda gayet zevkle yapıyorlar. düğün olayı güzel bir şey. zaten ne olduğunu anlamadan olup bitiveriyor. o yüzden tadını çıkartmakta fayda var. ki kız isteme bence işin en eğlenceli kısmı. kız evine gidilir. kaledir orası. damat biraz çekingen, terlemeler falan kem küm herkesin gözü sizin üzerinizdedir. damat övülür gelin övülür tuzlu kahveler gelir bir güzel içilir(ama allah için benim hanım öyle bir şey yapmadı zamanında hakkını yemeyelim şimdi allah razı olsun) bunlar çok eğlenceli vakitler. iki tarafın akrabalarından mutlaka çok konuşan biri olur. düşün odada seksen kişi var kimse konuşmuyor herkes birbirine bakıyor bu görevi genellikle amcalar veya dayılar üstlenir. ortamı domine ederler boşluk bırakmazlar. sürekli konuşurlar bazen konuşmalar ne kadar saçma yerlere gitse de. iyidir hoştur yani. işin içine girince ne demek istediğimi anlayacaksınız. tadını çıkarın derim. bunlar istiyor ki işte çadır park ne bileyim beynim mavi herkes kimseye karışamaz benim bedenim gibi zırvalar. bunlar boş laflar ve allah'lı-allah'sız türk insanıyla uyuşmayan tamamen zorlama bir takım özenti hareketler. geçiniz.
yalnız haklı bir gerçek.

evlilik, evlenmek ortak yapılan bir eylem.
gidip ailenin aile yadigarı, emektar otomobilini istemeye gider gibi istiyorsun.

onca saçma şeyi bırakmışken, bunu ısrarla tutmamız gerçekten garip.

edit: lince uğramışım. *
Yetmedi mi su pozitif ayrimciliginiz ulan az oteye git desek kadini assagilamis oluyoruz.
Birincisi bu kulturun bir parcasi olan degerlerimizi turlu sebeplerden hor gormeniz ve bizi yavas yavas kultursuz yavan bir toplum haline getirmeye baslamaniz kabul edilemez. Bati ozentileri cemiyeti lafim size. -cunku biz asla bir bati olamayiz cunku batinin gectigi yollardan gecmedik,her kulturun belirli bir gelisim asamasi vardir. Turkiye ve turk toplumuda kendi gelisim egrisini kendi icinde gostermeli. Ordan burdan ozenip getirdiginiz hersey yama gibi durmaktan oteye gidemeyecek daha da buyuk sorunlara yol acacak. -

Ikincisi feminist gecinen kizlarimiz ve onlarin yandas mericleri icin geliyor ; Arkadaslar gidip orda burda sirf zengin diye sacma sapan adamlarla takilip kazigi yiyince feminist ayagina takilip gelip biz normal insanlara,erkeklere kin ve nefret kusmanizdan biktik. Biz mi dedik size onla bunla yatin kalkin diye bizle ne alip veremediginiz var ? Sonra assagilik kompleksine girip herseye alinmaya basliyorsunuz. Kiz istemekte kadini assagilamakmis.
Cidden su pozitif ayrimcilik ve kadin haklari davasindan esas magdur olan kadinlar yararlanabiliyor bi faydasini gorebiliyor mu acaba ? Benim gordugum malum bunu bahane edenler disinda kimseye gram faydasi yok.
Saçmadır.

Anca burda konuşuyorsunuz işte. Aşağılamakla ne alakası var mk. Buradaki olay malum aileler de içli dışlı olduklarından aileyi tanıma amaçlıdır.

Malum aileler bu isleri bozduğundan tanımak önemli. Boş boş muhabbetler yapıyorsunuz.
çok marjinalsiniz amk ya. tamam kuzum tamam yavrum sen istetme babana de hele bunları baba beni istemeyecekler biz anlaştık temmuzun 20 sinde düğünümüz var bekleriz diye çıkıver babanın karşısına *
ben bu isteme olayını çağ dışı ve saçma bulmuyorum ondan ziyade kız aldık gelin aldık lafına inceden ayarım.
aslında biraz bakış açınızla alakalı olan durumdur. her ne kadar içinde saçma adetler olsa da , hayırlı işlerde erkek iseniz, aile büyükleriyle kız istemeye gitmek veya kız iseniz, aile büyüklerinin toplanarak hep birlikte ortak mütabaka da varılması, saygı ve sevgi çerçevesinde gelişmek şartıyla hoş şeyler diye düşünüyorum.
kesinlikle katildigimdir. şu kadın ezici eski kafa geleneklerin aşılması gerekmektedir.
feministlerin dört gözle beklediğidir.
(bkz: kızların mal olması)

kızlar zaten aşağılık olduğu için gayet doğal bir gerçektir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar