bugün

oldukça iri, ağız ile burnunun arasında uzun, kılıç benzeri bir bölüm bulunan, fazla yenmesinin insanı zehirlediği bilinen balık türü.
ing. swordfish
50 li, 60 llı yıllarda boğaz ve marmarada fink attığı yaşlı amcalar tarafından anlatılan, tezgahlarda kalkan balığı görüldüğünde, folklorik çağrışımlara sebep olan balık.

kılıç şiş o zamanlar adana ve urfa kebaplarından daha popüler ve ucuzmuş.
o bir taraftar değil,kocaman kılıcıyla stada girebilen dehşet holigan.
kılıç balığı lagos balığı gibi eti kırmızı ete çok yakındır tadı da güzeldir.
Büyük ve yuvarlak bir vücuda sahiptir. Burun uzun ve yassı olup bir kılıç görünümündedir.
Karın yüzgeci yoktur. Sırt ve yanları kahverengimsi siyah, karnı açık kahverengidir.
Kuyruk yüzgeci orak şeklinde olup, çok gelişmiş ve güçlüdür.
Genellikle tek dolaşırsa da, bazen çift olarak da dolaşır..
dişleri yoktur.

vay anasını ya. bazen bu beynin bana fazla geldiğini düşünmüyor değilim.
antalya adrasanda yüzerken gördügüm bir canlıdır.altıma sıçmama ve tekneye kendimi zor atmama sebebiyet vermiştir.
gökçeada ve çevresinde, zıpkınlı tekneler tarafından su yüzeyinde avlanan ve ada çıkışındaki kg fiyatı yaklaşık 30 tl olan balık.
saatte 100 km'nin üzerinde bir hızla yüzebilen denizlerin en hızlı balıklarından biridir.
Tüm balıklarımı resmen tek başına öldürdü diyebilirim. Minik balıklarımın da kafasını ve kuyruklarını yedi utanmadan. Nasıl bir balık cinsisin sen böyle ya. Yakında kendi kuyruğunu kesio diger baliklara yediricem sonra da adımı caniye psikopata çıkaracaklar diye korkuyorum...
(bkz: kılıç balığı)
(bkz: üzüntüden aramaya inanmamak)

edit: (bkz: ayrıca entry nick)
(bkz: swordfish)
görsel
Fener ile birlikte şişi en lezzetli iki balıktan biridir. Rakının altına... gece gece yıkıldım.