bugün

önündeki büyük ormanı göremeyen elindeki ağacın dalına sıkı sıkıya sarılan ve o ağacı kaybetmemek için hayatındaki herkesi kaybetmeyi göze alan aç gözlü , kurnaz insan modeli.
cocuk kelimesi yerine kullanılması gereken sıfat tamlaması.cocuğun özsaygısını geliştirmek adına,büyüdüğü zaman hala insan olduğunu hatırlaması adına,* böyle hitap edilmeli.kimi büyüklerse hala insan adayı olarak kalmakta ısrar etmekte.
hayatı hevesleri uğruna harcayan insandır.
sığ düşünen kendi için cevresinde ki insanları satmakta tereddüt etmeyen, insan modeli.
(bkz: dinle küçük adam)
Bir yazar.
Boyu, ortalamanın çok altında, halk dilinde " cüce" denilen insanlara verilen bilimsel addır.
Kulağa daha hoş geldiği ve daha nazik bir tanım olduğu tartışılmaz.
Ulan çok sebimli değiller mi ya. Geçenlerde bir kan tahlili vermem lazım. 783 metre ilerimiz sağlık ocağı. Yürüyemem, saçım dağılır. Taksi çağırmaya da vaktim yok. Hemen el ettim bir dolmuşa, kapı açıldı bir tane çok güzel kızla göz göze geldik, araca bir bindim yov kız dizimin biraz üstünde kaldı. Şööfer şöfer, şöfer diyor ki otur abi istersen oraya, oraya dediği 29 santimlik açılır kapanır tekli tabure tarzı bir şey, Ulan ben buraya nasıl oturayım benim ayağım 40 santim. Mabadımı sen düşün.

Ben kıza baktım, kız bana baktı şaşkın şaşkın, indim sonra. Ben bu kadar küçük insan görmemiştim, kız da benim kadar büyük.

Ay ayıp yani cüce diyorlar ya, öyle işte çok küçük ama ne ka güze, allah boydan almış her şeyi yüzüne vermiş.

Hanımefendi ben Mastor, sizi görmüş idim egerkime okuyorsanız, hayırlı geceler olsun.

Aklıma geliverdi.