bugün

Memeli hayvanların etoburlar takımından bir hayvan. En eski zamanlardan beri insanlar tarafından ehlileştirilmiştir. Zekâsı ve hafızası sebebi ile ilk zamanlardan beri avda, savaşta, polislik gibi işlerde kullanılagelmiş, insanın en sadık yardımcısı olmuştur. Boy ve şekil bakımından yüzlerce çeşidi vardır. Bu çeşitleri, başlıca dört grupta toplamak mümkündür, a - çoban köpekleri, b - bekçi köpekleri, c -av köpekleri ,d - ev köpekleri. Bu çeşitler içinde, bir tay büyüklüğünde olanların yanında, bir kedi yavrusu büyüklüğünde olanlar da vardır.
(bkz: abdullah öcalan)
Hijyenik açıdan çok zorluk çıkaran bir hayvandır.suratın yakın bir şekilde solumayın,en azından ağzınızdan solumayın,çok zararlı olduğunu belirteyim.
rize ve dolaylarında yaşayanlarının bölge şivesinden etkilenerek ''hau hau'' diye havladıkları korkusunu yenmek epey zor olan sevilesi şirin sadık hayvanlar...
az once koltuktan sicrayarak uyanip, hakli direnislerine eslik edilen bir cesit memeli yaratik. *
iyi eğitilmişleri hariç, iki tane kemiğe hemen kuçunuz olan hayvan. bu sebepten olacak ki en şerefsiz insanlara da köpek, it soyu falan deniyor.

(bkz: gelinim sana söylüyom kızım sen anla) *
sizinle yaşayan bir köpekse ; kimsenin yapmayacağı kıyakları yapan hayvandır. hayvan dedim gerçi çoğu insandan çok daha anlayışlılardır. moralinizin bozuk olduğu zamanlarda önce sizi güldürmek için elinden geleni yapar. baktı olmuyo başlar sizinle yas tutmaya , ağlıyorsanız ağlar. benimde bahçemde böyle bir güzellik var işte. işten dönüşümü kimsenin beklemediği kadar bekleyen , ilk halimi hatırımı soran bir güzellik. bir düşünün ya , birgün bahçeye çıkmasam bir yolunu bulup içeri girip kucağıma atlıyo. böyle bir içten sevgiyi kim gösterir bu zamanda.
emir yargın'ın biraz deli biraz ilginç şarksısı. sözlerini de yazayım tam olsun.

Yüzümün defterine
ilk senin adını yazmıştım
Çocukluk resminde
etiketine hemen basmıştım
hala bebek yüzüne
eskiden de kanmıştım
arkadaşım olmanı bir işaret sanmıştım.

Niye ben değilim yanındaki
Daha güzel görünmez miydik ki?

Yalnızlar listesinde
artık adın yazmıyor
Görüyorum onunla
arnızdan hiç su sızmıyor.
Yüzümün defterine sayfalar ekleniyor.
Büyüyorum sandıkça
senden hiç bişey kalmıyor.

Hahahahahah hale hahahah hale hale
Hale orhanla orhanla hale
Köpek orhan köpek hale.

Ruşen renkli rüyalar görüyor
fars kültüründe,türk kültüründeki kurtun yerini alan hayvan. hatta bi devlet adamı vardı iranlı. (bkz: saadettin köpek)
eski dilde kelb demektir.
çikolatanın öldürdüğü hayvanlardır. kalbine ve sinir sistemine zarar verirler. yarım kilo kadarı küçük bir köpeği öldürebilir. muayyen günü dişi köpekleri düşünür oldum şimdi..
Moralsiz bir şekilde otururken, belki de ağlarken, bunu hissedip hemen gelen ve elinizi yüzünüzü yalamaya başlayandır.. Dosttur ve dünyanın en sadığıdır.
ter bezleri ayaklarında olan hayvanlar.
nasıl ki insanları parmak izlerinden tanımak mümkün, köpekler de burun izlerinden ayırdedilebilirler...
onurlu bir hayvandır.

maskesiz ve riyasızdır. öfkesi de okunur gözlerinden sevgisi de. sizi gerçekten sevdiğinden emin olabileceğiniz ender dostlarınızdandır. dostları için paramparça bir kavgaya atılmakta tereddüt etmeyen yiğitlerdendir.

olur olmaz ayaklarınıza kapanışı köpekleştiğinden değil, vefasındandır. ince hesapları ya da kafalarının karanlık tarafları yoktur. ya severler ya sevmezler. asla sever gözükmezler. kazık atmazlar. bir fincan kahvenin hatırını kırk yıl taşırlar. mutlulukları da uçlardadır hüzünleri de.

biri size "köpek!" dediyse ona teşekkür edin. ne mutludur size, bunca "insanın" içinde köpek kalabildiyseniz.
Sözlüğe yeni bir entry girmeye çabalarken annenizin seslenip, çiş ihtiyacını gidermek için apar topar sokağa çıkardığınız evcil hayvandır. Eğer sözlüğe dalıp saatini kaçırırsanız evdeki pis kokunun sorumlusu o değil siz olursunuz. Hayvanı yıkayan ve dışarı çıkaran evdeki birey olduğunuz halde o,size değil yemek veren anneye daha büyük bir sevgi besler. Bütün bunlara rağmen onu seversiniz. Üzgün olduğunuz anı anlar ve gelip ayaklarınızı yalar. Tabi bazen yaşlandığı için gözleri görmez ve ayak parmağınızı ona verilen bir yiyecekmiş gibi ısırabilir. dedim ya yine de onu fazlasıyla çok seversiniz çünkü onunla büyümüşsünüzdür.
paul auster'a göre tanrının dünyadaki yansıması olan melek.çünkü ingilizcede dog tanrı anlamına gelen god'ın tersidir.
(bkz: kopeklerin yan bakmasi)
http://sinestezi.wordpres...15/kopek-asilama-takvimi/
en iyisi kangal olan hayvan cinsi.
uygarlik tarihinde evcillestirilmis ilk hayvandir.
bir hayvan. hav hav demesiyle tanınır.
son zamanlarda birtane olsun mıncıklayayıp onla uyuyayım dediğim hayvandır.
ortaçağda hedefi bulamayan oku geri getirmeleri için de eğitilirlerdi...
sahip olduğum ve olabileceğim en güzel varlık, tanımı hayatla eşdeğer. ruh' a yapılan en güzel yatırım ve bir nevi antidepresan olarak da kullanılabilir kendileri.