bugün

KZ markasının (çin) çıkardığı son kulaklık.

aliexpress'ten sipariş ettim. bilmem kaç sürücülü demişler tanıtımda. övmüş de övmüşler. ben yandım başkası yanmasın diye yazıyorum. almayın. tam bir çöp. sennheiser'den şaşmamalı kimse. çin sapa yer sonuçta. bok da çıkabiliyor ürünlerinden. almayın.
Audiophile denen yüksek müzik kalitesi seven insanların önerilerinde bulunan "eğer hiçbirine paranız yetmiyorsa bunu alın" ürünüdür. Yine de ortalama 400 tl civarı bir fiyatı var güncel olarak.

Ben de pro modelini kz'nin türkiye satış sitesinden 369 tl civarı bir fiyata satın aldım. Dün sabah verdiğim sipariş bir saat önce elime ulaştı. Yurtiçi kargo kullanıyorlar.

Bu bir saat içinde deneyimlerimden fakir ve bu işe yeni sarmış bir audiophile olarak bahsetmek istiyorum. Deneyim derecem sıfıra çok yakın, bunu hesaba katarak okuyun.

Önce kutu içerikleri. Beyaz küçük bir kutuda sıkıca paketlenmiş şekilde iki kulak içi monitörü, ayrı paketlenmiş bir kablo ve kulak uç silikonlarıyla geliyor. Onun dışında kılavuz ve birkaç küçük belge var paketin içinde. Kulaklık kutuya iyi yerleştirilmiş, içinde oynayıp bir yere çarparsa göreceği hasarı minimuma indirmeye çalışmışlar. Güzel detaylar bunlar hep.

Paketten çıkan kablonun ucu normal modele göre daha dayanıklı yanlış anlamıyorsam. Jack* kısmı 90 derece açılı, bükülme yapmasın diye de plastiğini uzun ve biraz kalın tutmuşlar. Kulaklığa takılacak uçları da çok hafif daha kalın, yine dayanıklılık amaçlı.

KZ ZS10 Pro modelinin görsellerinden boyutlarını anlamak biraz zor. Seçerken bir sürü video izleyerek araştırdım. Bu videolarda da boyut ve ses dengesi olarak normal versiyonundan çok daha iyi olduğundan bahsetmişlerdi. Pro versiyonunun kalınlığı çok daha az, takıp yatınca * hiçbir rahatsızlık vermedi bana, kulak hizanızla bir yani. Kabloların kulağın üstünden dolanması ve bu sayede kayma düşme işini azaltmış olmaları da tatlı bir detay.

Bohemian Rhapsody ile deniyorum ben kulaklıkları, hem stereo hem de birden fazla müzik tarzını aynı anda sunduğu için. Şimdiye kadar hiç dinlemediğim bir şey dinliyor gibiyim.

Baslar tizler midler falan çok bilimsel olarak giremem bu konulara ama tizleri beni rahatsız etmiyor, basslar kuvvetli. Referans bir kulaklık gibi değil, eğlence için referansı çok değiştirmeyecek bir şey olarak düşünülmüş sanırım.

Açıkçası ben verdiğim paraya değdiğine inanıyorum. Kablonun değiştirilebilir olması çok kaliteli bir olaymış gerçekten. Bozarsam genelde kablodan bozarım çünkü. Ayrıca bluetooth uyumlu kablo alıp o şekilde kullananlar da olduğunu duydum.

Kabloları ilk taktıktan sonra zorunlu kalmadıkça çıkarmayın diye bir öneri var, tak çıkar yaptıkça gevşeyebiliyormuş. ilk taktığımda hiç gevşek değildi, normal versiyonda böyle bir sıkıntı da varmış ayrıca ama takıp çıkarırken ya da ani bir hareket yaparken çıkacağını düşünmüyorum. Her şey yeterince sağlam. Tek sıkıntı çok dolaşması kabloların. Alt zincir örgüsü güzel ama üst örgüde sadece bir spiral yapısı var, o kısım çok dolanıyor özellikle.

ilk defa bir kulaklık kullanırken vay be, bunun üzerine mühendislik kasılmış diye düşündüm. Öyle ses versin diye yapılmış bir şey değil belli ki.

Ben bir de lanetliyimdir kulaklık konusunda, bozmam ya da kaybetmem maksimum 1 ayımı alır normalde. O yüzden ilk defa kaliteli bir şey alayım belki daha uzun kullanırım demeye cesaret edebildim. Nazar değdirmeyeyim ama öyle de olacak gibi. Biraz daha kullandıkça belki güncellerim bu yazıyı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar