bugün

pazarlarda ya da kuruyemiş dükkanlarında satılan, minik, rengarenk lokum türü.
genellikle dört farklı renk ve aromalarda (limon, çilek, portakal, muz veya kivi) yapılıp, karışık olarak satılan meyve aromalı bir lokum çeşididir. anadolu'daki bazı yerleşim bölgelerinde, çifte kavrulmuş antep fıstıklı lokum ile isminin yaygın olarak karıştıldığı görülmüştür.
yeni nesil arkadaşların pek bilmediği jelibon, harribo gibi şekerlemelerin atası olan lokum türü. Küçükken bir kere alışkanlık yaptımı durdurak bilmez, yaş sınır tanımaz sürekli tüketmek hissi uyandırır. Adeta sigara gibibağımlılık yapar. Günümüzde zor bulunsada bazı kuruyemişlerde ve koska helvacısında temin edilebilir. Jelibon, harribo gibi şekerlemelerine de 10 basar.
türk kahvesinin yanında ikram edildiğinde mutluluğu doruklara ulaştıran şekerlemedir.
ankara'daki mişmişdiye bilinen bir markadır. çocukluk ah.
--spoiler--
Kuş Lokumu Tarifi;

1 kilo un,
250 gram toz şeker,
125 gram tereyağı,
12 yumurta sarısı,
Unun, kaldırdığı kadar, geceden durulmuş. (küllü su)

Bu malzemenin hepsini karıştırıp, hamur macunu haline gelinceye dek iyice dövmelidir. Meydana gelen kıvamını bulmuş hamura, tırtıllı vesair âletler ve kalıplarla çeşitli şekiller ve resimler vererek kesmeli ve birkaç tepsiyi yağlayıp bu lokmaları dizmeli, fırına salmalıdır. Münasip tarzda pişmelerine dikkat edilmelidir.
--spoiler--
Içi fıstıklı olanı mükemmel olan, türk kahvesi yanında on numara giden yiyecek.
Zaten bi başlandigi zaman durulmuyor.
kuşların daha çok yemeyi tercih ettiği lokum türüdür.
mini mini olduklarına mütevellit adı kuş lokumu olmuş lokum çeşidi.
türk kahvesinin yanında bol kavrulmuş fındıklısı,ve fıstıklısının muhteşem gittiğidir. Cezeryeyi de bu şekilde kesiyorlar ve muhteşem anasını satayim muhteşem.
renkli renkli ve tatlıdır. daha dün yedim aklıma getirdiniz. bim'de satılmakta.
çocukluk anısı.
bu aralar akşam 5 çayında taktığım şey.

kilo yapıyor galiba.

yada sigarayı bıraktım.
fıstıklı ve fındıklısının bir kutusunu bir oturuşta bitirebildiğim lokumdur harikadır müthiştir.
bahadır cüneyt yalçın'ın aforizmaları.
kalitesini, tazeliğini yumuşak ve ağızda uğum uğum oluşundan anlayacağımız küçük lokum çeşidi.

her renk farklı tat olmalı. değilse gömmedir bilginiz olsun.
kırmızısı daha güzel.
Sevdiğim bir lokum türü.
bu aralar sardığım şekerli tatlı lokum.

görsel
Minik minik renkli lokumlardır. Tadı diğer büyük lokumlara göre daha bi hafif ve hoş. Çikolatanın yerini almıştır gönül tahtımda.
Olsa da yesem. Onun o baygın olmayan tadı olsun efendime söyleyeyim o kıyır kıyır üzerindeki nişastası olsun aklıma düştü.
Az önce löp löp götürdüğüm lokumdur.
kuş bokumu?
dişe çok pis yapışıyor. insan içinde geviş getiriyor gibi dilimle diş temizliyorum sonra.
Diş teli kullandığım dönemden bana yaşattıkları yüzünden olsa gerek hala gördüğümde yemek istemediğim görmediğimde de aklımın ucuna gelmeyen şey.
güncel Önemli Başlıklar