bugün

Bugün hayatımda ilk defa gördüğüm luks mekanların sikis taktiği imiş. Peki buna itiraz etme hakkımız var mı bu konu da bilgili bir arkadaş var mi?
size geçireceğiz demenin kısa net ve sizden onay alan hali...
en kısa tabirle abv. sırf bu yüzden babamın, abimin, ablamın falan garsona deri kaplı hesap defteri içinde bıraktıkları para üstü bozuklukları bile dolmuş parası yaparım diye alıyorum her seferinde. kuvermiş. peeh.
(bkz: qwerty)

klavyenin en üst harflerinin bir türk tarafından okunuş şekli. yemekten önce gelen meze gibi bişey.
500 tl hesap odesem koymuyor ama su kuveri gorunce koyuyor arkadas bulanin da koyanin da neyse siktir edin herseyden sokuyorlar zaten amk.
Bunu bulan kişi yatacak yer bulamadı.
şerefsizliktir. (bkz: biz bunu yimedik ağam)
Resmen piclik.
20 liraya kuver mi atlatilir ya hala içimde acısı.
zorunlu bahşiş. bir nevi lüks lokanta haracı. bazı steakhouselarda sıkça karşılaşılır. "biz bu kadar yemedik", "bu eklenen de neyin parası" derseniz, hah işte o budur. müzik için bile para alındığı olabilir.
* vilayetler anlamına gelmektedir. doğrudan hükümdar tarafından tayin edilen valilerce idare edilirdi.
ücreti ile şaşkınlık yaratan kimi yerlerde.
ambiyans, atmosfer varsa kuver da var arkadaş.
baştan uyarsalar daha iyi olabilir tabii.
--spoiler--
lüks lokantaların bir nevi ayak bastı parasidir.

+birader bakar mısın?
-buyrun beyfendi.
+biz kuver yemedik. neden burya yazmışsınız?
-efendim! o servis ücreti.
+ne servisi lan! biz kendi arabamızla geldik.
-öyle değil efendim. tabak çatal servisi.
+la bilseydik tabağı çatalı da evden getirirdik. (gülüşmeler)
(yaşanmış ve bir daha o lokontaya gidilmemiştir)
--spoiler--

boşver,koyver gitsin . ama arkdaşın verdiği tepki yurdum insanı tepkisidir.
ibne gibi pust gibi bir sey.
bir lokanta talep edilen dünyadaki en saçma ücretlerden bir tanesi bence.
hele bir de üstüne sizden bahşiş beklemezler mi deli oluyorum.
hesap şişirme taktiklerinden biridir.
lüks lokantaların bir nevi ayak bastı parasidir.

+birader bakar mısın?
-buyrun beyfendi.
+biz kuver yemedik. Neden burya yazmışsınız?
-efendim! O servis ücreti.
+ne servisi lan! Biz kendi arabamızla geldik.
-öyle değil efendim. Tabak çatal servisi.
+la bilseydik tabağı çatalı da evden getirirdik. (gülüşmeler)
(yaşanmış ve bir daha o lokontaya gidilmemiştir)
Lokantalarda yemeklerin servisinden önce masaya getirilen çatal, bıçak ve örtü gibi servis malzemelerine verilen genel ad.
(bkz: şerefsizlik)
balık restoranlarda soda - meyve suyu vb meşrubatların da dahil olduğu adisyon maddesidir. 2008 yaz ayı itibarı bodrum balık restoranlarında kuver ücreti kişi başına 5 ytl dir mesela.
restoranlarda ana yemekten önce gelen acılı ya da yogurtlu ezme, kekikli zeytinyagı gibi aparatiflerdir. müşteriye ikram gibi lanse edilse de, hesap geldiginde onların da hesaba eklendigini görmek insanı sinir eder. modern dünyanın kazıklama methodlarından biridir. madem para alacaksın, ne diye ikram gibi sormadan getiriyorsun, niye insanları aptal yerine koyuyorsun diye garsona çıkışmanız mümkündür. lüks ve kaliteli restoranlar, burdan gelecek 3 kurusa tenezzül etmediginden bunu yapmazlar. sonradan görme güzel tasarlanmıs restoranlarda bu uygulama sıklıkla görülür.
ilk defa duyan birisinin "vay anasını yemek değilmiş, bildiğin kazıkmış" tepkisini vereceği bir oluşum.
Sigortacilikta sigortalanan risk, kapsam. Sigortacinin herhangi bir riski hangi sartlarda hangi limitlerde kapsandigini anlatirken kullanilir.
şefi çağırıp "şefim biz böyle bir şey yemedik ki. neymiş bu böyle. hem de 20 milyon anuna godum" dendiğinde bir daha o mekana giremeyeceğinizin temellerini atmış olursunuz.
genellikle lüks restoranlarda adisyona eklenen ücrettir. masadaki su, ekmek gibi malzemeler için ya da çatal, bıçak, kaşık, tuzluk gibi şeylerin servise sunulmasının karşılığında alınır.