bugün

Doğduğundan beri hiç yapmamış olsa da yapması yani ısırması çok büyük bir ihtimaldir bir köpeğin...

Genelde böyle anlamsız saldırganlıkları olan köpeklerin sahipleri de tıpkı bu köpeklere benzer kişilik olarak. Köpeğini hiçbir zaman bağlamaz insanları rahatsız etmesi umurunda bile değildir. Ancak biri eline odun alıp bu hayvanı kovalayınca işte o zaman sahibinin kedisi olduğu aklına gelir Ve kendini hayvana karşı savunmaya çalışan adamla kavga etmeye çalışır ne vuruyan el kadar hayvana diye (el kadar hayvan alman kurdu bu arada) Köpeğin her vukuatında da yalanı hep standarttır. ''Allah Allah anlamdım hiç böle bir huyu yoktu, neden yaptı acaba?'' der.

Ve sonra olayın ardından duymaya çok alışkın olduğumuz it felsefeleri başlar birden sanki hiç bilmiyormuşuz gibi sıralar... köpeğe korktuğunu belli etmeyeceksin, havlarsa bir şey yapmaz, üzerine mi atıldı yere otur hiçbir şey yapma bekle (oturayım da iyice azıma s..çsın), havlıyorsa bir şey yapmaz, gözlerine sakın bakma falan filan bir dünya saçmalık sıralar durur. Yıllardır bu pislikle beraber yaşıyor olmasına karşın hala anlamamıştır. Gariptir, sadece belgesellerde gördüğümüz dünyanın en saldırgan 2 hayvanı aslan ve timsah bile insana durup dururken saldırmıyor. onlar için bile bir neden var yalnızca karınlarını doyurmak. bunun dışında kimseye sebepsiz yere zarar vermezler. Köpeklerinkine ise hiçbir açıklama yapmak mümkün değil. Adı üstünde hayvan bu, üstelik köpek senle senet mi imzaladı kimseye senden habersiz saldırmayacağım işte imza, işte belge diye?

O hayvanla yaşıya yaşıya aslında sahipleri de zamanla onlar gibi olur pis kokar, dükkânı da evi de pis kokar, her taraf tüy kıl. Bir gece kapı önüne bağlı duran köpeğin dışkısı ve idrarının kokusuna hiç girmeyeceğim.

Şimdi soruyorum tüm köpek sever ve köpek bakanlara kendisine ve sahibine en küçük bir zarar vermediğim - verme girişiminde bulunmadığım halde beni ısıran bu mendebur hayvanı ne yapmalı, hele sahibini ne yapmalı? Durun tahmin ediyorum ne diyeceğinizi ''yok yok sen kesin bir şey yapmışsındır yoksa köpek zeki hayvandır ısırmaz kolay kolay'' ama ben gene de yineliyorum; Hiçbir suçum olmadığı halde hala izi duruyor pislik makinesinin diş izleri bacağımda. Hani çok zeki ve sadıktı? bana sandırınca neden dur diyen sahibini dinlemedi, benim korkumu neden saldırganlık düşüncesiyle yorumladı böle gaf olur mu? Köpek severlerin bu denli pervasız oluşuna oldum olası hep kızmışımdır. Hatta bu güne dek haberlerde sayısız defa izledim şahit oldum, mini mini çocukların pitbul denenen o canavarların saldırısına uğramasını, eğer bu çocukların ailesi biz olsak acaba ne yapardık? önce köpek mi yoksa sahibi mi hangisini vurmak gerek acaba? ne dersiniz açılan bir dava ya da tazminat ölen çocuğu yada yaralanan adamın eski sağlığını getirir mi? Bu kadar şey hala olabiliyorken bu canavarları ellerine alıp sokakta gururla dolaştıran bunlarla da yerinmeyip dövüştüren, köpekten köpek sadist ruhlu insanlar var.

Ancak 24 saat köpeğini olması gereken yerde zincirli tutan, hayvanını da sokaktaki insanları da, tehlikeye atmayan insanların hayvan sevgisine saygı duyarım.

Her şeyden önce insan ve insan hayatı, o daha önemli...!
bir defasında, '' korkmayın saldırmaz çünkü karnı tok, biraz önce yemeğini yedi'' demişti, köpeği bize doğru saldırgan tavırlarla hırlayan köpeğin sahibi...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar