bugün

konuştuğu kişiye hemen memleket soran, onu merak eden insandır.

çok vardır bunlardan bu tek tip tekdüze beyinli insanlardan. sanki kanaat notu verecek amına kodumun evladı.
yeri gelir esnaf olur yeri gelir başka bişey olur.
bu insanların tek özellikleri sormazlarsa götlerinden çatır çatır çatlayacakları karşısındakinin memleketini öğrenme çabasıdır.

be amına kodumun evladı, neyin peşindesin nasıl bir haz alıyorsun memleketini öğrenince karşındakinin, nasıl bir orospu çocuğusun sen?
21 u kadıköy - ugur mumcu

- abi nerelisin..
+ giresun, sen
- hadi bee bende giresunluyum, neresinden.?
+ merkezinden genc, sen neresinden..?
- vali konagının arkasında annanem oturuyo abi.
+ siktir lan it
- noldu abi
+ orası deniz lan..

hee dogrudur..
büyük ihtimalle alevi mi sunni mi olduğunu anlamaya çalışıyordur.
-abi sen nerelisin?
-istanbulluyum maltepe başıbüyük.
-içinden mi abi?
-başından.
-memleket nere evladım?
+ankaralıyım teyze.
-çalışıyon mu? evli misin?
+çalışıyorum teyze evet. hayır bekarım.
-hıııı.. kaç lira maaş alıyon sen?
+asgari ücret teyze..
-ı-ıh..yok olmaz. bizim cemile bakmaz sana. az maaş alıyon sen.
+...
gibi bir diyaloga gebe durum faili.
bir süre sonra "havalar da soğudu/ısındı dimi?" muhabbetini beraberinde getirebilir.
(bkz: boş muhabbetler)
- memleket nire hemşerim ?
+ new jersey.
- hııı. içinden mi peki ?
+ dışından olsa new jersey olmaz zaten.
- hıa ?
+ içinden içinden.
- hemşerim memleket nire?
+ bu dünya benim memleket...
- hayır anlamadın! hemşerim esas memleket nireee?
+ dedim ya yahuuu; bu dünyaa! benim memleket...
yavşak olabilme ihtimali olabilir.
memleketiyle değerlendirmeye sokacaktır kendisi muhtemelen.
memleketine göre değer vereceğini belli eden kimsenin söylemidir.
basit bir sohbet girşimidir. kesinlikle tek memleket ismiyle bitmez:

istanbul ama babamlar sivaslı filan diye eklenir.
Genel itibariyle belki memleketli çıkarsa diye sorulan sorulardır ki, kimi zaman bırak memleketliyi uzaktan akraba veya arkadaşlarınızdan birinin abisi bile çıkabilir allahın istanbul'undaki bir esnaf, bir şeylere tepki gösterirken muhabbete geçtiğiniz adam vs.

Yani art niyet aranmaz pek. Ha tabi genel bir yargı olarak kişisel geliştirdiğiniz şu şehrin insanı kafadır olgusu vardır ki ben Adanalıları, Gastamonuluları severim mesela keza Gazi-Anteplileri de, Trabzonlularla, Rizelilerle geyik yaparım ama pek fazla yaklaşmam çevrelerine ama böyle kişisel yargıların şehrin insanları genellemeyeceğini de herkes bilir.

Ha bir de memleketini belli etmeye çalışan andavallar vardır ki bunlar başka konudur.

Bunlardan biri de Cevahir'in önünde sigara içerken salça olan para isteyen 14-15 yaşındaki bir piç ve türdaşlarının para vermeyince, üst üste ısrar edince yine vermeyince "Abi ben kürtüm diyarbakırlıyım" diye aklı sıra gözdağı vermesi vardır ki Ne var lan "Ben de KAradenizliyim, Bafralıyım" deyince daha da yanına yaklaşmazlar. (bafralı değilim alaçamlıyım da anlasın diye işte).
+ kardeş nerelisin?
- sanane lan! memleket soranlara gıcık olurum.
+ ağzını yüzünü sikerim senin göt lalesi. sizi ora orospu çocuğu kaynıyo heralde söylemediğine göre.
çoğu zaman dünyalıyım dıye cevap verdığım kişilerdir. ne kadar sevmesem de bu soruyu bu konuları. karşı tarafın safça sorduğu, laf olsun da konu açılsın dıye sorduğu sorudur diye düşünüyorum. aslında tehlikeli olan kişiler bu evreden sonra ortaya çıkan " ordan da adam çıkmaz"cılardır. o ortam derhal terk edılmelı konu hafızadan silinmelidir.