bugün

basit ama gerçekleşmesi imkansız bir hayaldir. uygulanmaya çalışılan ülkelerde de zaten hüsranla sonuçlanmıştır. ha keza çin in durumu ortadayken hala bir komünizim sevdasından bahsetmekte saf dillik olur sanırım. dünya yavaş yavaş komünizm denilen hayalden vazgeçerlerken bizdeki bir avuç yeni yetme ergenin devrim merakını anlamak mümkün değil.
(bkz: yeni uyanana günaydın demek)
(bkz: hangi mağara)
insan onuruna yaraşır bir hayatın hayal olduğunu destekleyen düşüncedir. komünizm hakkında araştırma yapılmadan yorum yapılması acizliğin, basitliğin, cehaletin dik alasıdır.

sabır yarabbi editi: eksi verenleri görüyorum. sanırım eksi veren yazarlar "acizliğin, basitliğin, cehaletin dik alasıdır" kısmına takılmışlar. (bkz: sabır yarabbi)
komünizm'i araştırıp benimsemeyeni gördüm de araştırmadan eleştiren bilge hiç görmedim gençler kusura bakmayın.
(bkz: günaydın diyene asıl sana günaydın demek)
(bkz: fetullah gülen) hayal olmadığını kanıtlamıştır.* * * ** **
komümizm'le birlikte sosyal devlet yönetiminin de hayal olduğu gerçeğidir. kapitalizm'in en büyük zaferidir. öyle bir zaferdir ki günümüzde ülkeleri bile yutmaya başlamıştır. yeni başlayan çağ'a isim arayanlara yepyeni bir öneri olarak "kölelik çağı" önerisini sunduğum andır.
komünizm şu andaki düzende bir hayal olabilir, fakat bu komünizmin doğruluğuna inanmış kişilerin doğru düşünmediğine işaret etmez. bencil bir kapitalist ile dost olacağıma, paylaşımcı bir komünist ile dost olurum. dogmatik fikirlere saplanmış bir dindar ile dost olacağıma, her fikre açık bir komünist ile dost olurum. kendini üstün gören bir milliyetçi ile dost olacağıma, her insanı eşit gören bir kişi ile dost olurum.

son olarak, sovyetler birliği'nin komünizmini mutlak komünizm olarak görmek, cahillikten başka bir şey değildir. komünizmin de ayrıca belli evreler sonunda geleceğini ve zaten bütün insanlığın kendi mutlak doğrusunu* bulduktan sonra oluşabilecek bir ütopya olduğundan bahsetmeye gerek yok.
yurdum solcusu kendine özeleştirel baktığında ve tahlil ettiğinde görecektir ki; devireceği tek şey şarap şişesidir.komünizm elbette bir hayaldir.
Kapitalizmin son aşamasıdır Kominizm.
Yoksa sosyalizmin miydi?
ABD, Birleşik krallık, ve sayısız kapitalist para babasının 60 sene bir hayalle savaştığını,trilyon dolarlık planlar, savunma projeleri ve sayısız kara bayrak operasyonu'nu da düşünürsek bir hayli gülünç önermedir.
bir komünist baba evladına;

+ devrimi biz görmedik, belki siz de görmeyeceksiniz ama sizin çocuklarınız belki de onların çocuklar mutlaka devrimi görecektir sevgili yoldaşım!

görüldüğü gibi hayal ürünü...
her gerçeğin kökeninde mutlaka bir hayal yatar.
oysa temel ilkesi olan eşitlikler başlığı altında ki dallar müthiş bir eko yapıyor insan beynine. ama doğrusunu söylemek gerekirse komünizmi yaşamaya çalışan ülkeler bu sistemin yarattığı deformasyonu, hala göğüs çeperlerinden kaldırmış değillerdir.
ama şu da bilinmelidir ki her ideoloji devletlerce kullanıldıktan sonra işe yaramadığı ve tutmadığı anlaşılırsa, bu kez daha sağlam bir şekil de, kanayan yerlerini ve hırpalanan bölümlerini kendi kendine onararak yeniden doğacaktır ve şu an dünyaya fiili livata da bulunan kapitalizmi yerin dibine sokacaktır.
lakin bunun için çok fazla zamana ihtiyaç olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.
Şu an hayaldir belki hani tam anlamıyla dünya düzenlerinde özümsenerek uygulanması, ancak bir gün gelecek elbet ve tüketilebilir dünya kaynakları tükenmeye yüz tutacak ve hatta tükenecektirde. işte o noktada hatırı sayılı bir şekilde artmış olan dünya nüfusunu da göz önüne aldığımızda, sömürgeci, herşeyin para merkezli olan kapitalize olmuş sistemler hayatta kalamayarak, aynı ilkel toplumlarda olduğu gibi paylaşımcı,komün bir yaşam tarzını benimseneceği inanacındayım. Hatta günümüzde bile bu değişime dikkatlice bakarsak yavaş yavaş kapitalizmin bile can çekişiyor olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Nereye kadar insanları ezerek adeta onları hayvan gibi görerek ve kullanarak, işçiliklerinden emeklerinden para kısarak sermayelerine sermaye katarak yaşayacaklar merak ediyorum. Şunu unutmamak lazım ki dünya insanlara değil insanlar dünyaya aittir. Egoların tatmin edilmesi ve amaçsızca hırslar bu cennet dünyamızı böyle hallere getirmiştir.Sınırlar,ülkeler diye ayırmışızdır ortaya karışık karışık diller ve para birimleri türetmişizdir. Ancak ne var ki hepimiz aynıyız temelde tüm insanlar bunların farkına vardığı an işte komünizm bir hayalden çok yaşam tarzı olacaktır.
komünizmi öcü olarak gören kapitalizmin uşaklarının kendi kendilerine yalan söyleyip içlerini rahatlatma çabalarıdır eğer içiniz rahat değilse gelin yardımcı olurum ben sizlere sömürgen insancıklar.
çağında değerlendirilmelidir...ütopyadır..hayal bile olsa güzeldir..başkasının şapkasıdır bizim kafamıza olmaz..bize bizden bizim gibi gerek.. yarak alak satak çalak bölek yiyek sıçak
Komunizm yaşamıdığımız dönem içinde aydınlanmamış halk tarafından ütopya olarak görülür. ama unutmamalıyız ki biz yer çekimi ile yaşamak zorundayız lakin kapitalizm le değil . insanların dünden bu güne beyin gelişimlerini ele alırsak. insanlar bencilliklerini yenicekler ve komunizm gerçekleşicek . bu durun yerine gelmezse bile ülkeler zaman içinde hammadde sıkıntısından dolayı hammedde ortaklaşması yada üretim ortaklıgına gideceklerdir bunun sonucunda sınırlar kaldırılıp fabrikalar ortaklaşıcak tüketimde ortaklaşıcak tabi bir evredir

ilkel komunal yaşam
feodal yaşam
ilkel kapitalist yaşam
global kapitalist yaşam
Sosyalist yaşam
ve ensonunda

Komunist yaşam
komunizmin, uzun soluklu bir sürece gereksinim duyduğu kesindir. dünya insanları, bu denli evrensel düşünceye hazır değiller henüz.

misalen,

anadolu insanı, 'komşusu açken tok yatmayı' ayıplanacak bir davranış olarak kabul ediyor. yani, cevher var! gerekli vicdana da sahip bu toplum. sadece; işlemek gerek. o'na; nijeryalı bir çocuk aç yatarken de tok yatmayı ayıplanacak bir davranış olarak kabul ettirebildikten sonra, şu! misak-ı milli sınırlarının ötesine adım atılmış demektir.

- evet! belki bu gün değil! yarın da değil! ama öbür gün neden olmasın.
düşünce olarak hala vardır ancak şu anki durumda gerçek komünizmin olduğunu sanmıyorum. hele ki türkiye'de.
(bkz: gerçek)
(bkz: hassiktir diyoruz hassiktir)

değildir, olamazdır.
kapitalizmin yıkılması hayaliyle eşittir. * *
dünya kör gidişle yaşanmaz bir yer haline gelince, hor kullanılıp bir harabeye dönünce, açlık-kıtlık ve korku en üst seviyeye çıkınca sike sike getirilecek sistem. biz dedik ki dünyayı sikmeden, insanlar birbirini ezmeden, fakir fukara bırakmadan bu sisteme geçelim. anlamadılar. biz görmeyiz belki ama bir gün sona kalanlar görecekler nasıl bir zorunluluk olduğunu. bizler dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmak için istiyoruz şu an, zamanı geldiğinde ise sadece yaşamak için mecbur kalınacak sistemdir.

(bkz: #7745014)
beni en çok denenmiş ama başarılamamış ve yıkılmış olduğunu iddia eden salaklar güldürüyor. komunizm her gerizekalının anlayabileceği tanımı ile tüm dünyanın sosyalizmin biraz upgraded versiyonu ile yönetilmesidir.

şimdi 10-15 ülkede sosyalizmin yaşanmış olması komunizmin denenmiş olduğu anlamına gelmez. aksine dünya tamamen sosyalime yöenlmiş olsa bile o zaman bile yine de sosyalizmden komunizme geçiş için bir süre gerekecektir.

öte yandan sosyalizm için elbette denendi tutmadı denilebilir. denenip de tutan var mı ey yavşak demek istiyorum. kapitalizm, monarşizm, şeriat, dinle sulandırılmış faşizm, dinsiz faşizm. hepsi denenmiş bazıları hala deneniyor ve hepsinde kesintisiz çözülemeyen sorunlar var.

çünkü sorun ta en başında mağaramızdan çıkıp tarımı bulup tüketebileceğimizden fazlasını üretmeye başladığımızda ortaya çıkan ezen ve ezilen arasında yaşanan ezen avantajına fayda sağlayan durumdur. bunu çözmedikten sonra bu ilişkiyi aynen devam ettirmek için ister feodalizm dene ister faşizm ister krallık olsun istersen de ezilenleri kandırmak için allah var de cenneti var de, tüm fakir avam aslında zenginlerin çok mutsuz olduklarını ve hepsinin dağ başında bir dere kenarında ahşap bir evde mutlu yaşamayı tercih edeceklerini sanarak cennete gitsinler.

ha hayalse de, insanın insan olarak yaşadığı bir hayalden daha güzel ne var. varsın gökyüzü hepimizin üzerinde daim gri olsun.