bugün

"şimdi ben anlatınca böyle...olmadı ama aslında çok komikti" gibi sıçma kısmından sonra sıvama kısmı ile beraber devam eden eylemdir.
komik değil ama anlatayım şeklinde anlatamaya başlanılması gereklidir.
e hadi ölelim bari.
belki komiktir ama anlatan kötü anlattığı için o fıkra artık eziyet gibidir.
ahmet abi anlatsa aslında komikti ben tam hatırlayamadım diye geçiştirilir.
(bkz: şimdi anlatınca komik olmadı tabii)
asıl komik olandır.
herkes aklının köşesinde bildiği en komik fıkrayı ararken ter dökerken, o kadar doğal olmak ki, aklına gelen ilk fıkrayı aramaksızın, konu başlığı olan 'fıkra anlatalım hadi'ye uygun olarak, aslında doğru olanı yaparak, karşısında sahte bir tebessüm almak için gerçek ter dökenlerin terini kendisine koklatırcasına yapılan eylemdir...

bir benzerini dün gece yaşamış biri olarak paylaşmak isterim;

alkol masasıdır masamız. kalabalık, ve yaş ortalaması epey yüksek bir ortamdır. pilavı çatal ve bıçak ile yediğimiz bir ortamdır. işte o kadar soğuk...
laf lafı açarken, karşımda oturan bey1 anlattı, 20 dakika kadar anlattı, kardan yol kapanmış, orada mahsur kalmışlar, çocuğuna süt tozu almak için 50 lira vermiş, o kadar çaresizmiş...

sonra yanımda oturan bey2 anlattı, o da karda tıkalı yolda kalmış, başına gelmiş ilginç şeyleri...

daha sonra güldüm seslice, dikkati çekmek için. gülüp dikkati çekip sustuktan sonra birden sessizleşmesi için. ve öyle de oldu, bir an sessizlik.

bey1 ve bey2 1 saati bulan karda mahsur hikayelerinden 'sonra sıra bana geldi ve anlattım;

(bkz: taffy2g): 'bir keresinde hiç unutamıyorum, otobüste giderken kardan yol tıkanmıştı. durduk. indim 2 sigara içtim sonra devam ettik.'

ne mi oldu?
herkes bekledi devamı var gibi, ben yüzlerine bakarak gülünce, onlar da güldü, benden daha sesli ve bir o kadar da sessiz aslında...
normal. fıkra illa komik olacak deyü bi kaide de yok zaten.
yetenek ister, büyük ihtimal anlatan kişi anlatmadan önce anlatırken ve anlattıkdan sonra güler.
Komiklik göreceli bir kavramdır birinin güldüğüne diğer gülmeyebilir...
sonucunda herkes espiri yapan kişiye bakar ve derin bir sesizlik çöker ortama.
çoğu zamanda fıkranın komik olmasına rağmen anlatan kişinin beceriksizliğinden kaynaklanır.
o an ki çaresizlik sonucu diyalog boşluğu sonucu anlatılmış olma ihtimali de vardır.
-Bosa vakit harcamaktır.
-Salaklıgını topluma yansıtmaktır.
- ... sonra da hoca demiş "ya tutarsa..." haueh , ehe ..
- .......
- hea, işte sonra tabi adam da şey etmiş, garipsemiş falan, işte nası tutcak göl maya bi dumur olmuş tabi...**
- gülceğimiz yeri kaçırdık mı ibn-i battuta? *
- böyle komik değil tabi de nese abi işte, ee akşam napıyoruz? *
pulp fiction'da mia wallace'in yaptığıdır.

(bkz: ketchup)
(bkz: catch up)
"filanca anlatsa gülmekten ölürsün şekerim." tarzı rezil bir devam getirmek yerine, ukala bir tavırla "burada gülmeniz gerekiyordu." demenin daha uygun bir sıyrılma biçimi olduğunu düşündüğüm durum.
insana sonunda !hiçbirşey anlamadan nasıl gülünür' öğretisini uygulamalı bir biçimde idrak ettiren trajikomik olay.