bugün

anne baba baskisindan bikmis olan yurdum kizinin ruyasi.
kocaya kacmak aile baskısı yada bi ailenin bile olmamasından kaynaklanan bir durumdur.
ama acaba onlar orada huzuru bulabiliyorlar mı ? eger buluyorlarsa tebrik ederim ne diyim!!
kızın artık aileden tiksinmenin sınıra geldiği ya da tutucu ortam şartları ve hormonların etkisi ile duvara tırmanacak kadar azmış olduğunu fark ettiği anda,kızımızın aklınagelen tek çözüm yoludur.
istediği mutluluğu, huzuru kocada bulacağına inanan bünye eylemi. o koca patlarsa bir de başına, yandı demektir.
(bkz: canı sıkılan dişi aktivitesi)
tohuma kaçmaktan iyidir.
çerkez geleneğidir çerkez babaları asla kızlarını vermezler kızı başka birine vermenin anlamı çerkez kültüründe ben bu kıza bakamıyorum al sen bak diye yorumlandığından haysiyetli çerkez babası kızını vermez, kız istendiği günün akşamı aile bireylerinin haber olmasına rağmen formalite icabı kaçar, burda kızımızın verdiği mesaj babam bana bakabiliyor ancak ben arsızım illah koca diyorum o yüzden kaçtımdır. babanın elinden bişi gelmez bu durumda
evdeki baskıdan kurtulma istemiyle yapılan bir eylemdir. Yapılan bu eylem "yağmurdan kaçarken doluya tutulma" durumuyla eşdeğerdir.
yapmadan önce binlerce kez, milyonlarca kez düşünülmesi gereken eylem?

kaçılan adam kim? ne iş yapar? evli mi? çocukları var mı?
kaçılan adam neden adam gibi gelip seni ailenden istemedi? neden kaçmayı istediniz?
kaçılan adam şimdi değil de misal bir sene sonra hala sana bakabilecek mi?
kaçılan adamla bir kaçak gibi ömür boyu yaşamaya razı mısın?

düşünceler 18-28 yaşları arasında ipimle kuşağım sikimle taşağım modeli gibidir; hormanların etkisiyle sağlam kararlar verilemez. ardınızdaki ailenizi düşünün...
yaptığınız bir hatanın hayatınız boyunca sürecek bir lekeye dönüşmesini kimse istemez...
yol yakınken geri dönün...
anne baba her zaman kollarını size açar...
aile baskısı, mahalle baskısı sonrası düşünme yetisi bozulan kızın yaptığı yanlış iştir.
iki aileyi de zor durumda bırakan bir durumdur. erkek tarafı bir düğüne maddi olarak hazır değildir, dünürlük denilen durumu yaşayamaz, kız tarafı perişan olur atsan olmaz satsan olmaz durumu sözkonusudur. kısaca iyi bişey değildir.
söz konusu eylemi ifade eden kelime öbeğinde, kolayca görülebileceği gibi, kaçmak fiili vardır. demek ki bir yerden kaçış var. varış noktası belli, yani koca. peki bu kaçışın çıkış noktası neresidir, ev. yani "kocaya kaçmak" fiilini şöyle bir toparlarsak "evden kocaya kaçmak" formuna dönüştürebiliriz.
demek ki ortada kaçılası bir ev mevcut. ne anlatıyorum ben? evet arkadaşlar kocaya kaçma olaylarının temelinde halihazırda yaşanan evdeki huzursuzluk, mutsuzluk, uyumsuzluk, tahammülsüzlük yatıyor.
kızınızı kocaya kaçırmak istemiyosanız, siz siz olunuz, hane halkı huzur seviyesini sıklıkla kontrol ediniz.
teknik olarak kocaya kaçılmaz, sevgiliye kaçılır. Kaçtıktan sonra büyük bir ihtimal sevgiliniz kocanız olur. yurdum insanı, bana göre sevgili kelimesini sakat gördüğü için ona kocaya kaçmak der.
kocanın içine kaçmışsa sorun vardır. Muhtemelen anne ve baba tarafıyla uzun süre görüşülmeyecek bir durumdur.
kız tarafını yıkar, bazen aile içinde baskı olmasa bile kızlarımız kocaya kaçıyor daha doğrusu kolaya kaçtıklarını zannediyorlar.
cahil kızların yaptığı harekettir.

yalnız şöyle bir istisnaları mevcuttur. geçen gün bir arkadaşımla dertleştim bana dediği şey kız arkadaşımın babası sırf rizeli olduğum için bana kızını vermek istemiyor. bizim erkek tarafına hep kötü davranıyor. en sonunda kaçıracağım o olacak dedi. böyle durum varsa normal karşılarım. ama durduk yere aksiyon aramaya gerek yok.