bugün

2004-2009 yılları arasında kocaeli'de yaşamış birisi olarak açıkça şunları söylemek isterim;:

* kocaeli'nin ne ilçesi bellidir nede köyü nasıl mı arkadaşlar ortalama 3500 km kare bir alana sahip kocaeli, yani ne izmit belli ne körfez nede hereke şöyle yolu tutturduğunuz zaman neredeyse hiç ara vermeden izmit gebze arası doludur ama konya'da öyle bir durum yok neredeyse iki ilçenin arası 2 saat sürüyor toprak geniş alabildiğince bozkır.

* kocaeli'de neredeyse yüksek katlı bina yada gökdelen hiç yok gibidir, konya'da yüksek katlı binalar dikkat çeker.
* yukarıda söylediğim gibi konya bozkır, kocaeli ise yeşil ve sulaktır.
* kocaeli nüfusu 1.650.000, konya ise 2.073.000 nüfusa sahiptir.

kararı kendiniz verin ama kocaeli'de canınız pek sıkılmaz 2 saatte ister istanbul'a isterseniz bursa'ya kaçabilirsiniz.
gebzeli olaraktan kocaeli her turlu konyadan iyidir derim. yalova bursa istanbul her yere gidebilirsiniz kisa surede. hele gebze-istanbul 1 saat en fazla. 3-4 aydir evimde degilim ozledim evimi mayisin basinda gidicem yine de yedirmem. kefken korfez hereke bin basar konyaya. herekede balik yememisler icin konya mukemmeldir tabii ki. korfezde evi olmayan icin de. gebze en cok ekonominin dondugu yer oldugu icin her cesit insan var. sokakta opuseni de asasiyla dolasani da. giyiminden dolayi gogus ucu belli olanla turbanlinin arkadaslik edebildigi bir memleket. konya oyle mi lan.
Kocaeli istanbul gibidir her memleketten adam bulursunuz sanayisi gelişmiştir devasa fabrikaları içinde barındırır denize sıfır olan bölgeleri çok güzeldir havası pistir ama yaşanır kısacası konyayı bilmeyen biri olarak kocaeli iyidir diyorum.
şehirleri bilmem ama insanları olarak kocaeli insanları konya nın insanlarından iyidir diyerek farklı bir boyut kazandırdığım karşılaştırma. konya da bulunduğum için aslında kocaeli de konya dan iyidir diyebilirim. konya yı ve konya lı yobaz insan sürüsünü anlatmama gerek kalmadan anlatmışlar zaten. gerisi sizin midenizin genişliğine kalmış. orrayyt..
yoktur öyle bir şey. istanbula ne kadar yakın, o kadar iyi.
Al birini çarp ötekine ikisinin de yobazı bol.
kocaeli konyanın eline verir lan valla sinirlendim amk kıyasa bak.

not: 5 şehirde yaşamış birisi olarak söylüyorum bunu.