bugün

kings of convenience ın en guzel sarkılarından biri.. bu sarkıda once hoş bi ritim girer ne guzel sarkı dersiniz sonra o kandalı super yumusak sesli sarkıcı feist in vokal girmesi sizi alır ucurur bi yaprak gibi gökyüzüne dogru. ne muthiş şarkıdır ! sözleri;

Riding on this know-how
Never been here before
Peculiarly entrusted
Possibly that's all
Is history recorded?
Does someone have a tape?
Surely, I'm no pioneer
Constellations stay the same

Just a little bit of danger
When intriguingly
Our little secret
Trusts that you trust me
'Cause no one will ever know
That this was happening
So tell me why you listen
When nobody's talking

What is there to know?
All this is what it is
You and me alone
Sheer simplicity

What is there to know?
All this is what it is
You and me alone
Sheer simplicity

What is there to know?
All this is what it is
You and me alone
Sheer simplicity
oecd nin 1996 yilinda bilginin tanimini yaptigi raporunda know-how, know-what, know-who ve know-why olarak dörde ayirdigi bilgi türünden biri. birseyin nasil yapildigini bilme yetisine sahip olmak.
son dönemlerdeki endüstriyel sanayideki isci alımlarında en cok aranan vasıflardan biri.
bir işletme tarafından, o işletmenin üretim yöntemlerinin ya da teknolojisinin; aynı dalda çalışan, ya da aynı işi yapmaya çalışan bir başka firmaya satılması veya kiralanmasıdır.
(bkz: yöntem bilgisi)
ooowwooowwoooooohhw

What is there to know? All this is what it is..

ooooohhhwooohooowwww

You and me alone.. Sheer simplicity..

/..\/,,\
işlerin nasıl yürüdüğüne dair, türkçe'de usul, yol, yöntem, erkan kelimelerini çağrıştıran, türkiye'de bazen racon da denen eyleme karşılık gelebilecek, fakat ciddiyet ve iş dünyası ile alakalı durumlarda kullanılan kelime.
bir nevi tecrübe bilgi birikimi demektir. bir işin nasıl yapılacağını, yolunu yordamını bilmek anlamına gelir. şu örnek bu konuyu özetler zannımca (bkz: rocco siffredi)
söyleyerek uyandığım, bir an için ne sözlerini ne söyleyenini hatırlayabildiğim, sonradan bir anda kings of convenience diye haykırmama sebep olan şarkı. gözlerini kapatınca insanı rüzgarlı bir günde deniz kıyısına götürüyor.

edit: şimdi klibini izledim ilk defa, o da rüzgarlı bir günde deniz kıyısında geçiyormuş. demek ki uyandırması gereken duygu buymuş... *
riot on an empty street albümünün 5. sarkisi.
NASIL YAPACAĞINI BiLMEK VE BiLGi SATANLARIN IŞILTILI BiR SÖYLEMiDiR.
sözleri ve müziği ile ve söyleyenlerin ses tonuyla iç rahatlatıcı bir şarkı.
(bkz: yaparak öğrenme)
Temel Bilimler ve Mühendislik mezunlarının özellikle de Ar-ge türevi işlerde en büyük kozudur. Çalışan zaman içerisinde teknik gereklilikleri, zorlukları ve riskleri öğrenir. Zaman harcadıkça pratikleşir. Belirli bir zaman geçtikten sonra değiştirilemez bir eleman halini alır. En kritik noktada rest çektiğinde en kapitalist çalışan olur.
ta en başında
"is history recorded?
does someone have a tape?" diye başlayıp finalini;
"what is there to know?
all this is what it is
you and me alone
sheer simplicity"
diye yapan, her dinlediğimde hüzünleneyim mi çok mu beğeneyim karar veremediğim şarkı.
nasil ada çayı vucuttaki siniri alıyorsa bu şarkı da öyledir.

http://fizy.com/s/100r8i
bir kings of convenience şarkısıdır. sözleri cok tatlıdır.
kings of convenience'nin en sevimli parçalarından biridir. aradaki bayan vokal şarkıya ayrı bir güzellik katar. insna kendisini öpmek ister.
ing. merhumu nasıl bilirdiniz.
fiest eşlik etmese bu kadar güzel olur muydu bilemiyorum. ama bağımlılık yaratıyor orası kesin.

--el emeği--

oooooo what is there to know
aaaa all this is what it is
you and me alone
sheer simplicity

--göz nuru--

http://www.youtube.com/watch?v=M_i5bFuJB6I
tanıdığım herkesin bağımlı olduğu şarkı. ben de hadi bir kez dinleyeyim dedim 10 oldu 20 oldu 30 oldu. önünü alamadım. yeni bağımlılık.
riot on an empty street albümünde bulunan güzeller güzeli kings of convenience parçasıdır.
bir işletme kavramı.
(bkz: fikri mülkiyet)
artık üzerine ortaklıkların dahi kurulmaya başladığı süper ötesi kavram. ciddi paralar dönüyor bu işte. adam işin nasıl yapıldığını biliyor, parayı yönetmesini biliyor, çuvalla para kazanmak istiyorsan adama çuvalla para vermek zorunda kalıyorsun, ki adam da seni her türlü yok edecek bilgiye sahip olabiliyor.

şöyle bir örnek veriyim. ankara'da atık yağlardan tekne yakıtı üretmek üzere kurulmuş bir fabrika vardı. kimya mühendisi arıyorlardı. 10 milyon dolarlık yatırım sonucunda amerikadan mühendis gelmemiş ve işletme sahibi de firmaya kızmış, firmanın da anlaşmalar gereği 2 milyon dolarını kesmişti. sonrasında bir zamanlar benim de patronum olan bir zaat firmaya gidiyor. %25 ortaklıkla 3 ay içinde inanılmaz oranda üretim artışına gidebileceğini söylüyor, fakat canımız ciğerimiz fabrika sahibi kibirli adam bunu kabul etmiyor. bizimki kendi atelyesinde adamın devasa üretim sisteminden daha kaliteli ve daha çok üretim yapabiliyor hale gelmiş. adam da göte gelmiş haliyle. geçenlerde hiçbir şey yapmadan önünden geçtiğim ölü yatırımı görünce gene gözlerim doldu.

know how işte böyle bir şeydir.