bugün

uzaktan kumandalarla tanıştığımız, şimdilerde heryere giren, dosya transferine bile olanak sağlayan kablosuz teknoloji.
IRDA diye de kullanımı olan işe yaramaz cep telefonu hödösü
sony ericsson un bluetooth'u icat ettiğinden beri artık mobil iletişimin tarihinde yerini alan veri ve sinyal gönderme biçimi.
750 nm ile 1mm arasında dalga boyuna sahip elektromanyetik dalgalardır. Kimya biliminde özellikle karakterizasyonda sıkça kullanılır. spektroskopi biliminin ve organik kimyanın vazgeçilmezlerindendir.
ısının, elektrikle çalışan aletin ışığından elde edilmesidir.
ultraviolet'i morötesi olarak çevirdiginiz takdirde infrared'i kizilötesi degil kizilberisi olarak çevirmek gerektigini bize çaktiran (kanaatimce) yanlis kullanim.
insan gözünün görme spektrumunun dışında kalan fakat ccd veya cmos kameralarının görünür hale getirdiği işiktır.

en basit deney olarak:
evde kullanılan bir uzaktan kumanda ve birde kameralı bir cep telefonu ile görülebilinir.
telefon kamera moduna alınır. kumandanın ucu kameraya doğru tutularak herhangi bir tuşa basılır ve telefonun ekranında o işik görülür.

kullanım alanları çok geniş olmasına rağmen bazıları şunlardır:
yakın mesafeli haberleşmeler (iki veya daha fazla zihaz arası), askeri hedef tespit ve yönlendirme sistemlerinde,
gece görüs aydınlatmasında (sıfır işikta ve herhangi bir işik kaynaksız olarak calışanlar değil!), fiber optikte...v.s.
fransızcası "infrarouge" (enfraruj diye okunur)... bilumum rezistanslı ısıtıcılara verilebilecek isimdir...

ayrıca tayfta kırmızıdan sonra gelen, gözle görülemeyen elektromanyetik dalgalara verilen isimdir
telefonumda olan bir özellik fakat ben şimdiye kadar bir işe yaradığını görmedim.
havaclıkta kullanım alanı için: forward looking infrared (bkz: flir)
ısının ışıkla taşınma şeklidir. dünyamıza gelen bütün ışıklar infrared ışınlardır.
alıcı ile vericinin birbirlerini direkt olarak görmesi ile kurulabilecek iletim sistemi. direkt olarak görmeyen ve daha uzun mesafelisi için;
(bkz: bluetooth)
yeni çıkan telefonlarda yerini bluetooth a kaptıran bir teknolojidir.