bugün

Kibirli insanlardan uzak durun.Egosu şişmiş insandan her zarar gelir.
2007 çıkışlı bir hande yener şarkısı. Bol elektronik altyapılı. Sözler bizim sezen'e ait. Sezen aksu canııım.

Ahan da klibi;

https://m.youtube.com/watch?v=A8FojBxOGr8
contra isimli rap sanatçısının 2018 yılında çıkardığı şarkı.

(bkz: contra)
bir parazit gibi aklınızdan beslenen duygudur. kibriniz arttıkça akılcı yaklaşımlar sergilemekten uzaklaşır, kibrinize zeval vermeyecek şekilde hareket edersiniz. hatta kibrinizin aklınızı tamamen ele geçirdiği noktadaki şuursuzluğunuzu dahi fark edemeyecek duruma gelmeniz kaçınılmazdır.
Şeytanın karakteridir.
akıllı olmaya çalıştıkça akıllı olmayı engelleyen şeyin adıdır kibir. ki bu en masum olanı, bir insanda tahammülü en kolay olanıdır.

(bkz: aydın hastalığı)
Adamı haklıyken haksızlıklara gark edecek menem şeydir. En güzeli benim olsun en iyi ben olayım diye diye en sonunda mezbelelik yerde ruhunu teslim eder. Alçakgönüllü ol ki hatır göresin der atalarımız.
Insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidirEğer böyle birisi ıle karşılarsınız yapacağınız ilk şey hizlica ordan uzaklaşıp kendi yolunuza bakmak olsun.
insanı küçültür.
...
kibir hiç para etmez
beynin yoksa hiç çekilmezsin

cezanın acı biber adlı rapinden bir kısım.
Para ve eğitimle gelen bir şey.Bu ikisi olmayan birinde ben görmedim.
kadınlara çekici gelir.
bilgiyle hem doğru hem ters orantılı olabilen şey.
kendilerini dev aynasında gören insanların yaşam tarzı.
bir canavar gibi bekliyor pusuda.
tıpkı bir volkan gibi uykusu da.
kibir tek başına bazen sorun değil de yanında gamsızlık olunca dadından yenmiyor.
bilgi ve yetenekle bağıntılı ise kendinizi pazarlamanıza yardımcı olabilecek araç haline gelir. aksi durumda ise bi yerlerinize kaçabilecek bir olgudur.
Yeryüzünde kibirlenerek yürüme. Şüphesiz ki sen, ne yeri yarabilirsin, ne de boyca dağlara ulaşabilirsin. isra 37.

görsel
hande yener'in bence en güzel şarkısı. kibir diyince anlamazsınız ama yanmam lazım dersem kesinlikle anlarsınız...
Contra parçası. Evet.
Buna sahip olanın başka düşmana ihtiyacı yoktur.
Kibre ne sebeb? Yoksa vezîrim diye gerçek;
Sen kendini düstûr-ı mükerrem mi sanırsın?

Ziya Paşa
Görüyor başkasının zerresinin zerresini,
Görmüyor kendisinin pür hezeyan kellesini.
En sevdiğim günahtır.
Bazı insanların koruma kalkanı olarak zırhlandığı yedi günahtan biri. Koruyucu özelliğe sahiptir. Az insan felsefesine hizmet eder.