bugün

entry'ler (187)

kibir

Para ve eğitimle gelen bir şey.Bu ikisi olmayan birinde ben görmedim.

yıkık

Yaşım 30.yaşlı da gençte sayılmam.yıkık kelimesinin ne anlama geldiğini,neye istinaden dile getirildiğini bilmiyorum ancak ilk duyduğum gördüğüm andan itibaren itici bir tabir.en önemlisi soğuk bir kelime.

karnının doymayacağı yerde açlığını belli etme

Kaybedersin.iş görüşmesinde ısrarcı olursun müşkül durumda der rededer.Olmayacak bir ilişki için adım atarsın rededer.
Sonuç:karnının doymayacağı yerde açlığını belli edersen zaman kaybedersin.

en güzel terapi yöntemi

Bir bebekle oynamak, bir hayvanla oynamak, bir kişiyi mutlu etmek, yoksul kişilere yardım etmek,sevdiğin birisi ile konuşmak gibi özünde dünya menfaatlerinin bulunmadığı fiiller bütünüdür benim için.

başarı

Başarı; bence mutlu kalmayı sağlamaya yönelik eylemlemler bütünüdür.Sonunda mutluluk olmayan hiçbir şeyin başarı olduğunu düşünmüyorum.

babaya onu sevdiğini söylemek

babama hiç demediğim daha doğrusu diyemediğim cümle.aslında bir insana onu sevdiğini söylemek ne kadar güzel bir şey ama yok ben bunu babama diyemem.nedenini ben de bilmiyorum.ama kendi çocuklarımda bu durumu aşacağım*

Edit:yıllar sonra gelen edit.evet aştım.babayım.erkek babası hemde.onu ne kadar çok sevdiğimi her gün her dk söylüyorum.

aşk acısı nasıl geçer

vaktiyle 2 defa kolum kırıldığı için kol kırığı acısını çok iyi biliyorum.bu acı aşk acısıyla o kadar benzerki...ilk başlarda kolunu kıpırdatamazsın,sonra kolun alçıya alınır kemik kaynar ve bir gün o alçı kolundan çıkar.aşk acısı sorusunun cevabı da bu olsa gerek.o acı kaynamalı 1 ay,2 ay,6 ay,1 sene her neyse o acı senin kalbinde kaynamalı.

iş beğenmemek

ücret,şartlar vb kriterler incelenmeden bir insanı iş beğenmiyor diye eleştirmenin hakkaniyetli olduğunu düşünmüyorum.aslında yazacak çok şey var,yazıp yazıp siliyorum.

üniversiteden mezun olup iş arama sürecinden geçen kişiler beni daha iyi anlayacaktır.beklenti çok net,insan gibi yaşamak.yani demiyorumki hemen ev alınsın,araba alınsın.beklenti;temel ihtiyaçların karşılanması ve kiranın ödenmesi.ama sen bunları isteyince "iş beğenmeyen" olursun.bu yüzden yeni mezunlara ve mezun olacak kişilere tavsiyem;

karşınızda sığ görüşlü,size yardım etmekten ziyade iş durumunu öğrenmeye çalışan bir tip varsa sakın ha sakın işle alakalı bir muhabbete girmeyin.soran olursa görüşmelerim devam ediyor gibi üstünkörü cevap vererek konuyu değiştirin.

Edit:evet arkadaşlar yıl 2019 ve ülkede değişen yok.üniversite bitirmeyen,baba parasıyla iş yapan ya da torpille bir yerlere gelmiş kişilerin üzerinde durduğu şey yine iş beğenmeme söylemi.

insan kaynakları

inovatif,yenilikçi,yaratıcı kelimelerini çok severler ama her mülakatta kendinizden bahseder misiniz,maaş beklentiniz nedir,iyi yönleriniz,kötü yönleriniz gibi hep birbirini tekrarlayan sorular sorarlar.her şey tamamda ücret beklentin nedir gibi bir soruyu yeni mezuna sormak nasıl bir psikopatlıktır.hadi sordunuz tüm bunları,verilen hiçbir cevaptan da memnun olmuyorsunuz.biraz oturup düşünün lütfen,sorduğunuz tüm bu kalıp sorular o kadar saçmaki.he bir de 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusu var malum.hmmsss neyse...

Bugüne kadar adaylara tavsiyeler adı altında değişik değişik makale ve yazılar okudum.Şimdi adaydan ik uzmanına tavsiyeler de benden olsun

-Karşınızdaki insanın motivasyonunu kıracak hal ve tavırlardan sakının.Kaşlarınızı kaldırmadan konuşmak sizin lehinizedir.

-Nerden geldiğinizi unutup karşımızda patron havası atmayın çok göze batıyor.

-Mülakatlarda göz teması çok önemlidir deyip sürekli taciz eder gibi karşınızdakinin gözünün içine bakmayın.Bunun güven eksikliği olduğu konusunu bir kez daha sorgulayın.

-Tek düzelikten kurtulun.Bizlerden cevap verme konusunda beklediğiniz yartaıcılığı sorularınıza yansıtın.

-Karşınızdaki insanı tuzağa düşürecek sorular sormayı lütfen bırakın.Bunu neden diyorum biliyor musunuz?Çünkü bizler 5 senemizin sizin o tek sorunuzla boşa gitmesini istemiyoruz.Lütfen anlayışlı olun.

-Mülakata başlar başlamaz ipler benim elimde havası yaratmayın.

-En önemlisi,sizler gibi bizde bir anne ve babanın çocuğuyuz.Onlarında bizlerden beklentileri var.Günlük psikolojinize göre adaya yaklaşmayın.

Kendinize iyi bakın saygılarımla...

metroda yer vermek

Bir insana metroda yer vermenin kriteri sadece yaş olmamalıymış bunu anladım.Bugün taksim metrosunda yaşlı birine yer verdim.bana teşekkür bile etmeden kalktığım yere 3-4 yaşındaki torununu oturttu.böylesi de var gerçekten oturmaya ihtiyacı olanda.oysa ne kadar yorgun olduğumu bir ben bilirim bir Alllah bilir.şimdi gel bir daha yaşlı diye birine yer ver!

pro evolution soccer 2014

pes 2013 te kronik sorun olan bağlantıyı koparma olayı bunda olacak mı çok merak ediyorum.800 puanı geçtikten sonra oyundan keyif alma olayı tamamen ortadan kalkıyor.karşımdaki oyunun bağlantısını yavaşlatmazsa kendimi şanslı hissediyorum.900lüklerin tamamına yakınını da bu hilecilerin oluşturduğunu düşünüyorum.bağlantıyı koparma olayı 2014 te devam ederse almayacağım.

babanın garip huyları

bir şey sorduğumda cevap verecekmiş gibi yüzünü bana çevirip sonra bir şey olmamış gibi dönmesi.

kokoreç

kilosu altın fiyatıymışçasına ustaları tarafından az az servis edilir.

toygar ışıklı

sen eşittir ben demektir diye bir şarkısı vardı kendisinin.hem bu şarkıyla hem de dizilere müzik yapıyor diye aklımda kalmıştı.dün (bkz: ben kötü biri değilim) şarkısını dinledim ilk defa,sanırım epey olmuş bu şarkıyı söyleyeli.hem çok etkilendim şarkıdan hem de kendisinin gerçekten kötü biri olmayacağı izlenimi edindim klipten.kendisinden aldığım enerjiyi (bkz: mustafa ceceli) den de alıyorum,başarısı daim olsun.

saatçi

çok ilginç saat pazarlama teknikleri mevcut.diyelimki x saatini satın almak istiyorsunuz.girdiniz dükkana önce etiketi gösteriyorlar fiyat şu kadar deniyor.ama durun size şu kadarda indirim yaptık geliyor ardından.hadi bu şekilde uygulayan saat&saat olur bir şekilde anlarım.ama sıradan saatçi bile fiyatlarını saat saate göre ayarlıyor.neymiş etiket fiyatıymış!yahu çok mu zor etiketi değişmek al üstüne yapıştır 2000tl size %50 indirim de sat.çok ilginç.istanbul'da gezdiğim tüm saatçiler bu satış-pazarlama yolunu seçiyor.

hata

2.kez yapıldığında farklı anlam kazanan tek şey.

ben bu yazıyı kendime yazdım

okumak zorundasın başka çaren yok gördünmü?

yalnızlık

en iyi arkadaşın kendin olduğun zaman yalnızsın demektir.

kızların piç erkekleri sevmesi

istediğin kadar efendi ol ağzın laf yapmıyorsa bu ne kız-erkek ilişkisinde ne de iş yaşamında para etmiyor.yoksa piçlikle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.

reddeden kızın bir gün geri döneceğini düşünmek

beni reddetmişti zamanında.aradan 1 yıl geçti bana fb'tan arkadaşlık isteği göndermiş ve bir şeyler yazmış.önce güldüm sonra bastım reddete.