bugün

HiÇ hoşlanmadığım bir yemektir.
çok mutlu olarak yediğim yemektir.
Bilhassa ege bolgesinde yemekli dugunlerin ana yemegidir. Icine kuzunun ic yagi ve kuyruk yagi kondugu icin goruntusunden beklenmeyecek bir lezzete ve devasa boyutta kaloriye sahiptir. Yapimi cok zahmetli ve ustalik isteyen bir yemek oldugu icin dugunler disinda pek yapilmaz. Ustune yagda kizartilmis salca sosu dokmeden gercek lezzetini bulamazsiniz.
aklıma her geldiğinde gülümsediğim yemektir. bundan evvel zaman önce ben 5-6 yaşlarındayken anneannem bi mevlüde gidecek olmuş. yer nazilli bilen bilir buranın bi aşağı nazillisi bi de yukarı nazillisi vardır. istikamet yukardan aşağıya. o zamanlar tüm yazı orada geçirdiğimizden benim oralarda pek arkadaşım da olmadığından favori eğlencem o taraflara yürümek. neyse konumuza dönelim. anneannem de bunu bildiğinden tutmuş elimden beni de götürmüş. ben tabi mutlu mesut geziyorum ama bir yandan da havanın sıcaklığından bunalmaya başlamıştım. mevlüdün olacağa yere geldik, anneannem tuttu beni yanına oturttu. hayatımdaki ilk mevlüt tecrübem. sıcaktan bunalmış bi halde otururken birden bi adam sesi gelmeye başladı bi yerlerden. ama ses öyle yüksek ki yerimden sıçradığımı hatırlıyorum, ne adamın dediklerini anlıyorum ne de kendimi duyabiliyorum. hocanın sesinden korkup başladım ağlamaya, olduğum yerde zıplayıp bi yandan da anneannemin eteğini çekiştiriyorum 'sen beni buraya neden getirdin? bu adam neden bağırıyo? götür beni burdan? böhühühü'. anneannem de yazık garibim ne olduğunu anlayamadı 'sen neden korkuvadın? du bakem bio bak keşkek yicez. az sonra kalkarız anaa de gidi deh' diye de beni sakinleştirmeye çalışıyo bi yandan. sonuç? tabi ki de o keşkeği yiyemeden kalkmışız oradan. yıl oldu 2015 hala söylenir bana 'bana o keşkeği yedirmedin hala aklımda' diye. günahım büyük.
iğrenç kusmuk gibi.
en iyi afyonda şekerbank karşısında lale pide lahmacun yapmaktadır gidin afiyetle yiyiniz.
Muğla yöresinde yapılan yemeden yanında yat denecek kadar güzel olan yemek.
bizim buralarda meşhurdur.
et sulu veya salçalısı lezzetlisidir.

görsel
Buram buram Anadolu kadını babaanne kokar, çilekeş mis elleri gelir gözümün önüne, tarladan dönüşü, mutfakta şalvarıyla hamur kesişi, keşkek için güveci sıkı sıkı dolduruşu gelir hatırama.
Yengeme yapması icin rica ettiğim yemek. Ölüyorum ben buna ya. Yarın yiyeceğim inşallah.
Köy hayrı neyin de olmaz ramazanda bloody apla, kendin yapmaya kalksan sahura anca hazır olur.

Kalbine göm bence keşkek sevdanı, iftar anında su telaşıyla unutuverirsin zaten.
Ege yemegidir.
iç anadolu yemeğidir. tokat başta olmak üzere çorum, amasya ve yozgat civarında en popüler yemektir.

bu egelilerin ot yiye yiye iqsu çift haneye düşmüş aq.
Merzifonda meşhurdur. Bayramlarda ve düğünlerde geceden güveç ile fırına verilir sabaha olmuş olur.

görsel
görsel
Böylede muhteşem bir şey.
Seveni çok olan yemek, beni pek sarmadı belki de bana kötü denk gelmiştir.
Kütahya yöresinde düğün yemeğidir. Leziz.
resadiye aybastı yöresinde keşkeklik buğdaya gendüme derler.
sevenine saygı duyarım ama estetikten yoksun bir yemektir.
SüREKLi ARAnMASA DA, köy düğünlerinde denk gelinince keyifle yenen bir yemektir.
fakir anadolu köylüsünün sahip olduğu malzemelerden yapılır. Ne yemek yapsın bu insanlar eskiden onlar varmış bu yemeği yapabilmisler malzeme olsa başka yemek yaparlardı.
birçok yörenin ortak olan nadir yemeklerinden. Eskiden Sadece karadenizde olduğunu sanırdım, bir çok yörenin de kültüründe var olduğunu Öğrendiğimde şaşırmıştım. Ana malzemesi yarma buğday ve et. Yöresel olarak ufak farklılıkları oluyor. Düğün, bayram ve özel günlerde büyük kazanlarda pişirilir. Bütün köylü/kasabalı afiyetle yer.

Tek sevmediğim ve yemediğim yemektir. Ancak severek yiyeni oldukça fazladır.
Buram buram fakirlik kokan yemek.
Off ne bilsin bunlar t bone u, kobe beefi.
Anca keşkek, kuru pilav. Anadolu batağı resmen.
özlediğim lezzettir, samsun'un ilçelerinin düğünlerinde yapılan yemektir, hatta alaçam'da ki jandarma askerlerine keşkek askerleri de denildiğini duymuştum, örneğin düğünde silah atılır, jandarma şikayet üzerine gelir, ancak işlem yapmaz iki tabak keşkek yer gider.
Mukemmel bir yoresel ege yemegidir. Canim cekti.