bugün

yüzyılın yarma hareketi.

(bkz: deniz feneri)
başta kurulma amacı çok masumane olan bir yardım hareketinin, işin içine kodomanların girmesiyle keriz feneri olarak faaliyet göstermeye başladığının anlaşılmasıyla deniz feneri isminin keriz feneri olarak değiştirilip faaliyete devam edildiği durumdur.
(bkz: keriz feneri derneği)
devam eden kovuşturma safhasında suçlu ilan edilmesede deniz fenerine verilebilecek en güzel lakaplardan birisidir.
sloganı "mümin malı deniz, yemeyen keriz" olan dernektir.
Hayatında fransız şarabından para arttırıp bi hayır kurumuna yardım yapmaya kıyamamış yazarcıklar* tarafından üretilmiş başlık. bizi keriz yerine kimin koyduğu önemli değil, yüzyılın kazık hareketine para bağışlamış olsalar da o insanlar keriz değil, kerizlik hayır yapanları keriz yerine koyanda. Böylesine garip bi ülke ben bu derneğe para yatırmadım hiç, şayet yatırmış olsam bi köşe yazarı bana keriz damgası vurabiliyor, ben burdan sırf hayır işlemek için, her hangi bir getiri beklemeden -ki kerizler ava giderken avlanana denir- yardım yapan insanlara keriz dediği için bir kerize keriz desem ona hakaret etmiş sayılıyorum, çok garip değil mi? ne bekliyordum ki, işi kriz olan bir gazetenin kereviz yazarından.
bozuk lamba.
(bkz: yeriz feneri)
ekonomik krizle birlikte bilinçli olarak unutturulmaya çalışılan yüzyılın tokat hareketi.
"Küçük hırsızlar el feneri ile büyü hırsızlar deniz feneri ile çalar" şeklinde bir sloganı olan fenerdir.
kerizlerin gözüne fener tutup sersemletme prensibiyle çalışan lüp lüp makinası.
gün be gün değeri artan fener.

en son "n'oluyo lan burda" diyen savcıları bertaraf ettiler. ne de olsa bitaraf olan bertaraf olacaktı; yaptılar, oldu.

yalnız tabii burada fenerin kerizi, fenere parayı bayılanlar bu savcılar olmadığı için kendileri olmuyor.

sahi; kim bu fenerin kerizleri acaba?*
sadece dincileri soyan adil kurum.
"küçük hırsızlar el feneri, büyük hırsızlar deniz feneri kullanır" deniz baykal'ın sözünü hatırlattı.
17 -25 aralık'la doruğuna ulaşan yolsuzluk-yağma -rant-düzenidir efenim!
bezfakalardan haraç alan oluşum.