bugün

ne model adamlarmışsınız, anlamadım gitti arkadaş.

hakikaten psikolojik rahatsızlığı olanlarla derdim yok. benim sorunum, modaya göre, amirinden azar işitince depresyona girenlerle; sevgilisiyle kavga edince panik atak nöbetleri geçirenlerle; iş arkadaşı kıdem alınca kıskançlıktan çatlayıp g.tünden borderline uydurunlarla; acıyı yiyip yiyip basuru azanlarla. geçti ömür yalanlarla dolanlarla.

bir arkadaşım var, kendisi türlü manyaklıklarla ortamdan kız tavlayacağını zannederken, bakırköy devlet hastanesinde toplanan taşlı sopalı, hunili munili bir grup deli, geldi, ilk önce ağzına pırasa soktu, sonra etrafında halay çekip gitti.

bu adamlar ne zannediyor. böyle bir dialog mu?

+ ceyda, dün yine şizofrenim azdı. (ipneye bak, diş ağrısı sanki)
- vaouuuvvv! muhteşem.
+ türlü halisülasyonlar, çeşitli spekülasyonlar. kafamda 40 tilki dolaşıyor. kırkının da kulpu kırık.
- öp beni tarık.

lan g.tü başı açık uyumuş pezevenk, çeşitli erotink rüyalar görmüş yalnızlıktan, halüsinasyon diyor.

bir de böyle söylemesi güzel, artistik hastalıklar var. yavşağın gazı var, reflüyüm diyor. osur, sıç birader, geçer.

hastalık mı araba modeli mi belli değil.
özellikle yaşlı teyze ve amcalarda bolca görülür. grip olsa "böbrek hapım nerde" derler. akşama kadar türlü türlü mantılar, börekler, dedikodu felan binerler iş çıkışı saatinde tıklım tıklım otobüse elinde dört tane poşetle iki durak sonrada ayakkları ağrımaya başlar "ay çocuğum biraz kalkta ben oturayım kalbimin şurasına şöyle bir çarpıntı geldi fena oluyorum." derler. direk alıcan eline kardeşim odunu ağrıyan yerlerine başlayacaksın masaja.
fobilerini dahi artık rahatsızlık olarak kabul edenler var bir de, yana yakıla etrafındakilere kabul ettirmeye çalışırlar hallerini hani. yaşadıkları stres ve telaş hasta etmiştir onları. sorarsan depresyondadırlar. genellikle bu kanıya duygusal bir şarkı dinledikten sonra varırlar ya o ayrı...

tutkularını körükleyen sıklıkla fobileri olur. karanlıktan korkuyordur, kapalı yerde kalamıyordur gene sor sıkıntıdan o ne yaptığını biliyor mudur? böyle açıklar davranışlarını. aslında bakma doktor doktor gezmiştir de bu ama somut bir hastalık sebebi bulunamadıysa zorlanmaz kendine teşhis koymakta. ya da başı ağrıyordur, doktora gitmez, ayda bir kutu ağrı kesici tüketir. bayılır bunlar ilaç içmeye hem ama sor migrendir kendisi. yok öyle bir şey tabii. migren psikolojik bir hastalıktır değildir ayrı ama kendine teşhis koyup bunu tedavi etme yöntemi tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır.

başı ağrıyorsa migrendir, karnı ağrıyorsa ülserdir, beli ağrıyorsa kesin fıtık var, alerjisi varsa hayattan bezmiştir. sor bak, kafa sallayacak dediğime. ha bak canı sıkıldığında kafasına tülbent bağlatıp, çömdüğü yerde dizlerini yumruklayan, "aaay bana bir şey oluyor" deyip baygınlık geçirenleri katmıyorum şimdi. sorsan "sinir hastası ettin sen beni" derler, maazallah kabahatli olmayalım şimdi.

ya kusura bakma ama teknolojik aletler coşmuş zaten, evinde saysan çıkar en az on makina, şartlar rahatladıkça senin kafada mı oluyor arıza? "dertten kederden şiştim valla" dersin sen sorsam ama güzelim ben diyeyim kilo o sendeki... rahat batmış sanki.

herkeste bir dert, herkes depresyonda. ters düz et bir çantanı bakalım, dök içindekileri masaya, sayalım ilaçlarının acaba kaçı reçeteli?

bayılırsın sen biliyorum ben. yorgunluğunun, çok çalışmanın, çektiğin çilelerin kanıtıdır öne sürdüğün rahatsızlıklar. lakin biliyorum sorsam "hadi ordan git işine sende" dersin bana.
burhanın panik atak var bende, sosyete hastalığının pençesine düştüm dediği kadar vardır. kafanın içi görünmüyor ya, psikolojik rahatsızlık ispatlanamaz birşey ya, hatta akıllı olup dünyayı idare edeceğime deli olayım dünya beni idare etsin mantığıyla hareket edildiğinde semptomları sergilemek de haklılık kazanır ya..herkesin işine gelir o bakımdan..aman üstüme gelme panik atak var bende !
-sevgilimden ayrıldım depresyondayım.
-öyle böyle değil abi şizoya bağladım.
-çizgilere basmadan yürümeye çalışıyorum öyleyse obsesifim.
-ben bir dengesizim, bir gülüp bir ağlarım. manik depresif yani bildiğin...
-ay kalbim çarpıyor panik atak başladı.
-oğlum ben hoplar zıplarım hiperaktifim resmen!

şeklinde örneklerin çoğaltılabileceği durumdur. özenilecek nesi varsa artık bu rahatsızlıkların?
çok doğru bir saptamadır. örneğin her üniversite kantininde bir tane, elinden sigarasını ve şiir kitabını düşürmeyen, 2 yıl şizofreni tedavisi gördüğünü idda eden tip vardır.
aslında bu da bir rahatsızlık. yani hastalık tutkusu olan veya hastalık korkusu olanlar da rahatsız. konuşulanlar çok doğru. bu rahatsızlığın adı hipokondriazis. çoğu hisler açısından aleksitimi tanımına uygundur. aleksitimili kişiler duygularını tanımlayamaz ancak belirtileri ayrıntısıyla sayabilir. bu rahatsızlık psikolojik kökenli ağrı ve kaygı bozukluğu ile birlikte görülebilr.
edit: imla.
yalnızlığın getirdiği tutku.
buaralar simetri hastalığı popülerdir.
şehir hastalığı hastasının hastalık korkusu.
insan sayısı ile psikolojik rahatsızlık sayısının doğru orantılı olduğunu gösteren durumdur.
selfie ye 10 sene önce apaçi ıyy kıro! diyip bugün selfiesiz duramayanların yaptığıdır.
trendler anlayacağınız.