bugün

kendinden utanan kişi'nin yeni tanıştığı birine; kendini farklı biriymiş gibi tanıtması demektir.
anlamsız ve gereksiz bir çaba.'' sen herkesi kendin gibi salak mı sanıyorsun? derler adama. *
türksat da çalışırken yeni gelmiş eğitim alacak kişilere onlarla aynı şekilde eğitim alacak birisiymiş gibi ve geç kalmışım biri gibi tanıtmamdı sanırım. müdürlerin hepsiyle görüşüp anlaştım beni içerde tanımamaları için ve öyle de oldu. ah çaylaklar ah nasıl dumura uğratmıştım onları. elimde psikolojiye giriş kitabım ve herşeye muhalif devamlı sözleriyle koydumu oturtan birisini oynadım. *
herkesin oynadığı bir oyundur bu. kimisi çok amatördür bu oyunda, kimileri de profesyonel oynar bu oyunu. ikisinin arasındaki fark, profesyonel olan kendini bile kandırmıştır bu konuda. amatörler hemen tespit edilip tü kaka edilse de, aslında onların bir şansları var daha, ya kendilerini kandıramazlarsa?
eziklik göstergesi. neysen o olmalısın, yarın utanmamak lazım.
kendini tanımayan insanın yapacağı iştir. daha ne olduğundan, kim olduğundan kendi bir haberken, emin değilken, kendini doğru bir şekilde tanıtmasını bekleyemeyiz.

genelde ergen işidir. zamanla geçer.
geçmiyorsa tehlikeli bir hâl alabilir.
(bkz: legends)
Hepimizin her gün yaptığı şey. Olduğumuz kişiyi değil olmak istediğimiz kişiyi tanıtırız hep.
Şizofreni başlangıcı olabilir.
ben mesela iş yerimde alt düzey yönetici * olduğum için elemanlarıma farklı bir karakterle yaklaşıyorum. öyle olmak zorunda yoksa o işi yapabilme ihtimalim yok. anneme, babama başkayım tabiki. karıma ve çocuğuma da. arkadaşlar arasında da başkayım mutlaka. yalnız olduğum anlarda da başka.

mesele aslında "başka, başka" olmak değil. bulunduğunuz çevrede özünüzü yitirmeden misyonunuzun gereğini hakkıyla, zorlamadan, kandırmadan yapabilmek. aslında hislerimi tam manası ile anlatmak gerçekten güç. doğallıktan uzaklaşmadan yaşamak asıl olan. neyse.
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol

Derler adama...
Olmak istediğin kişi gibi tanıtmak. Aslında bir süre sonra tanıttığınız kişi rolünü öyle oynarsınız ki o olursunuz. Bakın ben burada ne kadar güzel dobra kız oluyorum. Gel gelelim ki gerçek yaşamımda... Aaaaa şimdi bi baktım gerçek yaşamımda da çoğu zaman öyleyim. “Güzel olmuş muyum?” diyene “bok gibi.” Demem de, “kilo verdim hiç fark etmedin.” Diyene de “ayyy tam onu dicektim baya vermişsin yaaa” da demem. “ ben genelde fark edemiyorum.” Diyorum, çünkü yemin ederim ki fark etmiyorum. Eski yakın arkadaşım bunun için kavga bile ederdi. Ama konu nasıl buraya geldi şimdi. Neyse işte elinizin altında internet var o olun, bu olun deneyin.

Ha bak ben de şey oluyor. Dışarıdaki insanların benim hakkımdaki düşüncelerini dikkate alıyorum ama gel gelelim ki burada bu konuda aşırı umarsız oluyor, saçmalama hakkımın bokunu çıkarıyor, düzgün kullanmaya dikkat ettiğim türkçeyi burada yerle yeksan ediyor, ona buna da sallıyor (bi gün beni bu yüzden evden aldırcaklar), çıldırıyorum, kafayı yiyorum. Ama yine şimdi fark ettim ki bunu da gerçek hayatımda da çoook nadiren de olsa yapıyorum.
bir hiç kimse olmayıp kendini 'biri' olarak tanıtmak zorunda kalmak değildir.
Her ilişkinin başlangıcında, her iş görüşmesinde söylenen bazı ufak tefek yalanlar ile gelişen durum, diyalogdur.
ben de bundan sonra kendimi gay olarak tanıtmak istiyorum.
Kimileri bunu trollük olarak algılasa da bu aslında insanın doğasında zaten olan bir güdüdür.

Misal; ev ortamında farklı, iş ortamında farklı, arkadaş ortamında farklı davranmamızın sebebi budur.

Kişi dış dünyadaki değişken etmenlere göre bir duruş sergiler.
yalanlar gerçeklerle bozulan harika hikayelerdir. yalan söyleyin ama yalancı olmayın.*
Kendin olmaktan yorulduğun ya da sıkıldığın artık sınırlarını aşmak istediğin anlarda olmak istediğin kişinin özelliklerini kendi özelliklerin gibi söylemek hiç tanımadığın bir insana, iyi gelebilir. belki istediğin kişi olmak için ilk adımındır bu.
Ya olduğun gibi görün ya da gòründüğün gibi ol felsefesine aykırıdır.

Gerçeklerin, gün yüzüne çıkma gibi bir huyu vardır biliyorsunuz.
Gülünç olmayın!
Kimsenin kendini farklı biri gibi tanıttığını düşünmüyorum… o sırada olmak istediği gibi tanıtır insan kendini… ki bu da insana dair olduğu için ondan ayrı değerlendirilemez.
insan en az kendi şahsında konuşurken kendisidir.ona bir maske verin, size gerçeği söyleyecektir.

oscar wilde.
Edit: imla
Sözlükte çok fazla insanın yaptığıdır herkes mühendis herkes doktor.
biz kim olmak istersek oyuz.Hiçkimseyiz ama aynı zamanda da herkesiz.