bugün

ebeveynlerimizin ve ogretmenlerimizin bizlere yillarca gerizekali muamelesi yapmak icin kullandiklari essiz soylem. ozellikle bir ogretmen cocugu ve mulkiyet kavramini kavrayamamis birisi olarak haykirmak istiyorum: hayatim boyunca hep bir seyleri unuttum lan ben! ilkokulda kitabimi, kalemimi, ortaokulda sevgilimin dogum gununu, lisedeyken sorularin cevabini, daha sonralari bir cok kez bankamatik kartimi, cep telefonumu, huviyetimi ve ama lakin size inat unutmadim kim oldugumu.
(bkz: dagilin lan)
(bkz: tas yok mu tas)
Aşağıdaki durumlarda söylenebilecek en iyi söz.
- Fizik ,kiya... sınavlarında hesap makinası evde unutmak.
- "Bu akşam yalnızım, gelmek istermisin?" diyen bir kıza "her türlü gelirim. Eve de gelirim evde de gelirim!" dedikten sonra yanınıza prezervatif almayı unutmak.
- Arkadaşlarınızın Blind Guardian konser biletleri sizdedir. Konser girişi önünde buluşulduğunda biletleri evde unuttuğunuzu farketmek.
(bkz: lan ben neyse bisey demiyorum)
birinci sınıftan itibaren duymaya mahkum olduğunuz öğretmen sözü..

- kitabın nerde senin??
- şey.. evde unuttum..
- kendini de unutsaydın evde!!
- ...(ah keşke)
(bkz: valla aklıma gelmedi değil)
öğretmenlerin olmazsa olmaz sözlerindendir.
öğretmen: - "oğlum, getir bakayım ödevini."
öğrenci: - "evde unuttum hocam."
öğretmen: - "kendini de unutsaydın..."
uzun zamandır duymadığım ama ilköğretim ve orta öğretimde kulağıma sıkça gelen bir sesleniş biçimi ama cevabım içimden hep şu oldu unutsaydımda rahat rahat evde takılsaydım... diyemedim...
hayatımda böyle salakça bir söz öbeği daha duymadım. nasıl bi saçmalıktır bu ya. sabah sabah afyonumuz patlamamışken hocanın teki suratına aptal aptal bakarak unutulan kitabın fırçasını bu sözle atıyor.

''kendini de unutsaydın yavrum.''

bi de bişey diyemezsiniz, daha da acıdır. tüm öğretmenler sözleşmiş gibi kullanır bu lafı.

bir diğer saçmalık için;
`gülünecek birşey varsa söyleyin hep birlikte gülelim.
öğretmen klişesi. öyle bir durumdu ki bu lafı yemek bir an mekandan koparttı beni. benim bilmediğim şeyleri bana öğreten, benden daha bilgili biri nasıl böyle birşey diyebilir diye düşündüm. çok etkiledi beni çok. bu olaydan sonraki ödevsiz günlerimde gitmemeyi tercih ettim.

not:öğretmen bu klişe lafı söylediğinde sınıfta ilk defa duymuş gibi kıkırdıyan angut arkadaşlarıma selamlar.

not2:he bide bunu söylerken dalga geçercesine söylerler ya böle hani çok büyük bir laf oyunu yapyormuş gibicesine.
Ödev unutulduktan sonra, yerin dibine geçmeden önce duyulan söz.