bugün

(bkz: ne diyem kapı mı diyem)
(bkz: bayan diye karılara mı diyolar ya la)
hanımefendi diye bir söz vardır, alternatif durumlarda tanımadığınız kişilere de saygı ile seslenilebilsin diye.

bayan lafı garip olmamakla birlikte, yavşak heriflerin ağzından öyle bir çıkar ki tacize uğramış gibi hissedilir. tepki bundan olsa gerek. bayan olmayanın halinden anlamayacağı bayandır.
bayan bayandır.

(bkz: yürü git lan)
bayan denmesinden rahatsız olan bayan yoktur. bu kelimenin konuşma içerisinde hayvanca kullanılmasından rahatsız olup o kelimeyi karşı tarafa yediren bayan vardır..

amasya general hikmet akıncı kışlası önü,

nizamiyede ki salak 1 : şşş bağyan ne bekliyon sen?
step back : otobüs bekliyom adam sen??
nizamiyede ki salak 1 : neyy, burası askeriye bağyan..
step back : bu aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim, ayrıca bayan senin anandır, bacındır.. düzgün konuş benimle.
nizamiyede ki salak 1 : !''^^++%&&/())=//&%
nizamiyede ki salak 1 : size nasıl yardımcı olurum bağyan?
step back : bla bla bla bla.. bi durum var, bunu öğrenmek istiyorum, içeri girmem mi gerekiyor?
nizamiyede ki salak 1 : anlayamadım bi dakka, hamzaaaaaaa!! bi gel hele la!!
step back : (off, sayıyla veriyorlar heralde bunları, teker teker gelin bari ya)
nizamiyede ki salak 2 : noldu la..

uzaaar gider. anlamazlar, bağyan diye diye mal mal bakarlar..
bayan kelimesi türkçede fazla kullanılmaz. kadın denilmesi daha doğrudur. bunun bilincindeki kişi olabilir.
bakire olduğunu vurgulamak ister. kız kelimesini tercih eder fakat bir nerden bilelim?
apla deseler daha mı iyi sorusunu beraberinde getirir.
"yolculuk nereye" diye soracağınız insana cinsiyetiyle hitap etmenize gerek yoktur sevgili erkekler. "yolculuk nereye" demeniz yeterlidir. o saçma sapan "bayan" nezaketiniz de sizde kalsın, istemiyoruz.
yersiz hassasiyet.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
(bkz: bağyan)
sorunlu bir hatundur.
ben bu kelimeden kesinlikle rahatsız olmuyorum! genel olarak bana bayan değil kadın diye hitap edin diyenlere de bi sözüm var; delinin biri kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış! *
yanlış tespittir. genellikle bağyan diye seslendiğim bağyanların yüzünde bir tebessüm oluşuyor ya da bana öyle denk geliyor herhalde. siz de bağyan deyin, çekinmeyin.

not: sevgilim yok.
Hanım efendi ve beyefendi ibareleri bay ve bayan ibarelerinden daha hoş ve kullanışlıdır itiraz edenin alnı karışlanmalıdır.
eğer baymıyorsa, bayan denmemelidir.* *
(bkz: bayan yanı)
Niye rahatsız olur anlamak zordur. Evet.
Kafayi yedi artik bunlar amk. işte bunlar hep tahrik, noluyomuş bayan denince.
beyler musade edin de buna kadinlar karar versinler. bu mevzu sizi niye bu kadar geriyor, toplanip aranizda sohbet edin. memleketteki herhangi bir talebi de belediye otobusundeki halk imgeleriyle anlatmaya da bir son verin artik. zira o otobustekilerden bazilari size ait sayisiz ozgurluge de benzer verebilirler. optum, kib, bye.
rahatsızlık duymakta haklı kadındır. kısmen açıklaması burada: http://onedio.com/haber/n...-bayan-degil-kadin-265654

ulan overlokçu amcalar bile çözdü olayı, bi' siz kaldınız. (bkz: hanımların dikkatine)
Bayan kelimesinin toplumda kadını ötekileştirme anlamında simgesel bir bağlantısı var ve bunu gelip otobüste yanında ki kadına 'yolculuk nereye bayan?' Diyen bir insan sorguluyor. Sen kendini ingiliz soylusu mu sandın Çocuk? Ayıp bak.
sıkıntıları olan bayandır. evet.
sizin bayan dediğiniz kişi size bay diyor mu? ey yersizler doğru kullandığınız kelimeye kimse laf etmez. çekilebilirsiniz.