bugün

bunu söyleyen insanlar aynı zamanda bu ülkede eşitlik, hak ve adalet olduğunu hatta insanların özgürce yaşadığınıda iddia edebilirler. (hepiniz kendinize polyannasınız a.q.)
deniz baykal'ın yaşadığı ailevi sorunlardan daha normal olmalı.
allah ın kılıcı ali'ye saygı duyuyor olduğunu gösterir.
.
muhammed, ali'yi her savaşta yanına aldı, ona kızı fatma'yı verdi, ali'nin çocuklarının dedesi oldu...
sanırım kendisini sevenlerin*, ali'yi sevenleri aşağılamaya çalışacağını hiç düşünmemiştir...
şaşılacak bir durum olmadığı gibi chp'nin siyasi stiline de çok garip gelmeyecek bir olgudur. insanın aklına alevi oyları gelmiyor değil hani.
doğrudur. Lakin ülkemizde "alevi" ifadesi terminolojik olarak yanlış kullanılıyor, alevi demek hz ali'yi sevip onun yolundan giden demektir, bu anlamda bir sünni olarak ben de aleviyim. ama bugün ülkemizde alevi denince rafiziler akla gelmektedir bu da islam alimlerince tenkit edilmiş bir durumdur.

bu anlamda bir "alevi" olarak bu konudaki haklı isyanımı dile getirmiş oldum.
doğrudur. ayrıca dersimli bir kürttür, atatürk bombalattığı yerden partisinin başına geçen birisinin olacağını görseydi ne derdi aceba!?
alevilerle bir derdim yok . alevilerin geçmişten bu yana yaptıkları ortadadır. hala daha yaptıkları ortadadaır.
şeytan azapta gerek misali aleviye fırsat vermemek lazımdır ki kılıcdaroglu da defalarca tekrarladıgı memlekette kaos cıkarma cabalarının üzerine son olarak paralel yapı cemaatle iş tutmasıyla bunu net bir şekilde kanıtlamıstır.
annesinin ermeni olması,chp nin vaktinde dersim i bombalamış olması ve alevilerin hala chp ye oy veriyor olması kadar normal bir durumdur.deveyi diken.
Şaşırılacak bir şey değildir. insandır sonuçta.
ülkede demokrasi var.
halka sorun bakalım "alevi başbakan ister misiniz?" diye, ne diyecekler. yüzde 15'i geçmez alevi başbakan isteyenler.
türkiye sünni bir ülkedir, konu kilit.
bir sünni olarak soruyorum.. ee sana girip çıkan ne?!

mezhep ayrımcılığı, etnik ayrımcılık, renk ayrımcılığı, dil ayrımcılığı bu ülkeye hiçbir şey kazandırmaz. etnik ve inanç çeşitliliği bu toprakların kültürel hazinesidir. ulus devlet anlayışı bu ülkenin meşalesi olmalıdır. cahil olmayın.
ne alaka olduğunu anlayamadım.
bırakın milletle alevi sünni diye uğraşmayı
biz birbirimize muhtacız.
başımıza bir hal gelirse hepimize gelecek
bir olalım,birlik olalım.
senin insan olmanla aynı durum.
Kimseyi ilgilendirmeyendir. Sünni de olabilirdi, farklı bir dine de yönelmiş olabilirdi veya dinsiz de olabilirdi kimseyi ilgilendirmezdi bunlar.
Ayrım yapmanın gereği yok birader.
Yok alevi yok kürt. Size ne lan. Neyse ne. Sonuçta insan. Su kafalarınızı çıkarıp bakın bi artik. Kimse kimseden ustun değil. Sen, senin ırkın, mezhebin kimseden ustun değil. Yeter.
Çok önemli olmayan ve yine çokta umrumda olmayan bir durumdur. evet.
kimsenin sikinde olmayandır.
Ne fark eder genetik açıdan eski Türklere en yakın insanlardır. Ayrica ülkemiz de on milyonlarca vardır 30 - 10 milyon arası. Bahsettiğim insanlar Anadolu Alevileridir yabancıların uydurduğu kürt alevisi diye bir şey yoktur. Ermenilerin kürt kılığına girmesi gibi. Keko isyan eder ama laz, türkmen, anadolu alevisi isyan etmez (en çok baskıyı görmesine rağmen) bu yüzden MHP cephesinde önemi geç anlaşılmış ve önem verilmiştir.
artık söyleyecek bir şey bulamıyorum ayırın ayırın.
sinan oğanda caferidir. ama en çok onun başbakan olmasını istiyorum.
sorun mezhepte değil sizin gerizekalı olmanızda. evet kılıçdaroğlundan nefret ediyorum. alevi olduğu için aynı sizler gibi olduğu için.
sünninin aleviye,alevinin sünniye ne üstünlüğü vardır? iyi olan herkes benim kardeşimdir.
akpli olmasından iyi olandır. düşün artık .
Alevilik sünnilikten evladır.

Çünkü önce, din veya Mezhep değil " insan " olmak önemlidir.
biz türkmen alevileri olarak zerre umursamıyoruz. chp'ye oy vermek için kılıçdaroğlu'nun gitmesini bekliyoruz. ya da oy verebileceğimiz milliyetçi, cumhuriyetçi, atatürkçü bir partinin ortaya çıkmasını bekliyoruz.

kendisi alevi diye bütün alevi oylarını alıyor zannetmeyin.