bugün

(bkz: it)
(bkz: köpek)
okyanus kıyılarında bulunan kahverengi bir yosun türüdür. özellikle iyot başta olmak üzere, potasyum , kalsiyum ve diğer önemli mineral ler açısından zengin bir kaynaktır.
kelp geleneksel olarak, tiroid sorunlarında, ve iyot eksikliğine bağlı diğer problemlerde kullanılır.
asya'da ise kalsiyum açısından yetersiz beslenen bölgelerde kalsiyum kaynağı olarak kullanılmaktadır.
* hipertroid hastaları veya iyot fazlası görülme riski olan kişilerde kelp takviyeleri (bkz: solgar) kullanılmamalıdır.
tiroid hastaları da dpktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.
arapça'da köpek anlamına gelen sözcüktür.
doğru yazılışı kelbdir.
nef'i'nin tahir efendi'ye hicivlerinden biridir. tahir edenfi nef'i gibi hiçbir zaman altta kalmayan divan şairimizi eleştirme gafletinde bulunmuş ve üstadımız şöyle cevap vermiştir:

Tahir efendi bana kelp demiş
iltifatı bu sözde zahirdir
Malikî benim mezhebim zira
itikadımca kelp tahirdir.

tahir: temiz
ortaokuldaki inkılap tarihi dersinde hocanın üzerine basa basa, o tarih kitabı dediğimiz, tuvalet kağıdı kadar doğruluk payı olmayan nesne hakkında, "inkilap derseniz kelp kökünden gelir, köpekleşme tarihi olur" şeklinde, bizi tekrar tekrar bilgi sahibi ettiği kelimedir. aslında oradaki gelişim çizgimize bakarak "inkilap" demek daha doğru olabilirdi... belki de hiçbir zaman insan muamelesi görmedik.
likitleri daha katı yapan bir madde içerdiğinden dolayı dondurma, salata sosu gibi besinlerde kullanılan bir alg türü.
tevriye sanatı örneğini hatırlatır:

"Bana Tâhir Efendi kelp demiş
iltifatı bu sözde zâhirdir
Mâlikî mezhebim benim zirâ
itikatımca kelp tâhirdir. (Nefi)

Kelp köpek demektir. tâhir, söylenen anlamı "temiz" demektir; amaçlanan anlamı ise Tâhir Efendi'dir.