az evvel arka pencereden gelen velet seslerine irkilip, perdeyi açıp baktığımda gözlerinin parlamasıyla farkettiğim, kendilerine sitem ve ayrıyetten telkinde bulunup haklı tepkimi ortaya koyduğum 4 ayaklı ve an itibariyle sevişmekte olan canlı türü.
küçüklerinin miyav miyav,
büyüklerinin ise aaraagahhha diye konuştuğu,
ve yine
küçüklerinin köpek gördüklerinde topuk, fare gördüklerinde aslan kesildiği
şirin ama bir o kadar da naz yapan
parlak gözlü memegillere verilen isim.

en büyüğü için (bkz: aslan)
ön patilerini hafifçe büküp, arka patilerini zarifçe arkaya uzatıp, sırtını size yaslamış yumuşacık mırıldayan beyaz bir bulut gibi; kedi işte.. uzanmışken.. satranç tahtası üstünde, tek bir taşı devirmeden yürürken ya da o.. kedi işte.. işte; kimi şarkıları dinlerken, o estetiğe bakma şerefine nail olmuş kimselerin * uğradığı, geniş ranjlı dumur haline hastayım ben..

kedi; birlikte müzik dinlenilmesi ve ikinizin de kedi olduğu bir hayatta tekrar görüşülmesi gereken..
garip bir biçimde hatunlara benzettiğim hayvan. hepsi bana kediymiş gibi gelir. tuhaf.
(bkz: pussy)
hatun kişilerin er kişilerden daha çok değer verdikleri 4 ayaklı yaratıklardır.**
her iki kulağında 32' şer kas olan csnlıdır. Kediler ses üstü (ultrasound) frekansları işitebilirler.
Yetişkin bir kedinin ön ve arka ayakları 3,5 - 4 cm uzunluğunda.Ön ayaklarında beş parmağı var,ancak başparmağı havada kaldığı için dört parmağının izi çıkar.Arka ayağında dört parmak bulunur.Her adımda yaklaşık 40 cm yol alır.iyi bir tırmanıcı olan kedi,uzun mesafelere sıçrayabilir.Ayak izleri dışında dışkısı,idrarı ve tırnak izleri varlığını belli eder.izlerine insan yaşam alanlarında da rahatlıkla rastlanılabilir.
artis hayvan. önüne konan beyaz peynir, haşlanmış et vs türü şeyleri yemeden aç duracak kadar artistir. illa ki kaşar yiyecek. ulan kaşarı ben yiyemiyorum sana mı yedirecem. atayım sokağa da ye ebeninkini...
köpekle anlaşamayan, ömrünü fare yakalamaya adamış, erişemediği ciğere mundar diyen hayvandır.
gözlerine dikkatli bakıldığında aslında kendine ait düşüncelerinin olduğu çok açık olan hayvan.
hayatımın anlamı, ilk aşkım, asil, şirin, kendini beğenmiş, asla eğitemediğiniz hayvan. aslında hayvan değil bu. kutsal bişey. ** ağladığınızda, üzgün olduğunuzda hemen teselli etmeye çalışır sizi. yanınıza gelir sürtünür türlü şirinlikler yapar. hiç nankör değildir ayrıca. bi ara 6 tane vardı bizim evde, yavru olanları verdik. ama anne olan bi sene sonra ölü yavru doğurunca gitti evden... *
insana en yakın duygulara sahip olduğu tarafımca tescillenmiş canlı.

kıskançlık, sevgi, ihtiras... ne ararsanız var.
ruhu insana en yakın olan canlı türüdür. ruh kediden sonra insana evrilmiştir belki de..ister nankörlük denilsin, ister gurur denilsin bir asaleti vardır kedinin. duyguları vardır. diğer hayvanlar gibi körü körüne bağlanmaz. kedi denilen hayvan önce kendisini düşünür, tıpkı insanlar gibi. kedi denildiğinde akla hırçınlık gelir, evini bırakıp karnını doyurmaya gidebilen bir hayvandır kedi. gururu vardır incindiğinde yüzünüze bakmayabilir, nankörlük vardır belki yaradılışında ama insanınkinin yanında vız gelip tırıs giden bir nankörlüktür bu. kavga eder kediler, adam ayırır, sevene gider..ve daha nice özelliklere sahiptir insanda olan..
(bkz: bahane)
doksanlarda antalya'da çıkarılmış şirin bir şiir dergisinin de adıdır.
nankor oldugu soylenegelmis, evcilde olsa ozgurlugunden odun vermeyen asi, bagimsiz ruhlu kürklü ve ukala bir hayvan.
mükemmel bir pilli bebek eseri.
mısır'da saltanat sürmüş pisicik.
pantolona iseme yetenegi olan, kuyrugundan tutup firlatilabilen, havada ucarak 4 ayagini senkronlu bir bicimde hareket ettirirken "meeuuuuvv?" * diye ses cikaran, duvara carpip yatagin uzerine dusunce "muvaaauvvv!"* seklinde inleyen memeli ve sicak kanli bir hayvan turudur.
sinirlendiginde yaklasilmamasi gereken, yüzyillardir ugrasilan fakat evcillestirilemeyen, istedigi zaman yiyen, istedigi zaman kendini sevdiren, günü uyumak, temizlenmek ve sözünüzü dinlememek olarak üce ayirmis bir canli türü.
bir acayip hayvan. * evin bi ucundan diger ucuna sebepsiz depar atan, gunun 15 saati uyuyan *, 4 saati yalanan geri kalanında da saga sola artislik yapan, dunyayı ben yarattım modunda takılan bir acayip hayvan. herkesin söledigi gibi istedigi zaman gelir sevdirir kendini, gelir gogsunuze oturur, elinizi fln yalar. yani bi nevi kadın karakteristigi gösterir. ama o ego, o artislik, o kendini begenmislik yemek vereceginiz zaman tam bir sebeklige, yalakalıga, yavsaklıga donusur, ki iste o zaman tiksinirim ben kedilerden. yemek isterken biraz artis olsa, "vermezsen verme" modunda olsa tassagı opulcek hayvan olurdu benim icin.
hayvan! en orijinalinden.
geceleri size sarılarak uyurlar. bazıları sevgi göstergesi olarak aynı köpekler gibi yalarlar yüzünüzü, elinizi, ayağınızı. uzun süredir sizinle yaşıyorsa, üzgün olduğunuzu hemen hisseder ve yanınıza gelir. yemek yerken yanınıza asla sokulmaz fakat su içtiğiniz bardaktan patisiyle su içmesi görülmeye değerdir. işten eve geldiğinizde uzun uzun miyavlayarak günü anlatır. normal bir zamanda miyavlaması ise muhakkak bir isteği olduğuna işarettir. eğer evinizi birden fazla kediyle paylaşıyorsanız, oynamalarını izlemek saatlerinizi alabilir. temel olarak 5 tane istekleri vardır sizden: yemek, uyku, oyun, tuvalet ve en önemlisi sevgi. hayatları bu 5 ihtiyaç içinde geçer.
dünyadaki en asil hayvandır kendisi. istemediği hiçbir şeyi yapmaz. istediğinde sevdirir kendini. istemezse hiçbir şey yaptıramazsınız. hatta zorlarsanız saldırır. bu sebeptendir ki kadınlara benzetilmesi doğal.