http://www.imgim.com/loki1.jpg

tek arkadaşım ; loki
görsel

tek arkadaşım; kuki.
''ben özlemedim ki seni
kedi özledi
çağır onu gelsin diye
bana kedi söyledi ''

şimdi daha anlamlı geliyor bu sözler.
eskiden 'lan ne boktan şarkı' derdim; ama bir kedi sahiplenince, işler değiştir.
bir de ipod sağolsun; bir anda çıkardı karşıma bu şarkıyı.
çok güzelmiş,
ey candan; senden candan özür diliyorum.
kedilerin ve insanların beyinlerinde duygulardan sorumlu bölgeler aynı yerdeymiş.
antik mısır'da evin kedisi öldüğünde ev sahibi kaşlarını tıraş edermiş.
bir kedi yaşam süresinin %30unu kendisini temizlemeye ayırırmış.
bir kedi kuyruğunun 5 katı yüksekliğe sıçrayabilirmiş.
kediler derin uyku halinden tam uyanıklık haline en hızlı geçebilen memelilermiş.
insanlar aslında kedinin tüyleri, salyası ve idrarına değil kedinin kıl köklerinden salgılanan sebum adlı maddeye alerjikmiş. işin ilginci bir kediye karşı alerjik reaksiyon gösteren bir kişi bir başkasına karşı göstermeyebilirmiş.
incil'de bahsi geçmeyen tek evcil hayvan kediymiş.
dış kapılara monte edilen kedi kapısını isaac newton icat etmiş.
kedinin kulağının hareketlerini kontrol edebildiği 32 kası varmış ve sese karşı bir kedi en iyi duyan köpekten çok daha hızlı tepki verirmiş.
kediler geceleri insandan 6 kat daha iyi görürmüş.
kediler "i" ile biten isimlere daha iyi tepki verirmiş.

(bkz: gereksiz bilgiler)
uyku virtüözü yaratık. kendi boyunun beş katı yükseğe atlamak, yay gibi zıplamak, çelik refleksler, karanlıkta görme yetisi, anten bıyıklar vs. gibi süper güçleri uyku konusundaki bilgeliği yanında hafif kalmaktadır bu garip, gülümsermiş gibi suratlı, boncuk gözlü, tüylü, sıcak ve içinde memnuniyet enerjisiyle çalışan bir motor olan tuhaf şeylerin.

insanın durduk yere öğle uykusuna yatmasına neden olurlar,
kıvrılırlar, bükülürler, en doğru pozisyonu bulmak için kalkıp etraflarında daire çizer az öncekinden iki milim öteye yatarlar,
bir evin en sıcak ve huzurlu köşesini tespit edebilen bir dedektörleri vardır ve her şey ama her şey daha huzurlu bir uyku içindir.
mama yenir, su içilir, tuvalete gidilir ve uyunur.
saatlerce, itinayla, titizlikle, bıkmadan, usanmadan, gurul gurul, en cins ve en rahat pozisyonların her birinde sırayla uyur, uyur, uyur bu arkadaşlar.
geceleri ise yan etkileri kazara ezerseniz miyavlamak, arada ellerinizi dişlemek, ara ara üzerinizde beş kiloluk bir ağırlk hissi gibi tuhaf durumlar olan, yutulmadan, içilmeden, sürülmeden vs. kullanılan tüylü bir uyku ilacı olabilmektedirler huzursuz bünyeye.
hep hayalimdir, okul bitsin iyi kötü bir işe gireyim, sonra küçük sevimli bir tekir alayım, onu büyüteyim,akşam işten yorgun geline beni kapıda beklesin,benimle oyun oynasın,kulaklarını çekeyim,onu kızdırayım,beraber yatalım, sabahın köründe beni ısırarak uyandırsın,miyavlasın,hırlasın,sevgilimi kıskansın,

benim için kedi budur, ilerde umarım gerçek olur.
Eve her geldiğimde miyuv miyuv diye beni sevinçle karşılayan, akşamları miri miri moru moru patileriyle yatak örtüsünü mıncıran bebeğim, minik kızım. iyi ki varlar, hayvanlar olmasa ne kadar korkunç olurdu dünya , düşünsenize.
yaptığım araştırmalar sonunda vardığım sonuçlar:

-kedilerin yaklaşık %80 lik bir kısmı kedi olduklarının bilincindeler.
-kedilerin yaklaşık %15 lik bir kısmı kedi olduklarının farkında değiller ya da türkçe bilmiyorlar.
-kedilerin yaklaşık %5 lik bir kısmı ise kedi olduklarının insanlarca bilinmesini istemiyorlar.

bu araştırmayı genelde yolda yürürken rastladığım kedilere 'kedi' şeklinde seslenerek yaptım. tabi bunu özel olarak açık bi alanda oturup önümüzden geçen kedilere seslenerek de yaptım kimi zaman. sonuçlara nasıl vardığıma gelirsek. yukarıdaki sıraya göre:

-%80lik ilk kısım seslendiğimde hemen bana döndü ve efendim dercesine baktı.
-%15lik ikinci kısım hiçbir şekilde dönüp bakmadı.
-%5lik son kısım ise bana dönüp baktı ancak bu çok kısa bir bakıştı. kedi olduklarını çaktırmamak için hemen kafalarını çevirdiler ve daha sonraki seslenmelere yanıt vermediler.

tanım olarak ise:

kediler çok bilinçli hayvanlardır.
eğitilemeyen hayvanlarıdr. eğitilemediğinden onlarla yaşamak da zordur. sevmem.
üç farklı evde üç farklı kedi sahibiyle ev arkadaşlığı yapmış biri olarak gözlemlerimle söyleyebileceğim hiçbirinin ayrı kişiliği yoktur. küçüktürler, hareketli her nesneye atlarlar, tırmalarlar eğlendirirler, elleri yarabere içerisinde bırakırlar. Sonra büyürler azarlar hareketli hareketsiz her şeye tecavüz etmeye çalışırlar, özellikle de en sevdikleri insan koludur lakin ısırırlar keratalar tecavüz ederken. Sonra kısırlaştırılırlar, yerler, içerler, sıçarlar, uyurlar arada bir oyun oynarlar. Hepsi aynı mı olur arkadaş.
onur ünlü' nün beş şehir filmindeki şevket karakterinin biricik dostu. konuşan, gülen, üzülen bir kedi bu.

şevket ve kedi arasında geçen bir konuşma:

şevket - hiç ilgilenmedi benimle… çay içmeye davet ettim, oraya da gelmedi.
kedi - e, çaydan.
şevket - ne çayı, ne alakası var?
kedi - çaydan, çaydan... bu durumlarda kahve her zaman daha çok işe yarar. bak, çayda kadınları rahatsız eden bir şey, böyle yerel bir tını var.
şevket - yerel mi? ne alâkası var. çay yerel, kahve değil mi?
kedi - bak, benimle kahve içer misin? sorusu, bütün kadınlarda hepsinde aynı rahatlatıcı çağrışımı yapar. böyle beyaz, fincan, porselen, şık, mayhoş aroma kokusu, hele latin ezgiler heheey nelerr nelerr... ama çay… çay böyle "başarısız erkek" gibi bir şey demek çay…
şevket - bence artık heidegger okuma, kafan iyice naziler gibi çalışmaya başladı.
şirin ama sevmediğim hayvandır.

kedi canınızı sizin.
namı diğer korean.**
kedilerin arasında olmak çok iyidir. kendini kötü hissediyorsan kedilere bakar ve kendini çok daha iyi hissedersin, çünkü onlar her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu bilirler; öyle fazla heyecanlanmak ya da üzülmek için bir neden yok. onlar bunu bilirler. kurtarıcıdır kediler. ne kadar çok kedin varsa o kadar uzun yaşarsın. yüz kedin varsa on kedin olduğunda yaşayacağının on katı daha uzun yaşarsın. bu gerçek bir gün keşfedilecek ve herkesin binlerce kedisi olacak ve kimse ölmeyecek. Bukowski.
uzayan tırnakları perdeye, koltuğa, halıya, masa örtüsüne vs.. bilimum yere geçen canlı.

hayır kesmeyi de beceremiyorum. korkuyorum canı yanar diye. tırnakları dinazor tırnağı gibi oldu. hayvan yürümekte zorlanıyor neredeyse.
huh..
bir cesaret lazım. ya da yardım edecek biri. tek başına tırnak makasını mı tutayım kediyi mi?...
hislerini konuşarak iletebilir.
dişi insanlara da denir.
her hareketi asalet dolu olan, sonraki 3 hareketini planlayarak hareket eden ve hayatının yuzde otuzunu temizlenerek geçiren güzellik abidesi.
dünyadaki bir numaralı merak canavarıdır. ne gelirse başına zaten o meraktan gelir, nerelere girip çıkacağını, tırmanabileceğini görseniz de şaşkınlıktan diliniz tutulur. cıva gibidirler, 5 metreye kadar yükseklikten dört ayak üstüne düşerler de dokuz canlarından bir tane bile eksilmez. kindarlardır, şımarıklardır, başlarına buyrukturlar. ama evdeki hareketleri hele ki oyun oynarken sizi gülmekten öldürür. kucağınıza gelip kıvrıldığında gırgırgırgır diye size şarkı söylemesi de kişiyi zevkten dört köşe eder. severek besliyoruz.
şu an evin bahçesinde dolaşan canlı türü. Yalnız bizimkinin göz kapağını koparmışlar. Herhalde mahalle kavgasında oldu bu olay.
kızgınlık dönemi girdiğinde apartmanda 2 tur attırmanız gerekir her 4 saatte bir. *
ayrıca küçükken rahatça sığdığı modemin üstüne artık sığmamasına rağmen ne yapar ne eder o modemin üstünde uyur arkadaş! koca butlu.
Mezarlıklar da, karanlık ta ve korku hallerin de duyulan tıkırtının faili olması ümit edilir.
Dört ayaklı olup, genellikle korkanların hatırladığı hayvandır.
dünyanın en psikopat, en tatlı, en şerefsiz, en ayy kıyamam, en piç, en sevilesi, en komik hayvanıdır. seviyorum bu çılgın şeyleri, en kötü anlarımda beni güldürebilen tek canlı türüdür kediler. kedili günlerimi özlüyorum sanırım, alacağım bir tane daha...
Avcı memeli etcil ve evcil bir hayvandır. iyi beslenirlerse 20 yıldan fazla yaşarlar. ön ayakları 5 arka ayakları 4 parmaklı olup insanlar tarafından fare avcısı görevi görmesi için beslenen sevimli yaratıklardır. Tom ve jerry örnek olarak gösterilebilir.
budur amk, budur! *
http://www.facebook.com/p...o.php?v=10150521233466376